eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Deficyt polskich finansów publicznych coraz mniejszy

Deficyt polskich finansów publicznych coraz mniejszy

2015-04-20 16:09

Deficyt polskich finansów publicznych coraz mniejszy

Spada deficyt finansów publicznych © petroos - Fotolia.com

W 2014 r. deficyt finansów publicznych został zredukowany o 0,8 pkt. proc., do 3,2 procent PKB - informuje Ministerstwo Finansów. Ponieważ spadek nastąpił dużo poniżej rekomendowanego przez UE poziomu 3,9 procent PKB, to Polska wystąpiła o zdjęcie z naszego kraju procedury nadmiernego deficytu.

Przeczytaj także: NIK: budżet 2013 wykonany prawidłowo. Z małymi uwagami

Po uwzględnieniu wpływu na deficyt kosztów reformy emerytalnej, deficyt jest jeszcze mniejszy i wynosi 2,8 procent PKB. Jak ocenia resort finansów, znaczna poprawa sytuacji finansów publicznych to efekt konsolidacji budżetu oraz korzystnej dla finansów publicznych struktury wzrostu gospodarczego. Konsolidacja fiskalna w 2014 roku obejmowała ograniczenie wydatków oraz wzrost dochodów sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Relacja wydatków krajowych do PKB (bez uwzględnienia wydatków finansowanych ze środków unijnych, w których beneficjentem są jednostki sektora instytucji rządowych i samorządowych) w roku 2014 wyniosła 40,4 procent, o 0,4 pkt. proc. mniej niż w roku 2013. Wydatki na inwestycje publiczne zwiększyły się o 0,3 procent PKB, czyli o 11,9 procent w relacji rocznej.

Relacja dochodów krajowych sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB wzrosła w 2014 r. o 0,5 pkt. procent, głównie na skutek włączenia do sektora instytucji rządowych i samorządowych Polskich Linii Kolejowych.

Po zakończeniu procedury nadmiernego deficytu, fiskus w latach 2015 oraz 2016 zamierza zredukować deficyt do odpowiednio 2,7 proc. PKB i 2,3 proc. PKB.

Procedura nadmiernego deficytu to procedura wszczynana na szczeblu Unii Europejskiej w przypadku przekroczenia przez państwo członkowskie dopuszczalnego deficytu finansów publicznych. Państwo, którego deficyt został uznany za nadmierny, musi podjąć odpowiednie działania korygujące, a jeśli takowych nie podejmie, to może zostać obciążone sankcjami finansowymi.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: