eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2014

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2014

2014-07-23 13:50

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2014

Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2014 © Gerhard Seybert - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ciągu ostatnich 12 miesięcy oszuści próbowali wyłudzić 7,9 tys. kredytów na łączną kwotę niemal 488 milionów złotych. W II kwartale 2014 r. zablokowano 2 182 takich prób na łączną kwotę 108,5 mln zł – wynika z osiemnastej edycji raportu o dokumentach InfoDok, opublikowanego przez Związek Banków Polskich.
W międzybankowym Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE znajduje się już 1,35 miliona dokumentów. Dzięki temu blokowane są np. próby wyłudzeń kredytów bankowych. W II kwartale 2014 r. zablokowano 2 182 próby na łączną kwotę 108,5 mln zł.

Mamy dobre i złe wiadomości płynące z danych z ostatnich lat. Dobra jest taka, że Polacy coraz częściej zastrzegają w bankach fakt utraty dokumentów: kiedyś do bazy zgłaszano około 40 tys. takich przypadków rocznie. Dzisiaj trzykrotnie więcej (120 tys. w 2013 roku). Świadomość dbania o swoje bezpieczeństwo w społeczeństwie rośnie. Niestety od dwóch lat rośnie także liczba prób wyłudzeń. Tym bardziej musimy dbać o swoje dane i zabezpieczać się w sytuacji, gdy wiemy, że ktoś mógł wejść w ich posiadanie.– mówi Grzegorz Kondek, koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

fot. mat. prasowe

Roczny przyrost dokumentów zastrzeżonych

W międzybankowym Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE znajduje się już 1,35 miliona dokumentów


fot. mat. prasowe

Próby wyłudzenia kredytów

W II kwartale 2014 r. zablokowano 2 182 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 108,5 mln zł.


Wymiana informacji między bankami, we współpracy z Policją i innymi instytucjami i organizacjami, zaowocowała powstaniem jednego z najskuteczniejszych narzędzi przeciwdziałania nieuczciwym praktykom związanym z wyłudzeniami. Jesteśmy dumni, że wspólnym wysiłkiem skutecznie ograniczamy ryzyko z tym związane. Liczba tego typu przestępstw spadła z 34 tys. w 2003 r. do 12 tys. w 2013 r.– mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Posługiwanie się dokumentami innej osoby a liczba dokumentów zastrzeżonych

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych


System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

„Dzięki coraz powszechniejszej praktyce szybkiego zastrzegania utraconych dokumentów w bankach, wykorzystywanie cudzej tożsamości do wyłudzenia kredytu jest zdecydowanie trudniejsze. Pamiętajmy, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest nadal wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. Dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i zachęcamy kolejne firmy i instytucje spoza sektora bankowego do korzystania z tych rozwiązań.” – dodaje Krzysztof Pietraszkiewicz.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.
Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: