eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Światowy rynek płatności w 2012 r.

Światowy rynek płatności w 2012 r.

2013-09-19 13:28

Światowy rynek płatności w 2012 r.

Karty debetowe i kredytowe wciąż dominują © pressmaster - Fotolia.com

Według najnowszych danych dostępnych w World Payments Report 2013 , opublikowanym przez Capgemini i RBS, oczekuje się, że liczba transakcji bezgotówkowych na świecie w 2012 osiągnie 333 miliardy, co przekłada się na wzrost o 8,8% w stosunku do roku 2011.

Przeczytaj także: Światowy rynek płatności w 2011 r.

Europa Centralna, Bliski Wschód, Afryka oraz rynki wschodzące w Azji to liderzy z zanotowanym ponad 20% wzrostem liczby transakcji, podczas gdy Ameryka Łacińska odnotowała w tym obszarze wzrost o 14,4%. Rynki wschodzące wyprzedziły w tym zestawieniu rynki dojrzałe, takie jak Ameryka Północna, Europa, Australia, Japonia, Singapur i Korea Południowa, gdzie odnotowano jednocyfrowe stopy wzrostu. Mimo to, na rynkach dojrzałych wciąż odnotowywanych jest 2/3 światowych transakcji bezgotówkowych (79,6%). Pomimo tak dynamicznego wzrostu na rynkach wschodzących, prognozy pokazują, że wyprzedzenie rynków dojrzałych w liczbie transakcji bezgotówkowych zajmie im co najmniej 10 lat.

- Słabnący wzrost liczby płatności bezgotówkowych jest znakiem dzisiejszych czasów. Ich 8,5 procentowy wzrost w 2012 roku oznacza prawie 47 transakcji rocznie dla każdego mieszkańca naszej planety. Na rynkach rozwijających się, płatności mobilne umożliwiają większej liczbie ludzi, szerszy dostęp do transakcji finansowych. Natomiast zorientowana na klientów polityka banków na rynkach dojrzałych (a tym samym innowacyjne rozwiązania) pomogła przebić się kartom prepaid i wirtualnej walucie – tłumaczy Kevin Brown, Managing Director, Global Head of Transaction Services, RBS International Banking.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Karty debetowe i kredytowe wciąż dominują

Według najnowszych danych dostępnych w World Payments Report 2013 , opublikowanym przez Capgemini i RBS, oczekuje się, że liczba transakcji bezgotówkowych na świecie w 2012 osiągnie 333 miliardy, co przekłada się na wzrost o 8,8% w stosunku do roku 2011.


Karty debetowe i kredytowe wciąż dominują wśród płatności elektronicznych i mobilnych

Karty debetowe i kredytowe są wciąż najbardziej popularnymi instrumentami dokonywania transakcji bezgotówkowych. Wyprzedzając przy tym e-płatności (przy użyciu bankowości internetowej) i m-płatności (z wykorzystaniem telefonu komórkowego do realizacji płatności). Wykorzystanie kart debetowych wzrosło o 15,8% (do 124 miliardów transakcji) w skali globalnej w stosunku do roku 2011, a kart kredytowych o 12,3% (do 57 miliardów transakcji). Szacunki branżowe mówią, że do 2014 roku płatności internetowe i mobilne wzrosną odpowiednio o 18,1% i 58,5%. Daje to 34,8 miliardów transakcji internetowych i 28,9 miliardów transakcji mobilnych. Jednakże World Payments Report 2013 zadaje pytanie o prawdziwość tych szacunków.

Statystyczna “czarna dziura”?

Oceniając płatnicze instrumenty transakcji bezgotówkowych takie jak e- i m-płatności, karty prepaid oraz wirtualną walutę (oferowane przez banki i instytucje poza bankowe), jak również obserwując wzrost tych transakcji na takich rynkach jak Afryka, twórcy raportu zauważają statystyczną czarną dziurę ze względu na brak spójności w raportowaniu płatności. Niespójność ta przejawia się poprzez znaczącą aktywność rynków wschodzących oraz wzrost udziału instytucji spoza sektora bankowego w e- i m-płatnościach. Analizy w raporcie wskazują, że szacunki odnośnie wielkości rynku płatności mobilnych mogą być optymistycznie zawyżone (nawet o 50%). To z kolei nasuwa pytanie o zasadność gromadzenia i centralizowania danych. Polepszenie procesu zbierania danych pomoże dostawcom usług płatniczych (PSPs) w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych, jak również zabezpieczyć się przed nadchodzącymi ryzykami.

- Zmniejszenie ryzyka rynkowego oraz złożoność regulacji, nadal jest wyzwaniem dla banków i pozostałych dostawców usług płatniczych. Zwłaszcza że przepisy dotyczące poszczególnych inicjatyw nakładają się na siebie – mówi Jean Lassignardie, Chief Sales and Marketing Officer, Capgemini Global Financial Services. - Dostawcy usług płatniczych (PSP) mogą niejako gromadzić poszczególne regulacje z instytucji nadzorujących, odnośnie pojedynczych inicjatyw, tak by potem móc je kaskadowo wdrażać i wykorzystywać w poszczególnych regionach geograficznych, wzmacniając swoją pozycję i konkurencyjność – dodaje.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: