eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2012

Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2012

2013-03-20 11:32

Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2012

Liczba kart debetowych cały czas rośnie © Hunor Kristo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Spełniły się prognozy ekspertów - na koniec 2012 roku blisko 20,8 miliona klientów indywidualnych miało dostęp do bankowości internetowej. W ostatnim kwartale minionego roku liczba ta powiększyła się o rekordową, milionową grupę klientów. Rośnie również liczba użytkowników wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Statystyki ostatniego kwartału pokazują niewielkie sygnały spowolnienia gospodarczego, w niektórych kategoriach IV kwartał był gorszy od III. W skali 12 miesięcy we wszystkich najważniejszych kategoriach odnotowano wzrosty - wynika z dziesiątej edycji raportu NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2012

Na koniec IV kwartału 2012 roku liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła blisko 20,8 miliona osób. Grupa ta w 2012 roku powiększyła się aż o 17%, czyli znacznie szybciej niż w 2011 roku (14%). Co ważne, proporcjonalnie wzrasta liczba aktywnych użytkowników - stanowią oni około 55% mających dostęp do bankowości internetowej. Wygoda oraz niskie koszty przekonują kolejnych klientów do zarządzania swoimi finansami poprzez sieć.

„Bankowość internetowa to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów bankowości. Ponad 20 milionów użytkowników mających dostęp do banku przez Internet to wyraz ogromnego zaufania do sektora bankowego. Trzeba jednak dalej pracować nad rozwojem innych e-usług, szczególnie na styku obywatela i administracji publicznej. To z jednej strony ogromna wygoda i oszczędność czasu, a z drugiej – potencjalne źródło dużych i realnych oszczędności dla budżetu państwa, a dzięki zwiększeniu szybkości cyrkulacji pieniądza, także źródło wzrostu PKB – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Podobne wnioski można odczytać z danych dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku sektora MSP spadki obrotów na kontach internetowych w wysokości 6-7% są widoczne już czwarty kwartał z rzędu. Można to odczytać jako sygnały spowolnienia gospodarczego. W przypadku przedsiębiorców IV kwartał oznaczał do tej pory najwyższe w roku wartości. Tym razem stało się inaczej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wpływ na takie wyniki, oprócz sytuacji gospodarczej, miały zmiany terminów rozliczeń podatkowych. W 2011 roku prowadzący działalność musieli uiszczać zaliczki podatkowe w grudniu za dwa miesiące. W minionym roku zostało to zmienione na tradycyjny, comiesięczny sposób płatności.

fot. Hunor Kristo - Fotolia.com

Liczba kart debetowych cały czas rośnie

Nowe oferty kont, w ramach których można otrzymać karty debetowe, zawierają korzystne propozycje, tj. oprocentowanie środków na samym rachunku czy też częściowy zwrot wydatków za zakupy.


Analizując statystyki dotyczące kart debetowych i kredytowych, kolejny kwartał obserwujemy przeciwne tendencje. Liczba kart debetowych cały czas rośnie, na koniec IV kwartału Polacy mieli ich w portfelach aż 26,5 milion sztuk. W 2012 roku przybyło ich o 1,7 miliona sztuk. Liczba kart kredytowych stale spada, na koniec minionego roku było ich 6,4 miliona sztuk, podczas gdy jeszcze 3 lata wcześniej było ich ponad 10,9 miliona.

Należy to jednak uznać za pozytywny dla całego rynku objaw racjonalności w działaniach banków i klientów, a nie pogorszenie nastrojów. Banki nadal rewidują swoje portfele i analizują możliwości finansowe klientów. W przypadku kart kredytowych obserwowany jest stały wzrost kwartalnych wartości transakcji oraz stały spadek średniej wartości pojedynczej transakcji.

fot. mat. prasowe

Liczba aktywnych klientów indywidualnych i MSP

Na koniec IV kwartału 2012 roku liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła blisko 20,8 miliona osób. Grupa ta w 2012 roku powiększyła się aż o 17%, czyli znacznie szybciej niż w 2011 roku (14%).


„Rok 2013 na pewno będzie stał pod znakiem dalszego rozwoju tego segmentu bankowości. Spodziewamy się zarówno wzrostu liczby klientów mających dostęp do banku przez Internet, jak i aktywnie z niego korzystających. Przewidujemy również dalszy rozwój platform i systemów pozwalających na zdalny dostęp do środków i zarządzanie kontem z urządzeń mobilnych.” – podsumowuje Mieczysław Groszek, Wiceprezes ZBP

fot. mat. prasowe

Liczba kart debetowych i kredytowych

Liczba kart debetowych cały czas rośnie, na koniec IV kwartału Polacy mieli ich w portfelach aż 26,5 milion sztuk. W 2012 roku przybyło ich o 1,7 miliona sztuk.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: