eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Światowy rynek płatności w 2015 r.

Światowy rynek płatności w 2015 r.

2016-09-26 12:45

Światowy rynek płatności w 2015 r.

Płatności cyfrowe z rekordowym 10% wzrostem © Mita Stock Images - Fotolia.com

Płatności cyfrowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Najnowszy Światowy Raport Płatności wskazuje, że w 2015 roku ich wzrost mógł sięgnąć 10%, co oznacza 426,3 miliarda dokonanych transakcji. Najpopularniejszymi narzędziami w obrocie bezgotówkowym są nadal karty debetowe i kredytowe.

Przeczytaj także: Światowy rynek płatności w 2014 r.

Jak wynika z ustaleń najnowszego Światowego Raportu Płatności 2016 - wspólnego opracowania Capgemini oraz BNP Paribas - kołem zamachowym wzrostu ilości cyfrowych transakcji płatniczych jest w głównej mierze silny wzrost gospodarczy w kluczowych krajach rozwijających się. Z uwagi na ciągły wzrost kosztu obsługi gotówki, na rynek wprowadzane są coraz lepsze metody zabezpieczania transakcji, takie jak EMV oraz dane biometryczne. Na rynkach rozwijających się tworzone są również inicjatywy rządowe, mające na celu zachęcenie do dokonywania płatności elektronicznych. Wzrost liczby transakcji bezgotówkowych następuje jednak w momencie, kiedy banki stoją w obliczu rosnącego zapotrzebowania na sprawne i bezpieczne cyfrowe usługi transakcyjne. Taką sytuację obserwuje się szczególnie w przypadku klientów korporacyjnych, którzy zachęcają banki do przyspieszenia inwestycji i rozpoczęcia współpracy z innymi bankami i/lub z podmiotami FinTech, co ma skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.

Rynki rozwijające się rosły w najszybszym tempie, jednak dojrzałe rynki wciąż mają większościowy udział


Wzrost płatności cyfrowych wystąpił we wszystkich regionach. Rynki rozwijające się odnotowały najwyższe wskaźniki wzrostu - 16,7% i choć dojrzałe rosły w tempie 6%, to nadal stanowią 70,9% całkowitego wolumenu płatności na świecie. Po raz pierwszy Chiny przeskoczyły Wielką Brytanię i Koreę Południową w liczbie transakcji cyfrowych, zajmując 4. pozycję wśród dziesięciu największych rynków na całym świecie - za USA, strefą euro i Brazylią. Karty pozostają najszybciej rosnącym cyfrowym instrumentem płatności od 2010 roku, natomiast wykorzystanie czeków nadal spada. Płatności natychmiastowe, jako alternatywa dla gotówki i czeków, mają potencjał do napędzania wzrostu transakcji cyfrowych, ale konieczne jest edukowanie interesariuszy w kwestii możliwości ich wykorzystania i utworzenia nowych usług opartych o płatności natychmiastowe oraz modernizacja infrastruktury.

Banki muszą „myśleć cyfrowo”, aby przejąć i zachować udział w rynku transakcji bankowych


Wiodącym tematem WPR 2016 są wyzwania i możliwości bankowości transakcyjnej.
Chociaż podstawowe oczekiwania „finansistów" nie zmieniły się w ciągu ostatnich lat i dotyczą kontroli, gotówki oraz zarządzania ryzykiem, to korporacje coraz częściej oczekują, że banki będą cyfryzować procesy wspierające, takie jak zarządzanie kontem, analitykę danych, śledzenie zgodności i wykrywanie oszustw oraz zapobieganie im, powiedział Jean François Denis, Deputy Global Head of Cash Management, BNP Paribas. Wymaga to od banków przyspieszenia zmian w kierunku cyfryzacji i wspieranie podejścia opartego na współpracy, dodał.

W tym kontekście należy dodać, że dochody z bankowości transakcyjnej są pod presją wielu wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak niższy wynik prowizyjny, niższy wynik odsetkowy, nacisk na opłaty za usługi wymiany walut i pojawienie się podmiotów FinTech. Podmioty FinTech są znane z zapewniania klientom lepszych i spersonalizowanych usług dzięki stosowaniu zaawansowanej technologii (profilowanie klientów na podstawie badania ich zachowań).

fot. Mita Stock Images - Fotolia.com

Płatności cyfrowe z rekordowym 10% wzrostem

Najpopularniejszymi narzędziami w obrocie bezgotówkowym są nadal karty debetowe i kredytowe.


Podmioty FinTech, jak również stworzenie Innovation Labs w bankowości, wprowadzają precedensy w obsłudze klientów, powiedział Anirban Bose, Head of Banking and Capital Markets, Capgemini. Kluczowym będzie teraz wyłonienie z tej mieszanki współpracy i partnerstwa najbardziej innowacyjnych usług cyfrowych, które trafią w potrzeby klientów, dodał.

Niektóre banki już zaczęły przyjmować myślenie „digital-first". Według WPR, 79% menedżerów bankowych postrzega teraz FinTechs jako partnerów. Banki mogą zyskać dodatkowe możliwości dalszych innowacji w bankowości transakcyjnej, otwierając swoje wewnętrzne systemy za pośrednictwem otwartych interfejsów programistycznych (API) i wykorzystując wymogi dyrektywy o usługach płatniczych II (PSD II).

Otoczenie regulacyjne nadal wywiera presję na banki


Zarówno nowe, jak i wcześniej istniejące inicjatywy regulacyjne, utrudniły niektórym bankom możliwość dostosowania się do nich. Raport wskazuje dwa kluczowe zagadnienia w kontekście płatności, pojawiające się odniesieniu do zgodności z przepisami: zwiększone wykorzystanie technologii oraz umożliwienie przedsiębiorstwom przyśpieszenia wprowadzania innowacji w ramach „bezpiecznego" środowiska, takich jak Project Innovate - UK Financial Conduct Authority, gdzie wprowadzono pojęcie „piaskownicy regulacji” oraz Singularity Innovation Hub w Holandii.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: