eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Spadek sprzedaży na chińskim rynku mieszkaniowym

Spadek sprzedaży na chińskim rynku mieszkaniowym

2013-09-11 13:33

Sprzedaż mieszkań w Chinach spadła w sierpniu do 514,6 mld juanów w porównaniu z 516,5 mld juanów w lipcu. Był to drugi kolejny miesiąc spadku, a wiąże się go z rosnącymi cenami, ograniczającymi możliwości kupujących.

Przeczytaj także: Wzrost cen mieszkań na globalnym rynku nieruchomości

Rynki finansowe


Po tym, jak zmalało zagrożeniem szybkim atakiem USA na Syrię, a kolejne dane potwierdziły stabilizowanie się sytuacji gospodarczej w Chinach można byłoby oczekiwać, że ryzykowne aktywa znów będą się cieszyć dużym wzięciem.

Tak jednak jest głównie z akcjami, natomiast takiego nastawienia nie widać w ostatnich dniach w przypadku towarów, walut rynków wschodzących, czy obligacji korporacyjnych. Ten brak jednomyślności w postrzeganiu całości ryzykownych aktywów skłania do przekonania, że w ostatnich dniach mamy do czynienia bardziej ze spekulacyjnymi zachowaniami inwestorów, czy solidnymi fundamentami zwyżek. Inwestorzy zmagają się nadal z niepewnością dotyczącą tego, że obecna w światowej gospodarce poprawa koniunktury była już dyskontowana znacznie wcześniej, a jednocześnie nie mają pewności, że skala dotychczasowych wzrostów w tym roku jest adekwatna do poprawy światowej koniunktury gospodarczej.

Mimo rozmaitych wątpliwości trudno jednak nie zauważyć, że globalny rynek akcji wrócił we wtorek do tegorocznej górki, której pokonanie zapowiadałoby kontynuowanie tendencji zwyżkowej, z którą mamy do czynienia od blisko 2 lat i która wyniosła notowania akcji na świecie o blisko połowę w górę. W tym czasie były takie rynki, jak argentyński, które zyskały ponad 96% w lokalnej walucie, a z największych parkietów świata wyróżniał się japoński z zyskiem 68-proc., ale były też takie, które straciły, jak na przykład chiński. Nasz WIG20 w tym czasie zwyżkował o blisko 10%, więc wypadł dość blado. Dużo lepiej jest w przypadku WIG, na którego 30-proc. zysk wpływ miały dywidendy i bardzo dobre zachowanie mniejszych spółek. Indeksy mWIG40 i sWIG80 przez ten czas wzrosły o prawie połowę.

Rynki nieruchomości


Sprzedaż mieszkań w Chinach spadła w sierpniu do 514,6 mld juanów w porównaniu z 516,5 mld juanów w lipcu. Był to drugi kolejny miesiąc spadku, a wiąże się go z rosnącymi cenami, ograniczającymi możliwości kupujących. Po 8 miesiącach tego roku sprzedaż sięgała 3,85 bln juanów i była aż o prawie 36% wyższa niż w analogicznym okresie 2012 r. Sprzedało się w tym czasie 634 mln m2 mieszkań, o 24,4% więcej niż w tym samym czasie minionego roku. To dobrze obrazuje skalę boomu na rynku mieszkaniowym w Chinach i problemy z rozgrzaniem koniunktury.

W sierpniu w Kanadzie, innym mocno rozgrzanym rynku mieszkaniowym, odnotowano spadek o 6,6% w skali miesiąca liczby rozpoczętych budów. Regres był największy od stycznia. W budownictwie wielorodzinnym zniżka wyniosła 8,4%, w jednorodzinnym 0,9%. Średnio w tym roku rozpoczynano 183,16 tys. budów (dane zannualizowane) wobec 215,05 tys. w 2012 r. Ochłodzenie jest wyraźne, ale trudno mówić o twardym lądowaniu rynku, na którym część obserwatorów widzi oznaki spekulacyjnego balonu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: