eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Edukacja finansowa dzieci: czego warto nauczyć?

Edukacja finansowa dzieci: czego warto nauczyć?

2013-08-30 11:59

Przeczytaj także: Konto bankowe dla dziecka: co warto wiedzieć?


3. „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”

W kontekście edukacji finansowej ważne jest zachęcanie dzieci do regularnego odkładania części lub całości kieszonkowego z myślą o realizacji upragnionego celu, np. kupna książki, zabawki czy gry. Wybrany cel powinien być jednak zgodny z pragnieniem malucha i dotyczyć tego, na czym mu zależy lub bez czego może się obejść. Możliwość samodzielnego sfinansowania wymarzonego zakupu sprawi, że dziecko bardziej doceni zakup, a zarazem nauczy się cierpliwości w dążeniu do celu. W przypadku większych wydatków – takich jak nowy rower, sprzęt elektroniczny czy wyjazd na wakacje – rodzice mogą zadeklarować pokrycie części kosztów. Dodatkową „oszczędnościową motywację” mogą wzmacniać premie za realizację wyznaczonych celów, np. za każde odłożone 10 zł co miesiąc, dziecko otrzyma od rodziców dodatkowe 1 lub 2 złote. Jednocześnie, aby móc obserwować rosnące oszczędności, warto wyposażyć dziecko w skarbonkę lub portfel, w którym będzie gromadziło pieniądze. W przypadku starszych, dzieci dobrym rozwiązaniem jest założenie rachunku w banku.

4. „Czas to pieniądz”

Największym sprzymierzeńcem osób młodych jest czas. Rozpoczynając gromadzenie oszczędności z myślą o realizacji marzeń w przyszłości, młodzi ludzie mają w perspektywie kilkadziesiąt lat systematycznego oszczędzania. Dzięki czemu mogą przeznaczyć na ten cel miesięcznie niewielką kwotę, nie obciążając zarazem własnego budżetu. Im wcześniej rozpoczną oszczędzanie, tym większe środki zgromadzą w przyszłości. Ważne jednak, by było to działanie systematyczne. Jeżeli proces ten dodatkowo będzie wsparty odpowiednio dobranym narzędziem inwestycyjnym, zostanie uzyskany efekt procentu składanego, co oznacza, że podstawowy kapitał będzie powiększany regularnie o określoną kwotę. Należy jednak pamiętać, że poszczególne rozwiązania dostępne na rynku różnią się konstrukcją, poziomem ryzyka, oprocentowaniem, a nawet kwestiami podatkowymi.
Z tego względu, przed wyborem właściwego produktu dla siebie czy dla dziecka warto skonsultować się z doradcą, który pomoże wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb i profilu inwestycyjnego.

5. „Dobry przykład płynie z góry”

Niezależne od wybranej metody warto pamiętać, że pierwsze źródło wiedzy o świecie finansów stanowią rodzice. Jeżeli będą konsekwentni i pokażą, że sami regularnie odkładają pieniądze z myślą o przyszłości, dzieci łatwiej – i w bardziej naturalny sposób – przyswoją odpowiednie wzorce.

Agnieszka Książek, Dyrektor Departamentu Marketingu,

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Klepsydra / 2013-10-13 21:42:47

    Szkoły oferują obecnie Szkolne Kasy Oszczędnościowe. Program nie polega na "odkładaniu nie wiadomo czego, nie wiadomo na co i nie wiadomo po co" ale na praktycznym oszczędzaniu i nauce o pieniądzu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: