eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Faktoring: fakty i mity

Faktoring: fakty i mity

2013-08-31 00:22

Faktoring: fakty i mity

Faktoring poprawia relacje firm z wszystkimi kontrahentami © apops - Fotolia.com

Jesteś sprzedawcą? Wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności? Masz problemy z egzekwowaniem należności? A może eksportujesz swoje towary i bezpieczeństwo transakcji oraz możliwość uniknięcia ryzyka walutowego to dla Ciebie być albo nie być? Jeśli tak, na pewno słyszałeś nie raz, że faktoring to doskonałe rozwiązanie dla Twojej firmy. Czy faktycznie?

Przeczytaj także: Faktoring - jak działa?

MIT PIERWSZY:
Kredyt obrotowy jest korzystniejszym i mniej skomplikowanym rozwiązaniem dla firm

To fakt, że kredyt obrotowy jest zazwyczaj nieco tańszy od faktoringu. Ma to jednak swoją cenę. To narzędzie finansowania działalności jest o wiele mniej elastyczne i wymaga większych zabezpieczeń po stronie klienta. Faktoring, inaczej niż kredyt, przeznaczony jest nie tylko dla firm o bardzo dobrej kondycji finansowej, ale również dla tych firm, które mają przejściowe problemy z płynnością. Należy pamiętać, że faktoring, to nie tylko finansowanie, ale również zarządzanie należnościami, czego kredyt obrotowy nie może zapewnić.

W przypadku kredytu brak jest również możliwości zlecenia monitoringu należności oraz windykacji. Dzięki faktoringowi firma może skoncentrować się na spokojnym prowadzeniu działalności biznesowej. Do obowiązków faktora należy bowiem zarządzanie należnościami, czyli kontrolowanie terminowości spłat odbiorców włącznie z windykacją długu. Faktor prowadzi również księgowanie i rozliczanie należności, co klient może śledzić na bieżąco w udostępnionej mu aplikacji internetowej.

MIT DRUGI:
Faktoring jest przeznaczony dla dużych firm, prowadzących działalność od wielu lat

Korzystanie z faktoringu jako narzędzia finansowego jest możliwe wyłącznie w przedsiębiorstwach prowadzących sprzedaż towarów lub usług na zasadzie odroczonych terminów płatności. Skala prowadzonej działalności nie ma tu znaczenia, ponieważ faktoring jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla bardzo dużych przedsiębiorstw, jak i małych i średnich firm. Co ważne, klientami firm faktoringowych mogą być firmy stosunkowo młode (działające co najmniej od 2 lat, a w wyjątkowych sytuacjach nawet krócej). A takie często mają utrudniony dostęp do kredytów w bankach, jako, że nie mogą pochwalić się historią finansową.

fot. apops - Fotolia.com

Faktoring poprawia relacje firm z wszystkimi kontrahentami

Faktoring jest narzędziem finansowym, które przynosi korzyść nie tylko dostawcy, ale też kontrahentom (odbiorcom). Dostawca otrzymuje niemal natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu może pozwolić sobie na dłuższy okres oczekiwania na zapłatę należności za wykonaną usługę.


MIT TRZECI:
Faktoring to narzędzie wyłącznie dla firm mających stabilną sytuację finansową

Faktoring może być stosowany z powodzeniem także w tych firmach, które odczuwają przejściowe trudności finansowe, a co za tym idzie potrzebne im są środki na finansowanie bieżącej działalności. Ważne jest też, aby dostawca miał zachowaną ciągłość współpracy ze swoimi kontrahentami (odbiorcami), jako że to właśnie powtarzalna sprzedaż generuje należności będące podstawą stałego finansowania firmy.

FAKT PIERWSZY:
Faktoring poprawia relacje firm z wszystkimi kontrahentami

Faktoring jest narzędziem finansowym, które przynosi korzyść nie tylko dostawcy, ale też kontrahentom (odbiorcom). Dostawca otrzymuje niemal natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu może pozwolić sobie na dłuższy okres oczekiwania na zapłatę należności za wykonaną usługę. Wydłużenie terminów płatności może wpłynąć na polepszenie relacji firmy ze swoimi kontrahentami, na poprawę konkurencyjności, zwiększenie sprzedaży. Takie rozwiązanie umożliwia zaproponowanie odbiorcom korzystniejszych warunków współpracy od tych, które oferuje konkurencja. Faktoring jest też korzystny dla dostawców klienta firmy faktoringowej, ponieważ klient dysponując szybką gotówką pozyskaną od faktora może na bieżąco regulować swoje zobowiązania wobec dostawców, przez co może realnie wpływać na poprawę współpracy, możliwość negocjacji dotychczasowych warunków współpracy (np. skont, rabatów).
Przeczytaj także: Dla kogo faktoring? Dla kogo faktoring?

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (6)

  • firma prywatna vs. bank

    mazi / 2014-03-23 19:28:55

    Gdzie lepiej poszukać takiej usługi w firmie prywatnej (np Bibby) czy w jakimś banku?? odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Alice / 2014-03-24 13:17:09

      Dużo zależy od Twojej historii kredytowej. Bank ma wyższe kryteria dla wnioskodawców, ale również nie świadczy dodatkowych usług. Firma faktoringowa oferuje szereg dodatkowych usług, oraz ma niższe kryteria przyznawania. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • zainteresowany

    mazi / 2014-04-10 09:17:24

    niższe kryteria a jak z opłatami za usługi?? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Faktoring: fakty i mity

    Alice / 2014-04-10 22:13:34

    Bank ma niższe opłaty, ale jest to adekwatne do ilości świadczonych usług. W firmie faktoringowej zapłacisz więcej, ale w cenie masz np. zarządzanie należnościami czy miękką windykację. Niektóre firmy faktoringowe nie wymagają zdolności kredytowej. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Faktoring: fakty i mity

    mazi / 2014-04-11 08:16:56

    dzięki za informacje. znowu coś więcej wiem. Napisze sobie jeszcze do m.in. bibby i jakiegoś banku aby porównać oferty. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: