eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › PMI pozwolą rosnąć EUR/USD?

PMI pozwolą rosnąć EUR/USD?

2013-08-22 11:37

PMI pozwolą rosnąć EUR/USD?

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Minutki z lipcowego posiedzenia FOMC wsparły amerykańskiego dolara, pogrążyły indeksy akcyjne i spowodowały wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych. Nie znając treści raportu od razu można wskazać, że rynki odebrały go jastrzębio. Diabeł jednak tkwi w szczegółach i nadal nie jesteśmy skłonni przystąpić bo obozu inwestorów, którzy liczą na wycofanie QE już we wrześniu.

Przeczytaj także: W poszukiwaniu wskazówek w minutkach FOMC

O ile członkowie FOMC byli zgodni z Benem Bernanke co do chronologii wycofywania QE (a szef FED przecież nie wskazał konkretnie września jako momentu rozpoczęcia „tapering”), niektórzy z nich byli zaniepokojeni trudniejszymi warunkami na rynkach finansowych (wzrost rentowności), przedstawiali nieco mniej optymistyczne prognozy dla amerykańskiej gospodarki w porównaniu do poprzedniego posiedzenia. W minutkach pojawia się również wątek o dyskusji na temat obniżenia progu w postaci stopy bezrobocia, przy której FED zacznie rozważać rozpoczęcie cyklu podwyżki stóp procentowych.

Podsumowując, minutki nie wniosły zbyt wiele do postrzegania rynków w najbliższym czasie, a na konkretną decyzję poczekamy do 18 września.

W nocy natomiast pozytywnie zaskoczył wskaźnik PMI HSBC dla przemysłu z Chin wychodząc ponad barierę 50 pkt. (50.1 wobec oczekiwanych 48.3 pkt.). Ostatni raz wskaźnik widziany był w tych okolicach w kwietniu, zatem to bardzo pozytywny sygnał. Odbicie zanotowano zarówno w nowych zamówieniach, zakupach jak i cenach. Eksport był jedynym składnikiem wykazującym słabość, co jest zgodne z działaniami rządu mającymi zmienić chińską gospodarkę z eksportowej na opartą o popyt wewnętrzny.

W trakcie londyńskiej sesji poznamy wskaźniki PMI dla przemysłu i usług z gospodarek europejskich. PMI z Chin stworzył dobrą bazę na apetyt na ryzyko, więc jeśli dane po raz kolejny zaskoczą pozytywnie Eurodolar ma szansę osiągnąć poziom 1.3500, nawet jeśli część rynku optuje za QExit już we wrześniu. Ostatnie lepsze dane z Niemiec (produkcja przemysłowa, zamówienia w fabrykach) napawają optymizmem, ale potrzebujemy szerokiej poprawy wskaźników, aby inwestorzy poczuli się pewnie w zakupach EUR.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


O 14:30 poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, a pół godziny później wskaźnik PMI dla przemysłu. Dziś rozpoczyna się sympozjum w Jackson Hole, ale poinstruowani przez Bena Bernanke nie postrzegamy tego jako kluczowe wydarzenie.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


GBP/CAD na historycznych szczytach

fot. mat. prasowe

GBP/CAD, interwał dzienny

GBP/CAD, interwał dzienny


Wczorajszy odczyt danych nt. kondycji sektora finansów publicznych Wielkiej Brytanii zawiódł oczekiwania inwestorów. Co prawda deficyt był nieznaczny, wyniósł on bowiem zaledwie 0.1 mld GBP (przewidywano nadwyżkę w wysokości 2.9 mld GBP) lecz był to pierwszy raz od 2010 roku, kiedy to w lipcu nie zanotowano nadwyżki w budżecie.

Przyglądając się składowym bilansu, widzimy iż skumulowane wpływy podatkowe były wyższe o około 7 mld GBP w porównaniu do zeszłego roku, z czego największy przyrost (3.6 mld GBP) odnotowano dla podatków dochodowego oraz majątkowego. Warto zauważyć, iż ten wzrost to jednorazowe zdarzenie wynikające z przesunięcia wypłat bonusów dla pracowników spowodowane „arbitrażem” podatkowym
(w Wielkiej Brytanii nastąpiły bowiem zmiany w prawie podatkowym).

Według prognoz OBR (ang. Office for Budget Responsibility, ciało doradcze przygotowujące analizy I prognozy ekonomiczne dla rządu) do końca roku fiskalnego deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 108 mld GBP, tj. nieznacznie mniej niż w zeszłym roku.

Publikacja danych pogłębiła proces deprecjacji funta szterlinga względem walut krajów G10, szczególnie jednak widoczna była na tle dolara kanadyjskiego. Kurs pary GBP/USD poszybował w górę i obecnie testuje silny poziom oporu wyznaczony przez wielokrotne maksima z przestrzeni ostatnich trzech lat.

Inwestorzy chcący wykorzystać słabość funta szterlinga powinni szczególną uwagę zwrócić na dzisiejszą publikację sprzedaży detalicznej w Kanadzie, która w przypadku pozytywnego zaskoczenia może pomóc kursowi GBP/CAD osiągnąć nowe szczyty.

Rentowości w USA w górę

fot. mat. prasowe

TNOTE, interwał tygodniowy

TNOTE, interwał tygodniowy


Rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich skoczyły gwałtownie w górę po publikacji protokołu z lipcowego posiedzenia FOMC.

Jest to reakcja o tyle ciekawa, że w treści „minutek” ciężko się doszukać jasnych wypowiedzi pozwalających z całą pewność stwierdzić, iż FED rozpocznie zmniejszanie skali zakupów aktywów na następnym, wrześniowym posiedzeniu.

Z naszego punktu widzenia są dwie poszlaki dotyczące poczynań FED’u: po pierwsze „część członków” wspomniała, iż oczekiwania rynku co do przyszłej polityki monetarnej obejmującej zarówno program zakupów aktów jak i oczekiwaną ścieżkę stopy funduszy federalnych „okazały się stosunkowo zbieżne z ich oczekiwaniami”.

Po drugie „prawie wszyscy członkowie potwierdzili, iż zgadzają się co do stwierdzenia Bena Bernanke, że zakładając, iż gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z oczekiwaniami komitetu, ograniczenie zakupu aktywów powinno zacząć się w „później” w bieżącym roku, a zakończyć się w połowie 2014 roku”.

Biorąc powyższe pod uwagę, oraz fakt, iż większość inwestorów jest przekonana, o tym że QExit zacznie się już we wrześniu rynek odebrał minutki jako potwierdzenie swoich oczekiwań.

Patrząc od strony technicznej, jeżeli kursowi instrumentu TNOTE udałoby się przebić przez wsparcie wyznaczone przez minima z ostatnich dwóch miesięcy na poziomie 124.34, otworzyłoby to drogę dla dalszych dynamicznych spadków, które mogłyby się zakończyć dopiero w okolicach poziomu 121.72.

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny: indeks PMI dla przemysłu za sierpień, wyniósł 50.1 wobec prognoza na poziomie 48,3, poprzednio 47,7

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:00 Indeks PMI dla francuskiego przemysłu za sierpień, prognoza 48,3, poprzednio 47,7

EUR 09:30 Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu za sierpień, prognoza 51,1, poprzednio 50,7

EUR 10:00 Indeks PMI dla przemysłu w Strefie Euro za sierpień, prognoza 50,8, poprzednio 50,3

EUR 10:00 Indeks PMI dla usług w Strefie Euro za sierpień, prognoza 50,1, poprzednio 49,8

PLN 14:00 Protokół z posiedzenia RPP

USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 330 tys., poprzednio 320 tys.

USD 15:00 Indeks PMI dla przemysłu za sierpień, dane wstępne; prognoza 54, poprzednio 53,7

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: