eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W poszukiwaniu wskazówek w minutkach FOMC

W poszukiwaniu wskazówek w minutkach FOMC

2013-08-21 12:44

W poszukiwaniu wskazówek w minutkach FOMC

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych nie pomógł w ostatnim czasie dolarowi, ale za to wczorajsze spadki położyły presję na amerykańską walutę. Eurodolar przebił barierę 1.34, „kabel” zbliżył się do 1.57, a USD/JPY oscylował blisko 97.5. Słabsze od dolara były za to waluty surowcowe (z wyłączeniem AUD) – zwłaszcza dolar nowozelandzki, któremu ciążą ostatnie wypowiedzi szefa RBNZ oraz środki makro ostrożnościowe (od tej pory kredyty o wskaźniku LTV wyższym niż 80% będą mogły stanowić maksymalnie 10% w portfelu kredytów hipotecznych) implementowane przez RBNZ mające na celu wyhamowanie wzrostu cen nieruchomości, które były bardzo ważnym czynnikiem napędzającym aprecjację NZD.

Przeczytaj także: Czy dane PMI pozwolą osiągnąć wyższe poziomy EUR/USD?

Dzisiejszy kalendarz makro nie zawiera istotnych pozycji, stąd zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem dnia będą minutki z ostatniego posiedzenia FOMC. Inwestorzy dzielą się obecnie na dwa obozy: jedni uważają, że wycofywanie QE rozpocznie się już we wrześniu, inni wypatrują rozpoczęcia tego ruchu pod koniec roku. O ile optujących za wrześniem jest znacznie więcej (wskazują na to ankiety przeprowadzane przez banki inwestycyjne wśród klientów detalicznych jak i instytucjonalnych), naszym zdaniem decyzja ta nie jest przesądzona. Pamiętajmy, że Ben Bernanke nieustannie podkreślał zależność podejmowanych kroków od danych makro, które w ostatnim czasie nie zachwycały. Dodatkowo, silny wzrost rentowności może niepokoić członków FOMC i będą oni starali się ponownie oddzielać wycofanie QE od podnoszenia stóp („Taper is not tightening”). Może okazać się, że zajdzie potrzeba wydłużenia okresu niskich stóp, poprzez obniżenia stopy bezrobocia, przy której FED rozważy podwyżkę stóp procentowych (z 6.5% na 6% o czym pisał WSJ). Jeśli miałoby to miejsce, wycofanie QE mogłoby zostać przez inwestorów zmarginalizowane (zwłaszcza na rynku stopy) – efekt najbardziej pożądany przez Bena Bernanke. Wzrosty dolara przy braku wzrostów na rentownościach byłby ograniczone. Będziemy uważnie czytać minutki i szukać jakichkolwiek wskazówek, np. dotyczących rodzaju, czyli początkowej sali skupowanych papierów.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


EUR/USD przebijając 1.34 potwierdza kolejny raz pozytywny sentyment wokół euro. O ile dolar ma szansę rosnąc względem walut surowcowych i walut rynków wschodzących, euro i funt otrzymują ciągłe wsparcie z uwagi na lepsze odczyty makro. Może się okazać, że minutki nie zmienią sytuacji na parze, a dalszy kierunek wyznaczą jutrzejsze dane PMI (bazowy scenariusz). Jeśli dane nie zawiodą, możemy liczyć na przedział 1.3495-3522.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Poszerzony korytarz stóp procentowych w Turcji

fot. mat. prasowe

EUR/TRY, interwał czterogodzinny

EUR/TRY, interwał czterogodzinny


Kurs euro do liry tureckiej osiąga historyczne maksima. Centralny Bank Republiki Turcji (CBRT) podniósł wczoraj stopę procentową, po której udziela jednodniowych pożyczek bankom komercyjnym (tzw. stopa „lending overnight”, L-O/N) o 50 punktów bazowych do poziomu 7.75%, równocześnie pozostawiając główną stopę (jednotygodniowe pożyczki pod zastaw papierów wartościowych) na dotychczasowym poziomie 4.5%. Stopa L-O/N stanowi górne ograniczenie dla krótkookresowych stóp procentowych na rynku międzybankowym, tj. wyznacza „najwyższy” koszt pozyskania pieniądza przez banki.

Warto tu zaznaczyć, iż w przeciwieństwie do rodzimego NBP, który po ustaleniu stopy lombardowej i depozytowej zobowiązany jest dokonywać po nich transakcji, aż do następnej decyzji ws. poziomu stóp CBRT może zakwotować dowolną stopę O/N z przedziału.

Wczorajsza decyzja wpisuje się w politykę CBRT mającą na celu wspieranie liry tureckiej oraz ograniczenie inflacji. Rozszerzając korytarz stóp procentowych CBRT pozwala zwiększyć efektywną stopę finansowania nawet do poziomu 7.75%. Dodatkowo zwiększając zmienność stóp O/N bank centralny Turcji może zniechęcić banki komercyjne do oferowania nowych kredytów ograniczając wzrost zagregowanego popytu i tym samym obniżyć inflację. Wysoka zmienność stóp O/N może również zniechęcać inwestorów liczących zysk z wysokich stóp procentowych.

W komentarzu po ogłoszeniu decyzji CRBT oświadczył, iż dodatkowe zaostrzanie polityki monetarnej zostanie wprowadzone „w razie potrzeby” zostawiając otwarte drzwi do dalszych podwyżek stóp.

Niestandardowa polityka RBNZ

fot. mat. prasowe

NZD/USD, interwał dzienny

NZD/USD, interwał dzienny


Zgodnie z prowadzoną przez prezesa Centralnego Banku Nowej Zelandii (RBNZ, Reserve Bank of New Zealand) Wheeler’a polityką RBNZ stosuje środki makroostrożnościowe w celu uniknięcia podwyżek stóp procentowych, które mogłyby spowodować niechcianą aprecjację dolara nowozelandzkiego.

W klasycznym modelu polityki monetarnej Nowa Zelandia borykająca się z problemem rosnących cen nieruchomości przybierającym wręcz postać bańki spekulacyjnej (roczne wzrosty cen w wysokości ponad 10%, rozluźnienie przez banki kryteriów udzielenia kredytów hipotecznych) po prostu podniosłaby stopy procentowe. Graeme Wheeler obawiając się, iż podwyżka stóp nie pozwoli osiągnąć celu inflacyjnego, oraz nie chcąc pogorszyć konkurencyjności Nowej Zelandii poprzez umocnienie się krajowej waluty zdecydował się wprowadzić szereg tymczasowych ograniczeń na kredyty mieszkaniowe.

Najdrastyczniejszą zmianą będzie zmniejszenie współczynnika wysokości kredytu do wartości zabezpieczenie kredytu (zwykle jest to nieruchomość) z obecnego 80% do maksymalnie 10%. RBNZ przestrzegł również banki przez próbami obejścia nowych przepisów poprzez wprowadzenie nowych strukturyzowanych produktów kredytowych.

Wstępne szacunki wskazują, iż aby osiągnąć podobny efekt RBNZ musiałby podnieść stopy procentowe o około 200 punktów bazowych.

Ekonomiści spodziewają się, iż w wyniku wprowadzonych zmian kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego może końca roku spaść do poziomu 0.75.

Bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji RBNZ kiwi osłabiło się znaczącą do USD, wybijając się tym samym kurs pary NZD/USD z kanału wzrostowego w którym poruszało się od 2013-08-05.

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada: Sprzedaż hurtowa za czerwiec mocno poniżej oczekiwań: -2.8% (m/m), wobec prognozy na poziomie 0,5%

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Deficyt sektora finansów publicznych za lipiec, prognoza -3,7 mld GBP, poprzednio 10,2 mld GBP

GBP 12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI za sierpień, prognoza -7, poprzednio -12

USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym w lipcu, prognoza 5,15 mln, poprzednio 5,08 mln

USD 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw
Zmiana zapasów ropy: poprzednio -2,8 mln brk
Zmiana zapasów benzyny: poprzednio -1,2 mln brk

USD 20:00 Protokół z posiedzenia FOMC za lipiec

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: