eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dalsze wzrosty cen na rosyjskim rynku mieszkaniowym

Dalsze wzrosty cen na rosyjskim rynku mieszkaniowym

2013-08-01 12:52

Z oficjalnych danych rosyjskiego urzędu statystycznego wynika, że ceny mieszkań w tym kraju w dalszym ciągu idą wyraźnie w górę. W I kwartale zwyżka w skali roku wyniosła 10,4% w ujęciu nominalnym, a po uwzględnieniu inflacji ruch w górę wynosił 3,1%.

Przeczytaj także: Niewielkie obniżenie tempa wzrostu na amerykanskim rynku nieruchomości

Rynki finansowe


Pierwszy raz od marca 2012 r. wskaźnik PMI, obrazujący aktywność polskiego przemysłu, przekroczył barierę 50 pkt, oddzielającą spowolnienie od ożywienia w sektorze. W lipcu miał 51,1 pkt, najwięcej od stycznia 2012 r. Widać tu dużą zbieżność w tendencjami gospodarczymi na Starym Kontynencie. W przypadku analogicznego wskaźnika dla strefy euro mieliśmy w lipcu odczyt na poziomie 50,3 pkt, a w samych Niemczech 50,7 pkt. We wszystkich tych przypadkach dane cieszą, ale też nie można pomijać faktu, że skala ożywienia w przemyśle jest wciąż jeszcze bardzo ograniczona, a kluczowe wyzwania na przyszłość leżą raczej w sferze zachowań konsumentów, oddziałujących na stan sektora usług, a w mniejszym stopniu są uzależnione od kondycji przemysłu. Równocześnie lipcowe dane stanowią ostateczny zwrot w myśleniu o kondycji gospodarek w Europie.

Podstawowym pytaniem się to o skalę i tempo ożywienia koniunktury, a nie to, czy ono nastąpi i kiedy. Takie postawienie sprawy zwiększa prawdopodobieństwo, że cykl obniżek stóp procentowych w naszym kraju zakończył się, trudno też raczej liczyć na tego rodzaju decyzję ze strony Europejskiego Banku Centralnego. W tym kontekście na pewno istotne będą komentarze po dzisiejszym posiedzeniu tego gremium.

W innych częściach świata powodów do takiego zadowolenia nie było. Wskaźniki PMI blado wypadały w Indiach (spadek do 50,1 pkt), Chinach (regres do 47,7 pkt), Australii (zniżka do 42 pkt), Rosji (ruch w dół do 49,2 pkt). czy Turcji (osłabienie do 49,8 pkt). To wszystko potwierdza, że w skali świata problem z ożywieniem koniunktury trwa.

Rynki nieruchomości


Z oficjalnych danych rosyjskiego urzędu statystycznego wynika, że ceny mieszkań w tym kraju w dalszym ciągu idą wyraźnie w górę. W I kwartale zwyżka w skali roku wyniosła 10,4% w ujęciu nominalnym, a po uwzględnieniu inflacji ruch w górę wynosił 3,1%. Gorzej sytuacja wygląda w największych miastach. W Moskwie wzrost sięgał 6,2%, ale po uwzględnieniu inflacji odnotowano regres o 0,9%. W drugim największym rosyjskim mieście, Sankt Petersburgu, zwyżka wyniosła 5,3%, co przekładało się na ruch w dół o 1,7% w kategoriach realnych. Rosyjski rynek przeżywał boom w latach 2000-2007, kiedy to ceny na rynku wtórnym podniosły się o 436%, a na pierwotnym o 362%. Obecnie średnia cena m2 wynosi 1485 USD w porównaniu z 1607 USD w szczycie boomu.

Dziś poznamy całościowy obraz rynku budowlanego w Stanach Zjednoczonych. Ekonomiści spodziewają się, że inwestycje budowlane w czerwcu zwiększyły się o 0,4% w skali miesiąca, po zwyżce o 0,5% w maju.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: