eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ben Bernanke udzielił jasnych wskazówek rynkom finansowym

Ben Bernanke udzielił jasnych wskazówek rynkom finansowym

2013-06-20 12:27

Ben Bernanke udzielił jasnych wskazówek rynkom finansowym

TNOTE interwał tygodniowy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ben Bernanke przekazał rynkom to, czego większość oczekiwała. Zgodnie z tym co pisaliśmy wczoraj (patrz analiza z 19 czerwca), FOMC nie zmienił na obecnym posiedzeniu ani wielkości skupu aktywów, ani wysokości stóp procentowych, ale Bernanke wskazał na konferencji, że skup aktywów będzie stopniowo ograniczany jeszcze w tym roku, aż do połowy 2014, a zacieśnianie polityki monetarnej (podwyżka stóp) nastąpi dopiero w roku 2015.

Przeczytaj także: Rynek walutowy: kolejne osłabienie dolara amerykańskiego

Prognozy poszczególnych gubernatorów dotyczące amerykańskiej gospodarki były bardziej optymistyczne niż ostatnio, a oczekiwania inflacyjne w długim okresie powinny nieco wzrosnąć (zdaniem członków FOMC). Bardzo ciekawych odpowiedzi szef FED udzielał na pytania dziennikarzy podczas konferencji. Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, zdaniem Bernanke FOMC nie jest nastawiony na konkretny termin wycofywania QE, a działania te będą raczej zależne od nadchodzących danych (podkreślał znaczenie progu bezrobocia 6.5% dla podwyżki stóp). Po drugie, zapytany o „czyszczenie” bilansu FED stwierdził, że w dalszej perspektywie sprzedawane będą tylko papiery skarbowe (przypomnijmy, że FED skupuje co miesiąc papiery skarbowe o wartości 45 mld USD oraz hipoteczne listy zastawne o wartości 40 mld USD). Jego zdaniem rynek MBS wygląda już całkiem dobrze, co sugerowałoby, że FED utrzyma na swoim bilansie listy zastawne do ich wygaśnięcia. Oznacza to, że pośrednio FED jest finansującym rynek nieruchomości w USA.

W odpowiedzi na komunikat FOMC, a przede wszystkim na konferencję Bena Bernanke, dolar amerykański zaczął solidnie zyskiwać względem wszystkich aktywów. Od 20:00 EUR/USD stracił ponad 100 pipsów, podobnie GBP/USD. Co ważne, dolar zyskiwał także do jena. Przecenie uległo również złoto, na którym ciążyło zamykanie pozycji „zabezpieczających” otwieranych w odpowiedzi na ogłaszany w zeszłym roku QE3 (wrzesień 2012). Solidne spadki widać także na walutach towarowych (m.in. AUD, NZD, CAD), gdzie oliwy do ognia dolały dane o PMI dla przemysłu z Chin, które były gorsze od majowego odczytu, ale także od konsensusu lądując na poziomie 48.3 pkt. W takim otoczeniu naturalnie najbardziej negatywny sentyment powinien utrzymywać się wokół australijskiego dolara.

Dzisiaj istotne będą dane z Europy. Od godz. 9:00 obserwować będziemy odczyty PMI m.in. Francji i Niemiec. O 9:30 swoją decyzję ogłosi SNB (nie są przewidywane żadne zmiany), a o 10:30 poznamy dane o sprzedaży detalicznej w UK. Warto zwrócić uwagę również na wskaźnik Philly Fed dla przemysłu (16:00).

Powracając do zmiany polityki FED i jej wpływu na rynki, warto odnotować potężny wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych (obecnie rentowności dziesięciolatek na poziomie powyżej 2.30).

fot. mat. prasowe

TNOTE interwał tygodniowy

TNOTE interwał tygodniowy


Jeszcze niedawno kapitał z rynków rozwiniętych miał problem ze znalezieniem aktywów dających zadowalającą stopę zwrotu, przy ograniczonym ryzyku. Wzrost rentowności w USA zapowiada, że zadowalającą stopę zwrotu będzie można uzyskać przy możliwie najwyższym bezpieczeństwie. W związku z tym, kapitał będzie płynął do USA. Ucierpią na tym kraje EM, które były beneficjentami ostatniego „hunt for yield” , w tym także Polska. Presja wzrostowa na rentownościach powinna się utrzymać (wzrost rentowności = spadek ceny papieru dłużnego), a CFD TNOTE będzie zmierzał w kierunku 50% zniesienia na poziomie 125.00.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Korona czeska eksportem stoi

fot. mat. prasowe

EUR/CZK, interwał czterogodzinny

EUR/CZK, interwał czterogodzinny


W czwartek 27 czerwca, rada CNB (czk: Česká národní banka, CNB) spotka się aby podjąć decyzję w sprawie przyszłej postaci polityki monetarnej.

Rachityczna gospodarka Czech oraz szybsza niż oczekiwana dezinflacja sugerowałby łagodzenie polityki CNB. Z realnymi stopami procentowymi poniżej zera, opcją rozważaną przez CNB jest niesterylizowana interwencja na rynku walutowym (tj. taka, która zmienia ilość pieniądza w obiegu).

Obecna wartość korony czeskiej jest wspierana przez niezwykle silne dane nt. handlu zagranicznego, co oznacza, iż ewentualna interwencja, aby być skuteczna, musiałby być zakrojona na szeroką skalę.

Zaskakująca jest zależność jaką zaobserwować można wśród czeskich gospodarstw domowych: negatywna korelacja pomiędzy zarówno nominalnymi jak i realnymi stopami procentowymi a poziomem oszczędności czechów, które zwiększają się w czasach niskich stóp procentowych i vice versa. Prowadzi to do paradoksalnej sytuacji w której niski poziom stóp procentowych zwiększa oszczędności a wysoki pobudza konsumpcję (można to co prawda wyjaśniać, tym iż w czasie recesji stopy są niskie a w czach prosperity wysokie, nie mniej jednak jest to zachowanie typowe dla Czechów).

Powyższe czynniki: tj. skala wymaganej interwencji oraz ujemna korelacja pomiędzy poziomem stóp procentowych a oszczędnościami gospodarstw domowych, pozwalają przypuszczać, że zarząd CNB będzie wzbraniać się przez bezpośrednią interwencją na nadchodzącym spotkaniu jako, iż większość decydentów woli poczekać do 1 sierpnia by zapoznać się z zaktualizowanymi prognozami ekonomicznymi przygotowanymi przez CNB.

Z drugiej strony ryzyko przeprowadzenia przez CNB interwencji w celu osłabienia korony nigdy nie było tak wysokie jak teraz.

„Cyngiel” czy „próg”

fot. mat. prasowe

US500, interwał czterogodzinny

US500, interwał czterogodzinny


Na wczorajszej konferencji prasowej przewodniczący FED Ben Bernanke wyraźnie zakomunikował, iż FOMC zamierza zacząć wycofywać się z programu zakupów aktywów, kiedy stopa bezrobocia sięgnie 7%. W świetle opublikowanych przed konferencją prognoz makroekonomicznych oznacza to, iż FED może zacząć ograniczenie QE3 już w tym roku. Bernanke podkreślił również, iż spadek poziomu bezrobocia poniżej 6.5% nie obędzie oznaczać automatycznego zacieśnianie polityki monetarnej realizowanej poprzez podniesienie stóp procentowych. Wydźwięk zarówno prognoz ekonomicznych FED’u jak i wypowiedzi Bernakne można uznać za zdecydowanie optymistyczny.

Pomimo braku zmian w poziomach zakupów aktywów (40 mld USD na MBS’y i 45 mld USD na długoterminowe obligacje skarbowe rządu USA) dolar zaczął się gwałtownie umacniać a indeks S&P poszybował w dół.

Warto pamiętać, iż pakiet stymulacyjny FED pomógł giełdzie osiągnąć szczyty a komentarz z 22 maja, iż FED może zmniejszyć zakupy aktywów w „ciągu najbliższych kliku posiedzeń” wstrząsną rynkami i zatrzymał paro miesięczny rajd. Część analityków przyrównuje zmniejszanie zakupów do próby odstawienia lekarstw przez uzależnionego od nich pacjenta: mimo, iż organizm jest wstanie funkcjonować bez leków, to uzależnienie psychiczne powoduje, iż proces ten będzie niewątpliwie bolesny.

O ile część spadków na S&P można uznać, za zdyskontowanie prognozy o niższych poziomach inflacji w nadchodzących latach, to pozostała korekta kursu nosi znamiona nadmiernej reakcji. Stopa procentowa będzie utrzymywana na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez długi czas zapewniając tanie źródło finansowania inwestycji, rewizja prognoz FED’u sugeruje optymistyczny wariant rozwoju wydarzeń.

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia: PKB z I kw. wyniósł 0.3%, prognoza 0.6% k/k, poprzednio 1.5% k/k
  • Chiny: Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec wyniósł 48.3, prognoza 49.4, poprzednio 49.2

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR Spotkanie Eurogrupy

EUR 08:58 Indeks PMI dla przemysłu dla Francji za czerwiec, dane wstępne; prognoza 47, poprzednio 46.6
Indeks PMI dla usług dla Francji za czerwiec, dane wstępne; prognoza 47, poprzednio 46.6

EUR 09:28 Indeks PMI dla przemysłu dla Niemiec za czerwiec, dane wstępne; prognoza 49.9, poprzednio 44.3
Indeks PMI dla usług dla Niemiec za czerwiec, dane wstępne; prognoza 50.1, poprzednio 49.7

CHF 09:30 Decyzja ws. poziomu stóp procentowych

EUR 09:58 Indeks PMI dla przemysłu dla Strefy Euro za czerwiec, dane wstępne; prognoza 48.6, poprzednio 48.3
Indeks PMI dla usług dla Strefy Euro za czerwiec, dane wstępne; prognoza 47.5, poprzednio 47.2

GBP 10:30 Sprzedaż detaliczna za maj w ujęciu miesięcznym, prognoza 0.6%,, poprzednio -1.3%

USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 340 tys., poprzednio 334 tys.

USD 14:58 Indeks PMI dla przemysłu za czerwiec, prognoza 52.5, poprzednio 52.3

USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym za maj, prognoza 5.01 mln, 4.97 mln

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: