eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › RPP tnie po raz ostatni. Stopy rekordowo niskie

RPP tnie po raz ostatni. Stopy rekordowo niskie

2015-03-04 18:29

RPP tnie po raz ostatni. Stopy rekordowo niskie

RPP obniżyła stopy procentowe © vege - Fotolia.com

Na zakończonym dziś posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Tym samym stopy osiągnęły rekordowo niskie poziomy. Na decyzję RPP istotny wpływ miała utrzymująca się znaczna deflacja. RPP zapowiedziała jednak, że to już koniec obniżek stóp.

Przeczytaj także: NBP: stopy procentowe bez zmian. Obniżka niewykluczona

Po obniżce stopy wynoszą odpowiednio 1,50 procent rocznie w przypadku stopy referencyjnej, 2,50 proc. w przypadku stopy lombardowej, stopa depozytowa wynosi 0,50 proc. w skali rocznej, zaś stopa redyskonta weksli 1,75 procent w skali rocznej.

Od ostatniego, lutowego posiedzenia RPP, kiedy to rada zdecydowała o niezmienianiu stóp, wzrosły nieco ceny ropy naftowej, jednak ich poziom jest nadal istotnie niższy niż w poprzednich latach. Równocześnie wciąż obniżały się ceny innych surowców, w tym surowców rolnych. Spadek cen surowców w warunkach umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego na świecie przyczynia się do obniżenia dynamiki cen w wielu krajach, w tym pogłębienia deflacji w większości krajów europejskich.

Umiarkowana dynamika płac wraz ze spadkiem cen surowców na świecie oraz brakiem presji popytowej przyczynia się do pogłębienia deflacji, widocznej zarówno w dynamice cen konsumpcyjnych, jak i cen produkcji sprzedanej. Biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie, Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP.

RPP jednocześnie oświadczyła, że decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu była ostatnia, i Rada nie zamierza już ich nadal obniżać.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: