eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › RPP tnie po raz ostatni. Stopy rekordowo niskie

RPP tnie po raz ostatni. Stopy rekordowo niskie

2015-03-04 18:29

RPP tnie po raz ostatni. Stopy rekordowo niskie

RPP obniżyła stopy procentowe © vege - Fotolia.com

Na zakończonym dziś posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Tym samym stopy osiągnęły rekordowo niskie poziomy. Na decyzję RPP istotny wpływ miała utrzymująca się znaczna deflacja. RPP zapowiedziała jednak, że to już koniec obniżek stóp.
Po obniżce stopy wynoszą odpowiednio 1,50 procent rocznie w przypadku stopy referencyjnej, 2,50 proc. w przypadku stopy lombardowej, stopa depozytowa wynosi 0,50 proc. w skali rocznej, zaś stopa redyskonta weksli 1,75 procent w skali rocznej.

Od ostatniego, lutowego posiedzenia RPP, kiedy to rada zdecydowała o niezmienianiu stóp, wzrosły nieco ceny ropy naftowej, jednak ich poziom jest nadal istotnie niższy niż w poprzednich latach. Równocześnie wciąż obniżały się ceny innych surowców, w tym surowców rolnych. Spadek cen surowców w warunkach umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego na świecie przyczynia się do obniżenia dynamiki cen w wielu krajach, w tym pogłębienia deflacji w większości krajów europejskich.

Umiarkowana dynamika płac wraz ze spadkiem cen surowców na świecie oraz brakiem presji popytowej przyczynia się do pogłębienia deflacji, widocznej zarówno w dynamice cen konsumpcyjnych, jak i cen produkcji sprzedanej. Biorąc pod uwagę wydłużenie się okresu deflacji i wyraźny wzrost ryzyka pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie, Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP.

RPP jednocześnie oświadczyła, że decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu była ostatnia, i Rada nie zamierza już ich nadal obniżać.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: