eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › RPP: cel na 2013 to stabilizacja inflacji

RPP: cel na 2013 to stabilizacja inflacji

2012-09-29 16:11

RPP: cel na 2013 to stabilizacja inflacji

RPP: stabilizacja inflacji najważniejsza © Eisenhans - Fotolia.com

Rada Polityki Pieniężnej opublikowała założenia strategii pieniężnej NBP na rok 2013. Rada zamierza utrzymać podstawowe elementy dotychczasowej strategii polityki pieniężnej NBP. W przyszłym roku zasadniczym celem tej polityki ma być stabilizowanie inflacji średniookresowej na poziomie 2,5 proc. z tolerancją 1 pkt proc.

Przeczytaj także: RPP będzie dalej ciąć stopy procentowe?

RPP cele i narzędzia polityki pieniężnej przedstawiła w opublikowanym przez NBP dokumencie pt. "Założenia polityki pieniężnej na 2013 rok". Rada opiera politykę pieniężną na strategii bezpośredniego celu inflacyjnego. Od 2004 r. celem inflacyjnym jest poziom 2,5% +/- 1 punkt procentowy. RPP deklaruje, że w przyszłym roku polityka pieniężna NBP pozostanie ukierunkowana na realizację celu inflacyjnego w średnim okresie.

Cel inflacyjny odnosi się do inflacji mierzonej roczną zmianą cen towarów i usług konsumpcyjnych w każdym miesiącu w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Inflacja ma być utrzymywana jak najbliżej celu 2,5%, a nie jedynie wewnątrz przedziału wahań. Zdaniem RPP w polityce pieniężnej należy uwzględniać potrzebę zachowania stabilności finansowej, która jest niezbędna do zapewnienia stabilności cen w dłuższym okresie.

fot. Eisenhans - Fotolia.com

RPP: stabilizacja inflacji najważniejsza

Założenia strategii pieniężnej NBP na rok 2013 przewidują stabilizację inflacji

Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej ma pozostać sytuacja finansów publicznych. Dla utrzymania stabilności makroekonomicznej gospodarki, w tym dla utrzymania stabilności cen, niezbędne jest prowadzenie polityki fiskalnej, która zapewniałaby długookresową stabilność finansów publicznych.

RPP zapowiada, że parametry polityki pieniężnej, w tym poziom stóp procentowych NBP, będą dostosowywane elastycznie do zmieniającej się sytuacji w gospodarce. W swoich decyzjach Rada będzie uwzględniała również sytuację sektora finansowego, którego stabilność jest koniecznym warunkiem utrzymania stabilności cen w dłuższym okresie.

W przypadku gwałtownej eskalacji kryzysu w otoczeniu Polski i pojawienia się poważnych zaburzeń na krajowym rynku finansowym, Rada dopuszcza możliwość stosowania operacji otwartego rynku na różne okresy, jak również dostosowania typów zabezpieczeń do sytuacji na rynkach.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: