eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ranking funduszy inwestycyjnych III 2013

Ranking funduszy inwestycyjnych III 2013

2013-04-08 10:25

Ranking funduszy inwestycyjnych III 2013

Ranking funduszy inwestycyjnych III 2013 © denphumi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Pierwszy kwartał 2013 roku okazał się być bardzo udany dla funduszy inwestujących za granicą, a w szczególności w USA, Japonii i Turcji. Dla przykładu fundusz ING (L) Japonia czy fundusz Pioneer Akcji Amerykańskich w ciągu minionych 3 miesięcy zarobiły ponad 17%. Tymczasem na krajowym parkiecie trwająca od początku roku korekta, wpłynęła negatywnie na wyniki funduszy akcji polskich. Expander zwraca jednak uwagę, że obronną ręką wyszły fundusze akcji małych i średnich spółek.

Przeczytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych II 2013

Od początku roku obserwujemy pogorszenie nastrojów na warszawskiej giełdzie, szczególnie dotkliwe okazały się one dla indeksu blue chipów który w I kwartale stracił aż -8,2% (i blisko – 3,3% w samym tylko marcu). Sytuacja ta oczywiście znalazła odzwierciedlenie w wynikach funduszy akcji polskich. Spośród 51 funduszy uwzględnionych w tej grupie, dodatni wynik udało się wypracować tylko 10. Do najlepszych należały: Caspar Akcji Polskich (+9,0%), Aviva Investors Nowych Spółek (+6,8%) oraz ALTUS Akcji (+6,2%), natomiast przeciętna (mediana) stopa zwrotu całej grupy była ujemna i wyniosła -3,0%.

fot. mat. prasowe

5 najlepszych funduszy akcji polskich w I kwartale 2013 roku

Spośród 51 funduszy uwzględnionych w tej grupie, dodatni wynik udało się wypracować tylko 10.


Zdecydowanie lepiej wyglądała sytuacja w segmencie małych i średnich spółek, gdzie przez większość czasu mogliśmy obserwować przyzwoite wzrosty. Prawie wszystkie fundusze z tej grupy wypracowały dodatnie wyniki (22 z 23) a najlepsze mogą pochwalić się stopami zwrotu przekraczającymi 5%, w tym PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (+6,5%), Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek (+5,6%) oraz Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek (+5,4%).

fot. mat. prasowe

5 najlepszych funduszy akcji polskich małych i średnich spółek

Prawie wszystkie fundusze z tej grupy wypracowały dodatnie wyniki (22 z 23) a najlepsze mogą pochwalić się stopami zwrotu przekraczającymi 5%, w tym PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (+6,5%).


Warto też dodać, że w opinii wielu analityków, jesteśmy już blisko osiągnięcia dna w gospodarce (lub już je osiągnęliśmy). Dodając do tego rekordowo niskie poziomy stóp procentowych, wydaje się, że już niedługo może nastąpić poprawa sytuacji.

Gwiazdy kwartału: USA, Japonia i Turcja

W I kwartale 2013 roku, prawdziwymi „prymusami” okazały się być fundusze inwestujące w USA, Japonii oraz Turcji. Wszystkie główne indeksy giełdowe w tych krajach rosły nawet po kilkanaście procent, w tym amerykański S&P 500 blisko 10% (kończąc marzec na rekordowych poziomach), turecki XU100 ponad 9% oraz japoński Nikkei 225 blisko…. 20%.

Wśród najlepszych funduszy akcji japońskich polskich TFI znalazły się: ING (L) Japonia +17,6% oraz PKO Akcji Rynku Japońskiego w złotych +11,5% i jenach +14,8%. Z kolei wśród funduszy akcji amerykańskich przeciętna stopa zwrotu wyniosła 13,5%, a wyróżniającym się funduszem był Pioneer Akcji Amerykańskich FIO z wynikiem +17,2%.

fot. mat. prasowe

5 najlepszych funduszy akcji amerykańskich (w złotych)

Wśród funduszy akcji amerykańskich przeciętna stopa zwrotu wyniosła 13,5%, a wyróżniającym się funduszem był Pioneer Akcji Amerykańskich FIO z wynikiem +17,2%.


Bardzo pozytywnie zaskoczyły również wyniki osiągnięte przez fundusze inwestujące w Turcji, mimo iż rok rozpoczął się dla nich niezbyt korzystnie. W opinii wielu zarządzających, sytuacja tureckiej gospodarki jest dobra i w większości napędzana koniunkturą na rynku wewnętrznym, co w perspektywie całego roku powinno się znowu przełożyć na pozytywne stopy zwrotu. W I kwartale najlepszą stopę zwrotu wypracowały Quercus Turcja (+12,9%) oraz Arka BZ WBK Akcji Tureckich (+12,2%).

fot. mat. prasowe

4 najlepsze fundusze akcji tureckich (w złotych)

W opinii wielu zarządzających, sytuacja tureckiej gospodarki jest dobra i w większości napędzana koniunkturą na rynku wewnętrznym, co w perspektywie całego roku powinno się znowu przełożyć na pozytywne stopy zwrotu.


Fundusze obligacyjne słabo, korporacyjne pozytywnie

Fundusze dłużne krajowe nie mogą zaliczyć tego kwartału do udanych. Spośród 49 funduszy dłużnych uwzględnionych w zestawieniu, tylko 23 wypracowało dodatnią stopę zwrotu, z czego większość z nich „symboliczną”, czyli mieszczącą się w przedziale od 0,1% do 0,5%. Natomiast mediana stóp zwrotu wyniosła równe zero. Do najlepszych należały Eques Obligacji (+2,0%) oraz Ipopema Obligacji (+1,6%).

Dobrze wyglądała za to sytuacja wśród polskich funduszy dłużnych korporacyjnych, gdzie przeciętna stopa zwrotu wyniosła +1,3%. W analizowanej grupie aż 12 z 13 funduszy przyniosło dodatnie stopy zwrotu. Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (+1,8%) oraz Agio-Kapitał (+1,7%).

fot. mat. prasowe

5 najlepszych funduszy dłużnych polskich korporacyjnych

W analizowanej grupie aż 12 z 13 funduszy przyniosło dodatnie stopy zwrotu. Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (+1,8%) oraz Agio-Kapitał (+1,7%).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: