eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wracający na rynek inwestorzy z Europy przedłużą korektę na EUR/USD

Wracający na rynek inwestorzy z Europy przedłużą korektę na EUR/USD

2013-04-02 11:50

Wracający na rynek inwestorzy z Europy przedłużą korektę na EUR/USD

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu w USA zdecydowanie rozczarował wynosząc 51.3 pkt wobec oczekiwań na poziomie 54.2 pkt. Spowodowało to odejście US500 od historycznych szczytów oraz osłabienie się Dolara wobec większości walut.

Przeczytaj także: Korekta kursu USD/CAD jeszcze (po)trwa

Dzisiaj jednak zobaczymy szereg odczytów PMI z Europy, które mogą odwrócić sytuacje i wesprzeć osłabienie Euro, gdyż ciężko spodziewać się lepszych odczytów z krajów południa. Szczególnie w kontekście kolejnego etapy kryzysu politycznego we Włoszech, gdzie ciągle nie udało się powołać nowego rządu. Tym razem prezydent Giorgio Neapolitano powołał rade mędrców, składającą się z wielu zasłużonych dla Włoch osób, które mają pomóc Bersaniemu w dalszych negocjacjach koalicyjnych. Z istotnych danych, które jeszcze dzisiaj napłyną na rynek warto zwrócić uwagę na kanadyjski PMI, który może zdecydować o dalszym umacnianiu Dolara kanadyjskiego do amerykańskiego. W popołudniowej fazie sesji napłyną także dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku z USA, które mogą określić dalszy kierunek ruchu na Eurodolarze. O sytuacji Funta i brytyjskich PMI można przeczytać poniżej.

Dziś w nocy poznaliśmy decyzję Banku Australii o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie 3%, co w połączeniu z niezbyt gołębim wystąpieniem prezesa banku Glenna Stevensa, który widzi sygnały poprawy w światowej gospodarce, które zminimalizowały ryzyko recesji w Australii. Przyczyniło się do umocnienia AUD/USD i kolejnej próby sforsowania strefy oporu w okolicach 1.048. O poranku jednak możemy obserwować odwrót od tych poziomów, co może wspierać scenariusz przedstawiony we wczorajszej analizie porannej.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Sytuacja na parze EUR/USD jest obecnie bardzo ciekawa. Znajduje się ona pod ciągłą presją wiadomości politycznych z Włoch oraz Cypru, gdzie powołano komisje, która ma zbadać przyczyny i przebieg kryzysu bankowego, co może doprowadzić do problemów wielu znaczących polityków, których rodziny jak podając cypryjskie gazety mieli w porę wyprowadzić pieniądze z cypryjskich banków. Kolejny raz Wolfgang Schaeuble oraz komisarz Lewandowski przypominali, że Cypr jest szczególnym przypadkiem, który nie może być powielony w innych krajach południa. Sytuacja techniczna na EURUSD wygląda obecnie na kreowanie próby odbicia korekcyjnego trwającego już około dwóch miesięcy ruchu spadkowego. Jeżeli uda sforsować się poziom 1.2890, to korekta powinna doprowadzić kurs w okolicę 1.30 i dalej 1.311. Jeżeli jednak nie uda się wybić z kanału spadkowego i gorsze od oczekiwań okażą się dane o PMI dojdzie zapewne do ponownego ataku na 1.275 co może doprowadzić kurs do wspominanego we wcześniejszych analizach poziomu 1.2670.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Zauważalny odwrót od wspólnej waluty

fot. mat. prasowe

EUR/CAD, interwał dzienny

EUR/CAD, interwał dzienny


Pomimo faktu, iż udało uniknąć się najgorszego scenariusza zakładającego upadek Cypru wraz „zarażeniem” sektorów bankowych innych krajów południa Unii, sposób w jaki Unia Europejska starała się znaleźć rozwiązanie na kryzys cypryjski w połączeniu z odżywającymi niepokojami ws. sytuacji politycznej we Włoszech oraz perspektywy anemicznego wzrostu doprowadziły do zmiany sentymentu wokół wspólnej waluty.

Pomimo faktu, iż prezydent republiki Włoskiej Giorgio Napolitano przedłużył liderowi włoskiej centrolewicy – Pierowi Bersaniemu – termin, do którego ma utworzyć nowy rząd, negocjacje nie posunęły się ani o krok. Jeżeli nie Bersaniemu nie uda się zbudować wystarczającego poparcia, by zdobyć wotum zaufania w obu izbach włoskiego parlamentu, realny staje się scenariusz stworzenia przez Napolitano szerokiej koalicji pod przywództwem niezależnego kandydata. Nie za bardzo wiadomo jednak, kto miałby zostać tym kandydatem. Dodatkowo, tak uformowany rząd najprawdopodobniej nie kontynuowałby reformacyjnej polityki zapoczątkowanej za czasów Mario Montiego.

Zauważalna stała się wśród zarządzających portfelami tendencja do wycofywania środków z aktywów z ekspozycją na „ryzyko strefy euro” w kierunku stabilniejszych rejonów, które z jednej strony ciągle oferują atrakcyjną stopę zwrotu, lecz nie charakteryzują się tak wysokim ryzykiem systemowym. W ciągu ostatniego tygodnia wspólna waluta doświadczyła najdotkliwszych spadków spośród wszystkich walut krajów G10.

Beneficjentem wrastającej awersji do euro stały się waluty surowcowe, w tym m.in. dolar kanadyjski, który od początku lutego umocnił się względem euro o ponad 4%. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla kanadyjskiego przemysłu pozwoli ocenić, czy kanadyjska gospodarka będzie w stanie spłacić czeki wystawione przez korzystny sentyment rynkowy.

Powrót do spadków na GBP/USD?

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Z technicznego punktu widzenia sytuacja na parze GBP/USD nie jest jednoznaczna. Z jednej strony kursowi udało się przebić linie trendu spadkowego, co mogłoby zwiastować przełamanie trendu spadkowego kontynuację wędrówki na północ, lecz „Kablowi” nie udało się sforsować linii oporu wyznaczonej przez maksima z maja 2012 roku. Odpowiedzi na pytanie o kierunek w którym podąży kurs pary GBP/USD szukać należy w przyczynach fundamentalnych.

Gorszy od oczekiwanego indeks ISM dla przemysłu w USA zapoczątkował „gorący” pod względem ilości i wpływu publikowanych danych tydzień dla dolara amerykańskiego. W środę inwestorów czeka publikacja indeksu ISM dla usług, a w piątek nastąpi publikacja danych nt. sytuacji na amerykańskim rynku pracy, z których najważniejsze będą popularne „pay-rolle”. Nie bez wpływu na kurs dolara pozostanie również dzisiejszy odczyt zamówień w przemyśle (szczegóły w „Kalendarzu na najbliższe godziny”).

Z ważniejszych „market movers” dla funta brytyjskiego wymienić należy dzisiejsza publikację PMI dla przemysłu (PMI dla usług opublikowane zostanie czwartego kwietnia) oraz czwartkową decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Pomimo faktu, iż rynek nie oczekuje zmian w prowadzonej przez BoE polityce monetarnej warto przypomnieć, iż w protokole z lutowego posiedzenie MPC, część członków wyraziło zaniepokojenie natywnymi skutkami luzowania ilościowego oraz bezładną deprecjacją funta. Konferencja prasowa po posiedzeniu MPC nie powinna mieć większego wpływu na rynek, zatem oczy inwestorów zwrócone będą raczej w stronę PMI dla usług.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia: RBA pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 3%.

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:15 Indeks PMI dla hiszpańskiego przemysłu za marzec, prognoza 45.8, poprzednio 46.8

CHF 09:30 Indeks PMI dla przemysłu za marzec, prognoza 50.2, poprzednio 50.8

CZK 09:30 Indeks PMI dla przemysłu za marzec, prognoza 49.9, poprzednio 49.9

EUR 09:45 Indeks PMI dla włoskiego przemysłu za marzec, prognoza 45, poprzednio 45.8

EUR 09:50 Indeks PMI dla francuskiego przemysłu za marzec, prognoza 43.9, poprzednio 43.9

EUR 09:55 Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu za marzec, prognoza 48.9, poprzednio 50.3

EUR 10:00 Finalny indeks PMI dla przemysłu Strefy Euro za marzec, prognoza 46.6, poprzednio 47.9

GBP 10:30 Indeks PMI dla przemysłu za marzec, prognoza 48.5, poprzednio 47.9

CAD 15:30 Indeks PMI dla przemysłu za marzec, prognoza 51.7, poprzednio 51.7

USD 16:00 Zamówienia w przemyśle za luty, prognoza 2.9% (m/m), poprzednio -2.0% (m/m)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: