eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestycje w surowce zawiodły

Inwestycje w surowce zawiodły

2013-04-02 12:56

Przeczytaj także: Inwestycje w surowce dały zarobić


W europejskim gronie warto zwrócić uwagę na trzy grupy indeksów, poza wspomnianymi już wiodącymi trójkami, czyli Islandią, Irlandią i Estonią oraz Wielką Brytanią, Rumunią i Bułgarią. Kolejne trio, którego indeksy wzrosły po 7-9 proc., stanowią Turcja, Szwecja i Dania. Pierwszą dziesiątkę zamykają Paryż i Frankfurt, gdzie wskaźniki zyskały po 2,5 proc. Wyraźnej zadyszki dostał DAX, po bardzo udanej drugiej połowie ubiegłego roku, gdy zwiększył swoją wartość o prawie 30 proc. Trzecia grupa to Hiszpania, Grecja i Wochy oraz Rosja i Słowacja. Indeksy na giełdach tych krajów straciły po 5-6 proc. Na końcu stawki, ze spadkami sięgającymi 7-8 proc. znalazł się duet składający się z czeskiego PX i warszawskiego WIG20.

W poszczególnych segmentach warszawskiego parkietu w pierwszym kwartale obowiązywała zasada: im większe spółki, tym gorsza stopa zwrotu. Zgodnie z nią stawkę z 9 proc. zwyżką otwiera WIG Plus, a zamyka WIG20, tracący nieco ponad 8 proc. Między nimi znajdujące się na plusie mWIG40 i sWIG80 oraz będący niemal 5 proc. pod kreską WIG.

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksów na GPW w I kwartale (w proc.)

W poszczególnych segmentach warszawskiego parkietu w pierwszym kwartale obowiązywała zasada: im większe spółki, tym gorsza stopa zwrotu. Zgodnie z nią stawkę z 9 proc. zwyżką otwiera WIG Plus, a zamyka WIG20, tracący nieco ponad 8 proc.


Ciekawe są pozycje naszych indeksów na tle wskaźników europejskich. Najwyżej zawędrował WIG Plus, zyskując nieco więcej niż wskaźnik tureckiej giełdy. sWIG80 znalazł się pomiędzy Norwegią i Finlandią a Belgią i Portugalią. Wskaźnik średnich spółek wyprzedził nieznacznie indeksy z Paryża i Frankfurtu. WIG musiał znosić towarzystwo Słowacji i Rosji oraz napiętnowanych kryzysem Grecji, Hiszpanii i Włoch.

Zaskakujący jest bardzo duży spadek wartości WIG Dividend, wskaźnika grupującego spółki dzielące się regularnie zyskiem z akcjonariuszami. Jeszcze do niedawna zachowywał się on znacznie lepiej niż większość pozostałych indeksów. Ostatnie straty to w znacznej mierze efekt mocno taniejących akcji niedawnych dywidendowych liderów, czyli Telekomunikacji Polskiej i KGHM.

Ciekawie układa się klasyfikacja w ujęciu sektorowym. Przyjmując za punkt odniesienia zniżkujący o 5 proc. wskaźnik szerokiego rynku, indeksy branżowe dzielą się niemal równo po połowie: sześć osiągnęło lepsze stopy zwrotu niż ten „benchmark”, zaś pięć znalazło się poniżej niego. Zdecydowanym liderem jest WIG Chemia, zyskujący niemal 10 proc. Na plusie znalazł się też WIG Paliwa. Spółki chemiczne kontynuują bardzo dobrą passę, która trwa od września 2011 r. W tym czasie wskaźnik podwoił swoją wartość. W pierwszym kwartale tego roku zyskiwał głównie dzięki 30-proc. zwyżce cen akcji Polic i przekraczającemu 16 proc. wzrostowi notowań papierów Synthosu. Źródłem dobrej pozycji branży paliwowej były przede wszystkim 6-proc. wzrost cen akcji PGNiG i niespełna 4-proc. zwyżka walorów PKN Orlen. Minimalne spadki zanotowały Lotos i KOV, zaś papiery Petrolinvestu spadły o jedną trzecią.

Na trzecim miejscu, z minimalną stratą, znalazł się WIG Media. Ta branża, radząca sobie bardzo słabo do jesieni ubiegłego roku (od kwietnia 2011 do września 2012 r. wskaźnik spadł o 45 proc.), w ostatnich jego miesiącach wyraźnie odbiła. W tym roku trzyma się nadspodziewanie dobrze, biorąc pod uwagę, że spowolnienie gospodarcze zwykle na niej odbija się bardzo niekorzystnie. Niezły wynik to zasługa kinowych operatorów Cinema City (wzrost o ponad 7 proc.) i Kino Polska (zwyżka o 18 proc.). Walory ATM poszły w górę o 24,5 proc. Sytuacja największych podmiotów była zróżnicowana: akcje Cyfrowego Polsatu zyskały 3,5 proc., a walory TVN potaniały o 4 proc. Z dołka wciąż nie może wydostać się Agora, której papiery zniżkowały o niemal 27 proc.

Zaskakująca może być wysoka pozycja budowlanki. Patrzenie na nią przez pryzmat informacji o gigantycznych stratach i spadkach kursów akcji PBG, Polimeksu czy Trakcji, zamazuje rzeczywisty obraz. WIG Budownictwo zniżkował o niecały 1 proc. Można powiedzieć, że głównie dlatego, że w jego skład nie wchodziło PBG. Jednak poza tracącymi po kilkadziesiąt procent akcjami Polimeksu, Trakcji, Mostostalu Warszawa czy Mostostalu Export, nie brakowało spółek, których papiery dały zarobić. Poza solidnym Budimeksem, którego akcje zyskały 8 proc., nie sposób nie dostrzec rosnących o 16 proc. papierów Elektrobudowy, zwyżkujących po 18-20 proc. walorów Erbudu i Unibepu, czy idących w górę o 24 proc. akcji Ulmy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: