eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestycje w surowce zawiodły

Inwestycje w surowce zawiodły

2013-04-02 12:56

Przeczytaj także: Inwestycje w surowce dały zarobić


Indeks branży informatycznej, spadający o 2,5 proc. także kryje niejednolity obraz. Z jednej strony mamy taniejące o 7 proc. akcje Asseco Poland i spadający o 16 proc. Comp, z drugiej idące w górę o 24 proc. papiery Asseco SEE, drożejące o 13 proc. walory Comarchu, czy zwyżkujące o 6 proc. Sygnity. Sięgające kilkadziesiąt procent zyski można było znaleźć w gronie mniejszych firm tej branży. Zróżnicowana była kondycja producentów gier komputerowych. Akcje CD Projekt wzrosły o prawie 11 proc., a walory City Interactive zniżkowały o 9,5 proc.

W ramach indeksu WIG Banki, który stracił 4 proc., wyróżnić można dwie grupy. Akcje największych, wchodzących w skład WIG20, czyli Handlowego, Pekao i PKO zniżkowały po 6-7 proc. Wyjątkiem był BRE, którego walory zyskały niemal 5 proc. Gwiazdą były idące w górę o 11 proc. akcje Aliora, choć w ostatnich tygodniach ich blask nieco przybladł. O ponad 8 proc. wzrosły papiery Millennium. Fatalnie sprawowały się dwa zagraniczne rodzynki w tej branży. Akcje Unicredit zniżkowały o 10 proc., a słoweńskiego Nova Kreditna Banka Maribor traciły aż 41 proc.

Gorsze wyniki niż WIG osiągnęły indeksy spółek spożywczych, energetycznych, deweloperów, firm surowcowych i telekomunikacji. W branży spożywczej (zniżka o 5 proc.) rosnące o 11 proc. akcje Astarty kontrastowały ze zniżkującymi o tyle samo walorami Kernela. Podobne zróżnicowanie miało miejsce w przypadku firm cukierniczych (na plusie były Otmuchów i Mieszko, minimalnie zniżkowały akcje Wawela). Nie inaczej było wśród deweloperów (spadek o 7,6 proc.). Poza potężnie przecenionymi akcjami Ganta (niemal 60 proc.), Polnordu (spadek o 36 proc.), czy GTC (zniżka o 22 proc.), znalazła się spora grupa spółek radzących sobie znacznie lepiej. Należało do nich Echo, którego akcje wzrosły o 16 proc., zwyżkujące w podobnej skali papiery Ronsona, czy idące w górę o 35 proc. walory Warimpeksu. Wyjątkowo jednolita była z kolei sytuacja w energetyce (spadek o 8 proc.). Akcje Tauronu i PGE zniżkowały po 8-9 proc., walory Enei straciły 5,5 proc. Na tym tle nieźle (spadek o 1,5 proc.) radził sobie najmłodszy w tym gronie ZE PAK. Akcje czeskiego CEZ spadły o 13 proc.

Na przedostatnim miejscu ze stratą sięgającą 15 proc. znalazła się niedawna lokomotywa warszawskiego parkietu, czyli branża surowcowa. Powodem słabej kondycji w ostatnich miesiącach jest 17-proc. spadek notowań akcji KGHM, będący wynikiem słabej koniunktury w globalnej gospodarce, niższych cen miedzi, pogarszającego wyniki podatku od kopalin, większych wydatków związanych z zagraniczną ekspansją oraz niepewności co do wysokości dywidendy. Nagromadzenie tych czynników nie wróży papierom spółki na najbliższą przyszłość. Nienajlepsze perspektywy rysują się też przed spółkami węglowymi. Akcje JSW zyskały zaledwie 1 proc., a papiery Bogdanki potaniały o 12 proc. Walory czeskiego NWR spadły o 29 proc., a ukraińskiej Sadowaya o 20 proc.

Stawkę subindeksów branżowych zamyka telekomunikacja, ze spadkiem o ponad 37 proc. To przede wszystkim efekt potężnej przeceny akcji Telekomunikacji Polskiej, spowodowanej pogarszającymi się wynikami, kiepskimi prognozami dla rynku oraz obniżeniem wysokości dywidendy, o dwie trzecie w porównaniu do tego, do czego spółka przyzwyczaiła inwestorów w poprzednich latach. Złe wieści, płynące z największego telekomu odbiły się na pozostałych spółkach. Papiery Netii zdołały wybronić się jednak od większej przeceny i ostatecznie zakończyły kwartał zaledwie 1,5-proc. spadkiem.

Z przeglądu sytuacji na rynkach w pierwszych miesiącach roku wynika jeden wniosek. Kierowanie się geograficznymi, branżowymi i innego typu schematami rzadko daje dobre efekty, a często powoduje utratę bardzo dobrych okazji do zarobku. Przed inwestorami staje więc wdzięczne zadanie wyszukiwania interesujących obiektów, niezależnie od ich przynależności do określonej kategorii.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: