eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Silna korekta na EUR/USD

Silna korekta na EUR/USD

2013-03-26 14:18

Silna korekta na EUR/USD

USD/JPY, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Dzisiaj w nocy mieliśmy okazję wysłuchać drugiego już w ostatnich dniach przemówienia szefu Banku Japonii Haruhiko Kurody. Po ostatnim debiutanckim przemówieniu Kurody jako szefa BoJ rynki były nieco rozczarowane brakiem konkretów i pomysłu na prowadzenie skutecznej polityki pieniężnej, co zaowocowało umocnieniem Japońskiego Jena i korektą na parze USD/JPY.

Przeczytaj także: „Zgniły kompromis” ws. Cypru pozwoli na odreagowanie rynków finansowych?

Tym razem zniżki towarzyszyły USD/JPY przez większość dnia, mimo umocnienia Dolara Amerykańskiego wobec euro, a słowa Kurody pozwoliły na lekkie odbicie USD/JPY i tokijskiego indeksu. Przemówienie nie zawierało nowych szczegółów odnośnie planów prowadzenia polityki monetarnej. Kuroda zwrócił uwagę na to że, gospodarka zbliża się już do poziomów z których powinno następować odbicie, czemu powinno sprzyjać ostatnie osłabienie Japońskiego Jena i związana z tym poprawa sentymentu. Widoczne jest to już w umocnieniu japońskich indeksów, brakuje jednak efektów w sferze realnej gospodarki. Kuroda zwrócił uwagę na to, że polityka monetarna z pewnością nie wystarczy do pokonania stagnacji, natomiast podjęte zostaną wszelkie środki, żeby wspierać ożywienie gospodarcze. Szef BoJ podtrzymał horyzont czasowy 2 lat dla osiągnięcia zamierzonego celu inflacyjnego w wys. 2 proc. oraz wcześniejsze zapowiedzi co do celu polityki BoJ jako stabilności cen, a nie stabilności kursu Jena. Kuroda stwierdził, że jest za wcześnie na wskazywanie celu dynamiki PKB.

W ujęciu technicznym kurs USD/JPY dotarł do testowanej już pod koniec lutego linii trendu wzrostowego, poziom pokrył się z 55-sesyjną średnią kroczącą. Z tego poziomu nastąpiło odbicie i kurs powrócił ponad wyrysowaną linię wsparcia przebiegającą w okolicach poziomu 94.14 – poziom szczytów z II połowy lutego. Kurs rozszerza systematycznie zakres wahań w porównaniu do trendu z jakim mieliśmy do czynienia od połowy października ubiegłego roku, aż do końca lutego tego roku. W średnim i długim horyzoncie czasowym prawdopodobny pozostaje scenariusz osłabienia Japońskiej waluty. Najbliższe istotne odczyty z japońskiej gospodarki poznamy dopiero w czwartek po północy (Sprzedaż detaliczna za luty). Cały pakiet bardzo ważnych danych z Japonii opublikowany zostanie natomiast w piątek: PMI dla przemysłu, inflacja CPI, stopa bezrobocia oraz produkcja przemysłowa. Tym samym pojawi się okazja by przekonać się, czy odbicie w gospodarce staje się faktem, czy pozostaje w strefie życzeń. Największe wahania Japońskiego Jena przyniesie jednak przyszły czwartek (4 kwietnia), kiedy odbędzie się posiedzenie Banku Japonii. Po zapowiedziach prezesa Kurody, rynek oczekiwał będzie teraz wypracowania rozwiązań i konkretniejszych deklaracji co do zakresu działań prowadzonych w ramach polityki pieniężnej. Przyszły tydzień powinien przynieść także rozstrzygnięcie na wykresie pary USD/JPY.

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał dzienny

USD/JPY, interwał dzienny


Wczoraj silną korektę na EUR/USD oraz przecenę na światowych giełdach wywołały słowa szefa Eurogrupy Jerona Dijsselblema, który powiedział, że przyjęte wobec cypryjskich banków rozwiązanie, może stać się standardem w przypadku konieczności ratowania innych banków w strefie euro. W dalszej części dnia, szef eurogrupy, starał się złagodzić swoją wypowiedź, rynkowi zabrakło jednak sił do odreagowania wcześniejszych spadków. Po wczorajszym dniu zdominowanym przez wieści z Cypru i oceny wpływu podjętych działań na gospodarkę Cypru i stabilności Strefy Euro, dzisiaj uwaga rynków powinna przenieść się na odczyty z gospodarki amerykańskiej, po południu opublikowane zostaną bowiem ważne odczyty, m.in. zamówienia na dobra trwałe, indeks zaufania Conference Board oraz dane o sprzedaży nowych domów.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CHF – perspektywa dalszego osłabienia Franka

fot. mat. prasowe

USD/CHF, interwał dzienny

USD/CHF, interwał dzienny


USD/CHF może być obecnie ciekawą alternatywą dla Eurodolara, który za sprawą problemów impulsu ze strony Cypru po raz kolejny dotarł do strefy 1.285, gdzie dalszy ruch może zostać po raz kolejny powstrzymany. Podobnie do ważnych poziomów dotarł właśnie kurs USD/CHF, jednak w tym wypadku może zadziałać ogólna słabość Franka, który po odejściu od administracyjnej granicy 1.20 na EUR/USD powinien kontynuować osłabienie. Silna korelacja pomiędzy Euro i Frankiem w stosunku do Amerykańskiego Dolara, ma szansę zostać w najbliższych dniach zachwiana. Głównie ze względu na panujący na tym instrumencie trend wzrostowy, który udało się w dniu wczorajszym obronić. Dzisiejsze dane z rynku nieruchomości w USA mają szansę pozytywnie zaskoczyć, gdyż ta branża jest w ostatnich miesiącach w dobrej kondycji, co powinno przyczynić się w dwojaki sposób do osłabienia CHF. Z jednaj strony powinniśmy wtedy zobaczyć umocnienie się dolara do Euro, a z drugiej strony powinno to stymulować odpływ kapitału z bezpiecznych aktywów, do których zaliczany jest Frank. Nie można też zapominać o ewentualności wprowadzenia ujemnych stóp procentowych przez Bank Szwajcarii jako czynniku średnioterminowego ryzyka.

Technicznie kurs USD/CHF dotarł do ważnego poziomu oporu, który w ostatnim czasie jest górnym ograniczeniem konsolidacji, czyli okolic 0.9480- 0.9490. Ważnym poziomem wsparcia będą w najbliższych dniach 0.9440 gdzie znajduje się 23.6 zniesienia ostatnich wzrostów. Kolejne wsparcia to linia trendu wzrostowego oraz 0.9360, gdzie znajduje się 38.2 Fibo i przebicie tego poziomu kazałoby zmienić nastawienie do tego waloru. Po wyjściu z konsolidacji oporów powinniśmy szukać na okrągłym poziomie 0.95 i dalej na 0.9567, czyli szczytów z 14 marca. Wskaźnik RSI pozostaje na neutralnych poziomach i zostawia jeszcze wiele miejsca do ewentualnych wzrostów.

BRENT - perspektywa dalszych spadków bardziej prawdopodobna

fot. mat. prasowe

BRENT, interwał dzienny

BRENT, interwał dzienny


Ropa Brent po dotknięciu w dniu wczorajszym oporu na poziomie 109 USD za baryłkę, znacząco cofnęła się w okolice 108.2. Obecny trend spadkowy pozostaje silny, sprzyjają mu również słabe fundamenty w europejskiej gospodarce. Ciekawym zjawiskiem, które obecnie obserwujemy jest zawężanie się dywergencji pomiędzy cenami ropy WTI oraz BRENT, która związana jest głównie z kosztami transportu przez ocean. Wynosi ona obecnie około 14 USD, co w dalszym ciągu znacząco przewyższa realne koszty transportu. Jest to jednak poziom najniższy od wielu miesięcy. Tak jak pisaliśmy już wielokrotnie w długim terminie taka różnica nie powinna się utrzymywać, a jej dążenie do poziomu równowagi, może odbywać się na dwa sposoby. Poprzez umacnianie ropy WTI, bądź spadek ropy BRENT. Obecnie mamy do czynienia z dwoma tymi czynnikami jednocześnie. Gdyż ceny ropy WTI wspierane są przez coraz lepszą sytuację w amerykańskiej gospodarce i nie kompensuje ich na razie ciągle rosnący poziom wydobycia ropy w USA. Ten czynnik powinien być kluczowy w dłuższym horyzoncie zarówno dla ropy WTI jak i BRENT. Ciągle nienajlepsze perspektywy przed europejską gospodarką powinny powodować w najbliższych tygodniach dalszą presję na ropę Brent.

Z punktu widzenia analizy technicznej po pokonaniu poziomu 109 USD za baryłkę kolejnym ważnym poziomem wsparcia powinna być linia długoterminowego trendu wzrostowego, która znajduje się obecnie na poziomie 99.50, jednak zanim kurs będzie miał szanse dotrzeć w te rejony połączy się ona z psychologicznym poziomem 100 USD za baryłkę. Po drodze warto zwrócić uwagę na wsparcia w okolicach 104.6 oraz 103.6, gdzie znajduje się 38.2 zniesienia spadków z 2012 roku. Zanegowaniem tego scenariusza byłoby ponowne wyjście kursu ponad 109 USD, a wtedy najbliższym poziomem oporu będzie poziom 113 USD za baryłkę.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: