eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › „Zgniły kompromis” ws. Cypru pozwoli na odreagowanie rynków finansowych?

„Zgniły kompromis” ws. Cypru pozwoli na odreagowanie rynków finansowych?

2013-03-25 12:24

„Zgniły kompromis” ws. Cypru pozwoli na odreagowanie rynków finansowych?

EUR/USD, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Uzgodnione w nocy z niedzieli na poniedziałek porozumienie ministrów finansów strefy euro i władz Cypru zakłada likwidację jednego z największych cypryjskich banków Popular Bank of Cyprus (Laiki), który znajdował się w najgorszej sytuacji finansowej. Ucierpią na tym przede wszystkim udziałowcy banku oraz właściciele depozytów powyżej 100 tys. euro, które nie są gwarantowane przez prawa Unii Europejskiej. Depozyty poniżej granicy 100 tys. euro zostaną przekazane do największego cypryjskiego banku – Bank of Cyprus, który ma przejść restrukturyzację. Także w przypadku tego banku udziałowcy i posiadacze największych depozytów, mogą ponieść straty, jednak nie ujawniono jeszcze szczegółów tej operacji. Tym samym udało się uniknąć odrzuconego przez Cypryjski Parlament opodatkowania depozytów, który zakładał obciążenie wszystkich depozytów znajdujących się w bankach na Cyprze. Obecne rozwiązanie nie wymaga dodatkowej zgody parlamentu.

Przeczytaj także: Wyprzedaż euro oraz korekta na rynkach akcji

Osiągnięty kompromis, pozwoli na zgromadzenie wymaganej przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy kwoty, w tym likwidacja banku Laiki przyniesie cypryjskiemu rządowi 4.2 mld EUR. Dzięki temu Cypr otrzyma, przewidzianą przez MFW transzę pomocy w wysokości 10 mld EUR, która ma powstrzymać cypryjski sektor bankowy przed załamaniem. Europejski Bank Centralny ostrzegł, że jeśli do dzisiaj nie uda się wypracować warunków porozumienia, to przestanie finansować Bank Centralny Cypru. Oznaczałoby to rychłe bankructwo zarówno Bank of Cyprus i Laiki, mogło by także spowodować konieczność opuszczenia Strefy Euro przez Cypr.Doniesienia z Cypru wywołały falę optymizmu na rynkach finansowych. EUR/USD wzrósł do poziomów nie widzianych od ponad tygodnia. Po spadkach z końca ubiegłego tygodnia odbijają się także giełdy azjatyckie. Warunki porozumienia, choć bolesne dla przedsiębiorstw i osób utrzymujących znaczne depozyty w cypryjskich bankach, w tym licznych Rosjan, mogą w krótkim terminie uspokoić rynki, i przyczynić się do kontynuacji wcześniejszych wzrostów na rynkach kapitałowych. Stabilność Strefy Euro została sfinansowana tym razem ze środków rosyjskich milionerów. Inwestorzy muszą być jednak przygotowani, że takie zawirowana wokół systemów bankowych poszczególnych krajów strefy euro będą pojawiały się cyklicznie.

Dzisiaj, warto oderwać się od doniesień ze starego kontynentu i śledzić konferencję szefa Fed Bena Bernanke (18:15). W kolejnych dniach będziemy mieli także do czynienia z posiedzeniami Banków Centralnych Turcji, Węgier i Czech. Możemy mieć więc do czynienia ze zwiększoną zmiennością odpowiednio na Lirze Tureckiej, Forincie i Czeskiej Koronie. Publikacja ważniejszych danych makro dopiero jutro, kiedy poznamy pakiet danych ze Stanów Zjednoczonych, m.in. zamówienia na dobra trwałego użytku, indeks zaufania konsumentów Conference Board oraz dane o sprzedaży nowych domów.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał czterogodzinny

EUR/USD, interwał czterogodzinny


W ujęciu technicznym kurs EUR/USD odreagowuje spadki z początku ubiegłego tygodnia. Kwotowania pary dotarły do oporu przebiegającego w okolicach 23.6 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z lutego i marca tego roku. Wkrótce jednak możemy się spodziewać przebicia tego poziomu, z zasięgiem 1.3150 (kolejny poziom Fibo – 38.2 proc.). Ewentualna korekta powinna zatrzymać się na ukształtowanej w drugiej połowie ubiegłego tygodnia linii trendu wzrostowego.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


AUD/USD ciekawą alternatywą w okresie niepewności

fot. mat. prasowe

AUD/USD, interwał godzinowy

AUD/USD, interwał godzinowy


Ciekawa sytuacja techniczne pojawiła się w ostatnich dniach na parze AUD/USD. Od 4 marca kiedy zobaczyliśmy typową świecę odwrócenia trendu, a rynkowi udało się obronić przed wyjściem poza zakres trwającej od czerwca 2012 konsolidacji, obserwujemy rozwijanie się nowego trendu wzrostowego, który trwa już prawie miesiąc.

Przyczynił się do tego szereg danych z australijskiej oraz bardzo silnie z nią powiązanej chińskiej gospodarki. Przede wszystkim bardzo pozytywnie zaskoczyły dane z rynku pracy, które zmieniły oczekiwania inwestorów co do obniżki stóp procentowych.

Szczególnie w kontekście opublikowanych w zeszłym tygodniu minutek z posiedzenia komitetu polityki monetarnej, gdzie nie pojawiły się głosy o konieczności dalszych obniżek stóp. Obecnie jej prawdopodobieństwo znacząco spadło i problem mocnego Dolara Australijskiego nie wydaje się już tak bardzo palący. Notowaniom AUD/USD pomogły także lepsze od oczekiwań dane o Chińskim PMI dla przemysłu, który wyniósł 51.7 pkt o 0.5 pkt lepiej od oczekiwań. Nadchodzący tydzień nie obfituje w istotne dane makro z Australii, a jedynym godnym uwagi wydarzeniem będzie wystąpienie szefa RBA Glena Steevensa w nocy z poniedziałku na wtorek.

Inwestorzy, którzy zdecydują się utrzymać swoją pozycję na święta powinni pamiętać o publikowanych w Wielką Niedzielę w nocy danych o Chińskim przemysłowym PMI i decyzji o stopach procentowych, którą poznamy w nocy z 1 na 2 kwietnia.

Sytuacja techniczna na AUD/USD jest obecnie interesująca, gdyż kurs wybił się ze średnioterminowego trendu spadkowego i od początku marca podąża wyraźnie w górę pokonując kolejne poziomy oporu. Obecnie po pokonaniu niezwykle istotnego 1.0415 kurs zmierza w kierunku 1.048, po którego pokonaniu będzie miał otwartą drogę do górnego ograniczenia konsolidacji w okolicach 1.06. Wsparcie to poziom 1.0415 a dalej 1.036. Warto również wspomnieć, że wskaźnik RSI nie jest jeszcze na poziomach wykupienia co powinno wspierać dalsze wzrosty.

XAU/USD – Cypr kluczowy w najbliższych dniach.

fot. mat. prasowe

XAU/USD, interwał dzienny

XAU/USD, interwał dzienny


Złoto w ostatnich dniach ponownie dotarło do rejonów oporu zlokalizowanych w okolicach 1610-1615 USD za uncję. Wydaje się jednak, że powrót to łask tego kruszcu spowodowany niepewnością, która zagościła na rynki w związku ze sprawą Cypru nie przyniesie odwrócenia obecnego bardzo silnego trendu spadkowego. W ostatnich dniach można było zobaczyć powrót złota do tradycyjnej roli kruszcu chroniącego kapitał przed niebezpieczeństwem. Możliwe, że w związku z planowanym na Cyprze podatkiem od depozytów i spadkiem zaufania do sektora bankowego w Strefie Euro wzrośnie zapotrzebowanie na złote sztabki, gdyż ich przechowywanie w przysłowiowej skarpecie jest bardziej praktyczne od trzymania w niej pieniędzy. Osiągnięte porozumienie zostało dobrze odebrane przez rynek pytanie jak wpłynie na zachowanie kursów w dłuższym terminie.

Istotną informacją w kontekście notowań złota jest ciągły odpływ środków od największego funduszu ETF na SPDR Gold Shares, który obecnie posiada w portfelu 1221.26 tony tego kruszcu. Oznacza to, że ilość złota w jego portfelu ciągle spada z powodu umarzania udziałów, co z pewnością jest dobrym przedstawieniem ogólnego sentymentu panującego na tym rynku.

Jeżeli zrealizuje się optymistyczny scenariusz dla Strefy Euro izawarte porozumienie pozwoli uratować cypryjską gospodarkę, to notowania złota powinny podążyć w stronę 1555, czyli dołków z 21 lutego i ich przebicie będzie implikowało ruch w stronę 1530, gdzie powinna rozegrać się walka co do dalszego kierunku w długim terminie.

Prawdopodobieństwo kontynuowania umacniania się złota znacząco spadło i opór na 1626 pozostaje jak na razie niezagrożony.

Ostatnie wydarzenia
  • Strefa Euro: Wypracowano porozumienie ws. Cypru.

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Wnioski o kredyt hipoteczny, prognoza 33.6 tys.
USD 18:15 Wystąpienie publiczne szefa FED Bena Bernanke.
NZD 22:45 Bilans handlowy, prognoza -15 mln ZND

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: