eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD złapał oddech przed dalszą korektą

Kurs EUR/USD złapał oddech przed dalszą korektą

2013-02-25 14:00

Kurs EUR/USD złapał oddech przed dalszą korektą

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem wyraźnego osłabienia wspólnej europejskiej waluty wobec Dolara Amerykańskiego oraz wyhamowania ruchu wzrostowego na indeksach amerykańskich. Główną przyczyną tego ruchu korekcyjnego była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym rozważano możliwość ograniczenia lub wygaszenia programu luzowania ilościowego QE3, jeszcze zanim nastąpi zakładana wcześniej poprawa na rynku pracy.

Przeczytaj także: Euro pod presją, rozstrzygnięcie w nadchodzącym tygodniu

Pod koniec tygodnia pretekstem do dalszej korekty na parze EUR/USD stały się z kolei wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług, które okazały się w przypadku Niemiec i całej Strefy Euro lekko gorsze od prognoz rynkowych. W piątek mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem spadków na EUR/USD po korzystnym odczycie Indeksu Ifo z niemieckiej gospodarki, który wzrósł do 107.4 pkt. wobec oczekiwanych 105 pkt. Indeks nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców znalazł się tym samym na najwyższym poziomie od kwietnia ubiegłego roku.

Miniony tydzień nie był także korzystny dla Funta Brytyjskiego. Brytyjska waluta traciła na wartości po doniesieniach o tym, że szef Banku Anglii dołączył go grona członków BoE popierających rozszerzenie dotychczasowego programu skupu aktywów. Wzrasta tym samym prawdopodobieństwo przeforsowania tego pomysłu na jednym z najbliższych posiedzeń. W wyniku tego kurs GBP/USD sięgnął ponad 30 miesięcznych dołków. W piątek po zamknięciu opublikowana została z kolei informacja o obniżeniu przez jedną z agencji ratingu długoterminowego Wielkiej Brytanii do poziomu AA1, z przyznanego wcześniej najwyższego poziomu AAA, zaowocowało to otwarciem z istotną luką na wykresie GBPUSD. W średnim horyzoncie czasowym trudno będzie przez to spodziewać się polepszenia sentymentu wobec Brytyjskiego Funta.

W sobotę japońskie media podały informacje o tym, że to najprawdopodobniej Haruhiko Kuroda zastąpi Masaaki Shirakawe na stanowisku szefa Banku Japonii. Kuroda jest zwolennikiem prowadzenia bardzo aktywnej polityki przez banki centralne, dotychczas był krytyczny wobec polityki prowadzonej BoJ, która w jego ocenie była nieefektywna w walce z deflacją. Doniesienia mediów zaowocowały wzrostami na tokijskiej giełdzie i dalszą deprecjacją Japońskiego Jena.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


W bieżącym tygodniu wydarzenia o największym spodziewanym wpływie na notowania EUR/USD to m.in. wyniki wyborów parlamentarnych we Włoszech, których pierwsze sondażowe wyniki poznamy dzisiaj po 16:00 oraz dwa wystąpienia Bena Bernanke, szefa FED, który 26 i 27 lutego przedstawi przed Senatem i Izbą Reprezentantów półroczny raport na temat polityki pieniężnej. W tym tygodniu zostanie opublikowana też cała seria odczytów makro zarówno z gospodarki amerykańskiej jak i Strefy Euro, dlatego warto, szczególnie w II połowie tygodnia zaglądać do kalendarium wydarzeń makroekonomicznych. Dzisiaj w nocy opublikowany został wstępny odczyt chińskiego PMI za luty, który wyniósł 50.4 pkt. Jest to najniższy poziom od 4 miesięcy. W najbliższy piątek poznamy odczyty finalne tego wskaźnika.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Rozstrzygnięcie na USD/CHF już coraz bliżej.

fot. mat. prasowe

USD/CHF, interwał dzienny

USD/CHF, interwał dzienny


W ostatnich dniach widzimy konsolidację po podejściu kursu USD/CHF do górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Niewielką przeszkodą dla strony popytowej okazała się linie trendu spadkowego prowadzona od szczytów z lipca 2012 r. Zgodnie z założeniami analizy technicznej obecne już trzecie podejście powinno zakończyć się wybiciem, jeżeli mielibyśmy zaobserwować odwrócenie trendu przynajmniej w średnim terminie. Z uwagi na blisko znajdujący się poziom grudniowego szczytu w okolicach 0.938 - 0.939, dopiero wyjście na koniec dnia powyżej tego poziomu powinno potwierdzić ewentualne przełamanie kanału i wspomniane już odwrócenie trendu. Miejsce do wzrostów posiada również dzienne RSI obecnie znajdujące się na poziomie lekko powyżej 63 pkt..

Impuls do dalszych wzrostów może przyjść już we wtorek podczas prezentowania raportu z polityki monetarnej przed kongresem przez Bena Bernanke. Jeżeli potwierdziłyby się pojawiające się coraz częściej głosy o możliwości wygaszania programu skupu aktywów powinniśmy zobaczyć dalsze umacnianie się dolara do wszystkich walut w tym do Euro i podążającego w dużym stopniu za nim Franka. Istotne będą również dane ze Szwajcarskiej gospodarki w tym indeks instytutu KOF, który poznamy we środę, czwartkowe dane o PKB oraz piątkowe dane o PMI przemysłowym za luty (szczegóły znajdą Państwo w kalendarium na stronie www.breforex.pl) Poprawa w Szwajcarskiej gospodarce może doprowadzić do umocnienia się Franka, gdyż oddaliłaby się wtedy perspektywa dalszego osłabiania Franka przez Bank Centralny. Warto również wspomnieć o ryzyku jakim jest ewentualne umacnianie Euro do Dolara, które może pociągnąć kurs USD/CHF w dół.

W przypadku realizacji spadkowego scenariusza i osłabiania się dolara warto zwrócić uwagę na najbliższe wsparcia w okolicach 0.918, czyli minimum z 20 lutego. Bliższym poziomem jest linia trendu spadkowego znajdująca się obecnie w okolicach 92.7.

XAU/USD próbuje powrócić do kanału.

fot. mat. prasowe

XAU/USD, interwał dzienny

XAU/USD, interwał dzienny


Ostatnie dwa tygodnie były okresem silnej przeceny złota, które w zeszłą środę wybiło się z kanału spadkowego. Do końca tygodnia nie zobaczyliśmy jednak pogłębienie ruchu i widzimy obecnie próby powrotu do kanału spadkowego, które nie zakończyły się powodzeniem. Warto pamiętać, że złoto od październikowych szczytów w okolicach 1800 USD za uncję zanotowało kilkunastoprocentowe spadki. Wydarzenia ostatnich miesięcy z pewnością wspierały osłabianie złota, gdyż widzieliśmy znaczące przesunięcia od bezpiecznych aktywów w stronę bardziej ryzykownych. Osłabianie złota powodował również brak ryzyka pojawienia się inflacji w najbliższym terminie. Przewidywany przez nas w analizie z 13.02.2013 kierunek ruchu wydaje się być kontynuowany. Powrót do kanału spadkowego może co prawda doprowadzić do odreagowania ostatnich spadków i podążenia w kierunku 1645 USD. Nie zmieni to jednak średnioterminowego trendu.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że prawdziwa walka co do kierunku w dłuższym terminie rozegra się na poziomie 1530 USD gdzie znajduje się najważniejszy poziom wsparcia.

Wiele w tym względzie będzie zależało od Bena Bernanke, który w środę będzie wypowiadał się na temat polityki monetarnej. Ewentualny sygnał co do wygaszania programu skupu aktywów byłby pretekstem do dalszych spadków a obecnie do wspomnianych wcześniej wsparć brakuje jedynie 40 kilku dolarów.

Patrząc technicznie kluczowe w najbliższym terminie będzie zamknięcie kursu powyżej poziomu 1580 USD, co w połączeniu z wygenerowaniem sygnału kupna przez RSI byłoby wyraźnym sygnałem do odreagowania ostatnich dynamicznych spadków. Najbliższy opór znajduje się w na poziomie 1587 USD i dalej okrągłym poziomie 1600 USD. Wsparcia kurs może szukać w okolicach 1547-50 USD i ww. 1530, który powinien być silnie broniony przez długoterminowych inwestorów posiadających długie pozycje na złocie.

Ostatnie wydarzenia
  • Niemcy: Indeks Instytutu Ifo za luty wyniósł 107.4 pkt, wobec oczekiwań na poziomie 105 pkt.
  • Wielka Brytania: Obniżenie ratingu o jeden stopień przez agencję Moody’s z AAA do AA1.
  • Chiny: Indeks PMI dla przemysłu w lutym, wyniósł 50.4 pkt., wobec prognozy 52.5 i 52.3 poprzednio.

Kalendarz na najbliższe godziny
PLN 10:00 Stopa bezrobocia w Polsce, prognoza 14.2 %, poprzednio 13.4%
EUR 15:00 Pierwsze sondaże po wyborach parlamentarnych we Włoszech.
CAD 18:15 Przemówienie szefa Bank of Canada Marka Cernaya.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: