eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niemiecki ZEW drogowskazem nadchodzących dni

Niemiecki ZEW drogowskazem nadchodzących dni

2013-02-19 14:02

Niemiecki ZEW drogowskazem nadchodzących dni

EUR/USD, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zgodnie z oczekiwaniami tydzień zaczął się nadzwyczaj spokojnie. Bez amerykańskich inwestorów, Eurodolar zakończył poniedziałkową sesję blisko piątkowego zamknięcia, z dziennym zasięgiem wahań około 60 pipsów.

Przeczytaj także: Poniedziałek na rynkach finansowych zapowiada się spokojnie

Bez ważnych danych makro w kalendarzu (jedynie Strefa Euro publikowała saldo obrotów bieżących, które wyniosło 13.9 mld EUR , wobec oczekiwanych 15.3) cała uwaga rynków była skupiona na rynku japońskim. Nikkei urósł ponad 2%, a jen osłabiał się do większości walut. Japoński rynek akcji cały czas dyskontuje przyszłość – efekty polityki monetarnej Banku Japonii, która ma przynosić jeszcze lepsze rezultaty po objęciu stanowiska przez nowego szefa. Agencje prasowe spekulują odnośnie nazwiska następcy Shirakawy, a za najważniejszego kandydata podaje się pana Toshiro Muto. Przypominając słowa premiera Abe, nominowany musi działać zgodnie z dążeniami rządu do przezwyciężenia deflacji. Premier podkreślił również, iż jeśli polityka następcy również okaże się bezskuteczna, rząd z pewnością zmieni japońskie prawo dotyczące bankowości centralnej. W obliczu tych słów, chyba nikt nie ma już złudzeń odnośnie niezależności Banku Centralnego Japonii.

W Europie przemawiał Mario Draghi, który tym razem nie wywołał większego zamieszania. Po powtórzeniu swoich prognoz dotyczących Strefy Euro (poprawa sytuacji w dalszej części roku ze względu na zwiększający się popyt globalny oraz wpływ polityki prowadzonej przez EBC), skupił się na popularnym temacie wojen walutowych. Przede wszystkim zalecił „werbalną dyscyplinę”. Jego przesłanie było proste – dobierajcie rozważnie słowa, gdyż rynki finansowe reagują natychmiast. Zdaniem szefa EBC, ostatnie zmiany kursów powodowane były dążeniami makro poszczególnych państw w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego.

Wczoraj ukazał się także raport Bundesbanku, gdzie podkreślono polepszającą się perspektywę dla Niemiec. Wg raportu, ostatnie 3 miesiące były lepsze niż można było się spodziewać.

Odwołując się do powyższego raportu Bundesbanku, inwestorzy szczególnie będą oczekiwać dziś na odczyt wskaźnika Instytutu ZEW (ankieta wśród inwestorów instytucjonalnych odnośnie perspektyw ekonomicznych na następne 6 miesięcy). Jest to najważniejszy odczyt makro dzisiejszego dnia, a zarazem możliwe, że odczyt kluczowy dla dalszych poziomów EUR/USD. Możliwy jest wzrost kursu na 1-2h przed publikacją, gdyż rynki oczekują naprawdę dobrych danych. Odczyt gorszy od konsensusu (35.3) sprowadzi parę w okolice 1.3266.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał czterogodzinny

EUR/USD, interwał czterogodzinny


Kanada publikuje dziś o 14:30 miesięczną sprzedaż hurtową, o 13:00 poznamy decyzję odnośnie stóp procentowych w Turcji (oczekuje się pozostawienia na poziomie 5.5%), a o 18:15 przemawiać będzie szef SNB (istotne z punktu widzenia ostatnich spekulacji nt. podniesienia podłogi dla EUR/CHF).

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CHF odrabia straty z II poł. stycznia

fot. mat. prasowe

USD/CHF, interwał dzienny

USD/CHF, interwał dzienny


Od początku lutego Dolar Amerykański odrabia straty do Franka Szwajcarskiego, po tym jak 1 lutego kurs USDCHF osiągnął 10 miesięczny dołek. Kurs porusza się nieprzerwanie od 6 miesięcy w kanale spadkowym. Obecny układ sugeruje jednak możliwość dalszego umocnienia USD i szansę na wyjście górą z wspomnianego kanału. Pierwszy opór kurs może napotkać w okolicach 0.9250, od którego kurs odbił się wczoraj. Kolejny opór wyznacza górne ograniczenie kanału na poziomie 0.932, a następny - szczyty z połowy stycznia bieżącego roku i początku grudnia 2012 r. tj. okolice 0.938. Wyjście z kanału i przebicie tego poziomu, dałoby szansę na dłuższy ruch wzrostowy.

Z wydarzeń ze sfery makroekonomii, dzisiaj o 18:15 wystąpienie szefa SNB Thomasa Jordana. We wcześniejszym wystąpieniu w ubiegłym tygodniu szef Centralnego Banku Szwajcarii zapowiedział gotowość do sięgnięcia po dalsze środki mające na celu osłabienie Franka wobec wspólnej europejskiej waluty, wyraził jednocześnie oczekiwanie co do osłabienia szwajcarskiej waluty. SNB nie spodziewa się ryzyka inflacji, tym bardziej, że ostatnie odczyty Inflacji konsumenckiej CPI za styczeń wskazują na spadek cen. Ostatnie odczyty Inflacji CPI wyniosły -0.3% m/m i -0.3% r/r, mimo utrzymywania w Szwajcarii stóp procentowych na minimalnym poziomie 0.0-0.25%. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp na takim poziomie aż do połowy przyszłego roku. Ważniejsze odczyty ze szwajcarskiej gospodarki zostaną opublikowane dopiero w przyszłym tygodniu, kiedy poznamy m.in. Indeks Instytutu KOF, prognozujący aktywność gospodarki w kolejnych 6 miesiącach, Odczyty PKB w IV kw. oraz Indeks PMI dla przemysłu w lutym. Natomiast decyzja SNB w sprawie stóp procentowych zapadnie dopiero w połowie marca.

Determinacja SNB do obrony EUR/CHF przed spadkiem poniżej 1.20, powinna wspierać także notowania Dolara Amerykańskiego wobec Franka, dając szansę na realizację wzrostowego scenariusza, wynikającego z układu technicznego.

Turecka Lira w oczekiwaniu na decyzję Banku Centralnego

fot. mat. prasowe

EUR/TRY interwał dzienny

EUR/TRY interwał dzienny


Po osiągnięciu przez kurs EUR/TRY 11-miesięcznych szczytów, wykres powrócił do linii trendu wzrostowego, trwającego od początku sierpnia 2012 r. Linia testowana była już listopadzie ubiegłego roku i styczniu tego roku. Tym razem jednak podejście do linii wsparcia zbiega się z ogłoszeniem przez Centralny Bank Republiki Turcji (CBRT) decyzji w sprawie stóp procentowych, która zostanie opublikowana dzisiaj o godzinie 13:00. Choć większość ekspertów jest zdania o pozostawieniu stopy na niezmienionym poziomie 5.5%, to jednak także w Turcji rośnie presja polityczna na wsparcie spowalniającej gospodarki obniżeniem stóp. Warto przypomnieć, że Bank Centralny Turcji w ustaleniu poziomu stóp procentowych kieruje się poziomem realnego efektywnego kursu waluty, a nie tak jak większość Banków Centralnych poziomem inflacji. Ta z kolei w Turcji sięga, poziomów nie obserwowanych w większości krajów europejskich od wielu miesięcy. Ostatni odczyt inflacji za styczeń wskazywał wzrost cen konsumenckich na poziomie 7.31%.

Niezależnie od decyzji CBRT, dysparytet w wysokości stóp procentowych w Strefie Euro i Turcji pozostanie bardzo duży, działając na korzyść Liry Tureckiej. Daje to szanse na przebicie linii trendu wzrostowego EUR/TRY i dalsze umocnienie tureckiej waluty. Taki scenariusz wydaje się tym bardziej prawdopodobny, że kurs USD/TRY (w przeciwieństwie do zachowania EUR/TRY) po trwających od maja ubiegłego roku spadkach, bliższy jest ubiegłorocznych minimów, niż szczytów.

Ważniejsze publikacje z tureckiej gospodarki poznamy dopiero na początku marca, kiedy opublikowane zostaną dane na temat inflacji CPI i PPI w lutym oraz wyniki produkcji przemysłowej w styczniu. Inwestując w pary z udziałem Liry Tureckiej, warto śledzić odczyty makro z Niemiec – najważniejszego partnera handlowego Turcji.

Ostatnie wydarzenia
  • Strefa Euro: Prezes EBC Mario Draghi spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej w dalszej części tego roku i rychłego spodku inflacji poniżej 2%, szef EBC zaznaczył, ze kurs EUR nie jest celem polityki monetarnej
  • Polska: Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w styczniu o 0.4%, mniej niż oczekiwał rynek (0.95%), zatrudnienie spadło o 0.8%, konsensus rynkowy zakładał spadek o 0.9%.
  • RPA: rośnie niezadowolenie wśród pracowników kopalni w RPA; wczoraj 13 osób zostało rannych w starciu pomiędzy ochroną kopalni Anglo American oraz górnikami – USD/ZAR urósł do 8.904 obecnie, z poziomu 8.857
  • Australia: Minutki z posiedzenia Banku Australii miały ton podobny do poprzednich; presja inflacyjna jest niewielka, zatem pozostaje miejsce do obniżki stóp (obecnie 3%)

Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 11:00 Niemcy – Indeks instytutu ZEW w lutym, prognoza 35.3, poprzednio 31.5
TRY 13:00 Decyzja ws. stóp procentowych (obecnie 5.5%)
PLN 14:00 Produkcja przemysłowa w styczniu, prognoza -3.15% r/r, poprzednio -10.6% r/r
CAD 14:30 Sprzedaż hurtowników (grudzień), prognoza -0.4%, poprzednio 0.7%
CHF 18:15 Przemówienie szefa SNB Thomasa Jordana
NZD 22:45 Inflacja PPI w IV kw

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: