eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polski Złoty pod presją

Polski Złoty pod presją

2013-01-29 14:00

Polski Złoty pod presją

EUR/PLN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczoraj opublikowane zostały dwa ważne wskaźniki makro z amerykańskiej gospodarki. Wstępne dane dotyczące zamówień na dobra bez środków transportu w grudniu pozytywnie zaskoczyły rynek. Czwarty miesiąc z rzędu zamówienia mają dodatnią dynamikę i znajdują się powyżej prognoz rynkowych. Ostatni odczyt za grudzień wyniósł 1.3% m/m, wobec prognozy na poziomie 0.8%.

Przeczytaj także: USD/CAD na półrocznych szczytach

W dół z 1.6% do 0.8% m/m zrewidowano natomiast odczyt za listopad. Lepiej prezentują się dane dotyczące zamówień uwzględniających środki transportu, które z zasady wykazują większą zmienność. W tym przypadku mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 4.6% m/m wobec prognozowanych 1.7% m/m. Zawiodły natomiast opublikowane później dane z rynku nieruchomości. Indeks podpisanych umów kupna domów w USA spadł w grudniu o 4.3% m/m, wobec prognozy wzrostu na poziomie 0.5%. To najgorszy wynik od maja ubiegłego roku. Dane nie miały jednak większego wpływu na notowania pary EUR/USD, która cały dzień poruszała się w dość wąskim paśmie wahań 1.342-1.347.

Wieczorem FED poinformował, że przeprowadza stress testy 30 największych banków i instytucji finansowych w USA zgodnie z tzw. ustawą Dodda-Franka z 2010 r. Stress testy dotyczą instytucji finansowych, których aktywa przekraczają 50 mld USD. Rozpatrywany w testach negatywny scenariusz zakłada wzrost bezrobocia w USA do 12%, znaczne pogorszenie koniunktury w Chinach oraz recesję w Europie i Japonii. Zadaniem testów jest ocena wpływu negatywnego scenariusza na finanse badanych instytucji oraz ocena przygotowania kapitałowego tych instytucji na ewentualne „szoki finansowe”. FED poinformował, że wyniki przeprowadzanych testów dla 19 banków, zostaną opublikowane 7 marca, a dodatkowe szczegółowe informacje tydzień później. Wyniki stress testów, będą miały wpływ między innymi na możliwości wypłaty dywidendy.

W poniedziałek mieliśmy także do czynienia z dalszym wyraźnym osłabieniem Funta Brytyjskiego, a to za sprawą spekulacji jakie ponownie obiegły rynek odnośnie możliwej obniżki ratingu Wielkiej Brytanii z obecnego AAA z perspektywą negatywną.

Wczorajszy dzień nie należał także do najlepszych dla naszej rodzimej waluty. Polski Złoty osłabił się wobec walut światowych. Kurs EURPLN odnotował najwyższy poziom od początku września ubiegłego roku, przebijając granicę 4.20. W ujęciu technicznym kurs przebił wczoraj opór pokrywający się z 38.2 proc. zniesieniem Fibo fali spadkowej z czerwca i lipca ubiegłego roku i podszedł pod górne ograniczenie kanału wzrostowego ukształtowanego przez ostatnie pół roku. Wczoraj poznaliśmy dane z polskiej gospodarki dotyczące Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury w styczniu, które spadły o 0.8 pkt. m/m do poziomu 143.5. Jednak przyczyną osłabienia Złotego są raczej oczekiwania co do dzisiejszej publikacji wstępnego odczytu PKB w 2012 r. Biorąc pod uwagę ostatnie słabe grudniowe odczyty o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, dane o PKB, mogą rozczarować rynek. Kolejne ważne odczyty z polskiej gospodarki w piątek (Indeks PMI dla przemysłu) oraz w przyszłą środę (decyzja RPP ws. stóp procentowych).

fot. mat. prasowe

EUR/PLN

EUR/PLN, interwał dzienny


Dzisiaj o 16:00 publikacja ważnych danych z USA – Indeks zaufania konsumentów Conference Board w listopadzie.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Platyna, alternatywa dla słabnącego złota?

fot. mat. prasowe

Platinium

Platinium, interwał dzienny


Notowania najcenniejszego kruszcu, znajdują się obecnie w interesującym momencie, dla tego warto powrócić do dawno nieobecnego w analizach BRE Forex instrumentu.

Słabnące w ostatnich dniach złoto nie miał silnego wpływu na notowania Platyny. Pozostaje ona silna, gdyż struktura popytu na Platynę jest zupełnie odmienna od złotego kruszcu. Sytuacja fundamentalna wydaje się obecnie sprzyjać dalszej aprecjacji kursu. Największy producent Platyny podjął decyzję o zamknięciu kilku nierentownych kopalń co przy malejących w 2012 roku zapasach może doprowadzić do dalszych wzrostów kursów. W szczególności poprawiająca się sytuacja na światowym rynku motoryzacyjnym byłaby kolejnym impulsem wzrostowym. Niezwykle istotna jest w kontekście Platyny perspektywa europejskiej gospodarki, gdyż 40 % światowej produkcji Platyny trafia do przemysłu motoryzacyjnego, jako komponent katalizatorów w silnikach wysokoprężnych, które stanowią mały odsetek sprzedawanych samochodów poza Starym Kontynentem. Inwestycja w Platynę wydaje się być bardzo ciekawą alternatywą dla inwestycji w złoto. Jest to metal zdecydowanie rzadszy od złota, którego popyt realny jest głównym czynnikiem cenotwórczym.

Na wykresie dziennym możemy zaobserwować zbliżenie się kursu do okrągłego poziomu 1700 USD, z którego nastąpił odwrót, który w obecnym stadium możemy zakwalifikować jako lokalna korektę bardzo silnego ruchu wzrostowego. Zahamowanie spadków może mieć miejsce na poziomie 1648 USD, będącym poziomem 23.6% Fibo. W dłuższym horyzoncie powinniśmy jednak zaobserwować ruch w okolice ważnego oporu 1730 USD. Jego wybicie będzie sygnałem do testowania znajdującej się obecnie w okolicach 1776 USD linii długoterminowego trendu spadkowego.

Rosnące ceny ropy z powodu lepszych od oczekiwań danych z USA

fot. mat. prasowe

US500

US500, interwał dzienny


Trwający w USA sezon wyników spółek, daje jak do tej pory paliwo do dalszych wzrostów dla amerykańskich indeksów. Wczorajsze wyniki internetowego giganta Yahoo, okazały się lepsze od oczekiwań. Dzisiaj z kolei poznamy bardzo ważne wyniki Forda. Po raz trzeci w historii możemy obecnie obserwować US500 powyżej 1500 pkt., ostatni raz te poziomy widziane były w 2007 roku, a wcześniej w roku 2000. Na rynku panuje obecnie bardzo silne nastawienie na osiągnięcie w tym roku historycznych maksimów, jednak scenariusz dotarcia kontraktu w te rejony bez zaistnienia widocznej korekty jest mało prawdopodobny. Stąd pojawiające się wszem i wobec informacje o nadciągających spadkach. Właśnie najbardziej niepokojący w tej sytuacji jest bardzo szeroki konsensus co do najbliższego zachowania waloru, który zakłada korektę, po której nastąpi wybicie poziomów oporu w okolicach 1525 pkt. i kurs podąży dalej w stronę maksimów z 2007 na poziomie 1575 pkt.. Stąd poważnie trzeba brać pod uwagę możliwość powstania, formacji pułapki hossy, lub nadejścia już korekty z obecnych poziomach.

Nie można zaprzeczyć, że obóz niedźwiedzi wieszczący nadejście korekty posiada wiele argumentów. Należą do nich rozgrzane RSI, które obecnie mają tendencje do zakręcania ku dołowi z poziomów powyżej 70 pkt. Co jest jednym z klasycznych sygnałów sprzedaży. Niezbyt zachęcający jest również układ świeczek, który pojawił się podczas trwającej od kilku dni walki o utrzymanie się powyżej 1500 pkt.., nie można jednak wykluczyć dalszego podążania indeksu wewnątrz kształtującego się od listopada kanału na północ, gdyż odległość do najbliższego oporu wynosi dzisiaj niewiele ponad 20 pkt. Istotne okażą się z pewnością środowe dane z amerykańskiej gospodarki min. O PKB za IV kwartał.

Ostatnie wydarzenia
  • Niemcy: Wskaźnik nastroju niemieckich konsumentów Gfk wyniósł 5.8 pkt wobec oczekiwań na poziomie 5.7 pkt.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałego użytku (z wyłączeniem środków transportu) wzrosły o 1.3%, wobec oczekiwań na poziomie 0.5%.
  • USA: Indeks podpisanych umów kupna domów wyniósł -4.3%, wobec oczekiwań na poziomie +0.8%
  • Australia: Indeks zaufania biznesu wyniósł 3 pkt., poprzednio -9 pkt.



Kalendarz na najbliższe godziny


EUR 09:00 Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii, poprzednio -7.8 pkt.
PLN 10:00 Wstępny odczyt PKB za rok 2012.
HUF 14:00 Decyzja w sprawie stóp procentowych.
USD 16:00 Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board, za styczeń, prognoza 64.5 pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: