eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe oczekują na wynik głosowania odnośnie zadłużenia USA

Rynki finansowe oczekują na wynik głosowania odnośnie zadłużenia USA

2013-01-23 13:45

Rynki finansowe oczekują na wynik głosowania odnośnie zadłużenia USA

EUR/USD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

We wtorek rynki obiegła informacja o decyzji Banku Japonii. Przypomnijmy, że podniesiono cel inflacyjny do 2% (z 1%) oraz zobowiązano się do nielimitowanego skupu aktywów, ale od 2014 roku, przez co inwestorzy zaczęli zamykać swoje długie pozycje na USDJPY, co w efekcie sprowadziło parę do poziomu 88.76 (spadek ponad 100 pipsów).

Przeczytaj także: BoJ skupuje bez limitu, ale dopiero od 2014 roku

Eurodolar w godzinach porannych stracił prawie 50 pipsów, by wystrzelić o godz. 11:00 na wieść o zdecydowanie lepszym odczycie wskaźnika Instytutu ZEW dla Niemiec (31.2 pkt. , wobec oczekiwanych 14.1 pkt.). Pamiętajmy, że nie jest to wskaźnik oparty na danych realnych, a jedynie oczekiwaniach inwestorów instytucjonalnych, które mogą znacząco różnić się od faktycznego stanu gospodarki. Uważamy to jednak za dobry prognostyk na przyszłość – wszechobecny optymizm powinien pomóc stymulować wzrost gospodarczy.

Z ważniejszych danych makro, warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną w Kanadzie, która spadła m/m 0.3% (wobec oczekiwanego wzrostu 0.1%), pomimo poniedziałkowego wzrostu sprzedaży hurtowej. Negatywnym zaskoczeniem okazała się sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Sprzedano 4.94 mln domów, kiedy oczekiwano sprzedaży na poziomie 5.09 mln. Było to zapewne spowodowane końcówką roku, gdzie część sprzedających zdecydowała się przełożyć transakcję na później, dlatego bardzo uważnie będą obserwowane dane styczniowe.

Dzisiaj uwaga inwestorów opuści Japonię i przeniesie się do Stanów Zjednoczonych. Izba Reprezentantów ma głosować nad propozycją Republikanów dotyczącą limitu zadłużenia USA. Zakłada ona przedłużenie sufitu zadłużenia USA do maja, aby do tego czasu opracować mix obniżenie wydatków/podwyższenie podatków. Innymi słowy, Amerykanie kupują sobie czas, aby znów być głównym aktorem na rynku. Wygląda na to, że przez kolejne trzy miesiące kolejny raz będziemy świadkami amerykańskiej gry politycznej, która zakończy się „cudownym” dojściem do porozumienia i wyciągnięciem kraju z „ogromnych opresji”.

O 10:30 poznamy minutki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Jeżeli ton tego raportu będzie gołębi, GBPUSD prawdopodobnie odwiedzi ostatnie minima. O tej samej godzinie, publikowane są dane z brytyjskiego rynku pracy, ale żadna większa zmiana nie jest oczekiwana.

O 16:00 Bank Kanady przedstawi swoją decyzję odnośnie stóp procentowych. Zmiana polityki nie jest oczekiwana, ale przypomnijmy, że Bank Kanady jest jedynym Bankiem Centralnym, który w ogóle rozważa podwyżkę stóp procentowych (więcej informacji w części „USDCAD - dzisiaj decyzja BoC w sprawie stóp procentowych” oraz analizie porannej z 18 stycznia).

fot. mat. prasowe

EUR/USD

EUR/USD, interwał godzinny


EUR/USD będzie dzisiaj oczywiście głównym miernikiem apetytu na ryzyko. W godzinach porannych para oscyluje wokół poziomu 1.33 . Nie zapominajmy także o wynikach kwartalnych Appla, które również mogą wpływać na globalny sentyment.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CAD - dzisiaj decyzja BoC w sprawie stóp procentowych

fot. mat. prasowe

USD/CAD

USD/CAD, interwał dzienny


Opublikowane wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w Kanadzie nie wpłynęły znacząco na zachowanie pary USDCAD. Sprzedaż detaliczna bez uwzględnienia samochodów w listopadzie zmniejszyła się o 0.3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W dół, do 0.3% z 0.5%, zrewidowano także odczyt sprzedaży detalicznej za październik. Rynek wyczekuje jednak dzisiejszych komunikatów ze strony BoC. Dzisiaj bowiem poznamy decyzję Banku Centralnego Kanady w sprawie poziomu stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada pozostawienie stóp na niezmienionym od września 2010 r. poziomie 1 proc. Na 17:15 zaplanowana jest także konferencja prasowa Banku Kanady, na której mogą pojawić się istotne komunikaty związane z planami BoC w obliczu spowalniającej gospodarki oraz ostatnio opublikowanych danych na temat niższej niż oczekiwania inflacji konsumenckiej.

W ujęciu analizy technicznej kurs USDCAD, po fałszywym wyjściu dołem z formacji chorągiewki (po, zgodnym z naszymi oczekiwaniami, odczycie PMI w Kanadzie powyżej 50 pkt.), w ubiegły piątek z impetem powrócił do wnętrza formacji tworzonej w II połowie ubiegłego roku. Obecnie kurs dotarł do linii oporu, wyznaczonej przez górne ograniczenie formacji i od początku tego tygodnia porusza się w wąskim paśmie wahań, testując codziennie wspominaną linię oporu. Impulsy do wyraźniejszego ruchu na Dolarze Kanadyjskim, powinny pojawić się dzisiaj w związku z publikacjami BoC. Kolejne ważne dane z Kanadyjskiej gospodarki ujrzą światło dzienne w piątek, kiedy opublikowane zostaną odczyty dotyczące inflacji konsumenckiej w grudniu. Można zatem oczekiwać, że bieżący tydzień powinien przynieść rozstrzygnięcie co do kierunku w jakim zmierzała będzie kanadyjska waluta w średnim horyzoncie czasowym.

Dolar Australijski w dół po publikacji CPI w IV kw.

fot. mat. prasowe

AUD/NZD

AUD/NZD, interwał dzienny


Dzisiaj w nocy opublikowane zostały dane na temat inflacji konsumenckiej CPI za IV kw. w Australii. Inflacja wyniosła 0.2% w ujęciu k/k i 2.2% r/r, poniżej prognoz rynkowych, zakładających odczyty wzrostu cen na poziomie 0.4% k/k i 2.4% r/r. Bezpośrednio po publikacji danych, australijska waluta uległa znaczącej korekcie. Analogiczne dane dla Nowej Zelandii zostały opublikowane w ubiegły czwartek i także okazały się gorsze od oczekiwań. Inflacja CPI za IV kw. w Nowej Zelandii wyniosła -0.2% w ujęciu k/k i 0.9% r/r.

AUD/NZD zszedł poniżej wczorajszych minimów i zbliża się do linii wsparcia testowanej w połowie grudnia 2012 r. i na początku stycznia tego roku. Kurs Dolara Australijskiego do Nowozelandzkiego może odnaleźć wsparcie w okolicach poziomu 1.25. Ważne dla notowań australijskiej waluty, będą także jutrzejsze wstępne dane o styczniowym Indeksie PMI dla przemysłu w Chinach, które są głównym partnerem handlowym Australii.

W dalszej perspektywie na kwotowania obu walut będą miały wpływ decyzje i komunikaty z banków centralnych. Decyzja sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii zapadnie 30 stycznia, natomiast RBA zrewiduje stopy w Australii 5 lutego. Stopy procentowe w Nowej Zelandii wynoszą obecnie 2.50% i pozostają niezmienione od maja 2011 r. Stopy w Australii po obniżkach o 25 pb dokonanych w październiku i grudniu ubiegłego roku, powinny pozostać na niezmienionym poziomie 3%. Jest to bowiem i tak najniższy poziom stóp w Australii od sierpnia 2009 r.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia: Inflacja CPI w IV kw. 2012 r. 0.2% k/k i 2.2% r/r, prognoza 0.4% k/k i 2.4% r/r.
  • USA: Po sesji w USA, dobre wyniki kwartalne opublikowały IBM, Google i AMD.
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w grudniu wyniosła 4.94 mln, lekko poniżej prognoz na poziomie 5.1 mln. W dół, do 4.99 mln zrewidowano także odczyt za poprzedni miesiąc.
  • Kanada: Sprzedaż detaliczna bez samochodów w Kanadzie spadła w listopadzie o -0.3% m/m, prognoza +0.1%.


Kalendarz na najbliższe godziny
GBP 10:30 Protokół z posiedzenia BoE
10:30 Stopa bezrobocia (listopad), prognoza 7.8%, Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (grudzień), prognoza 0.0.
CAD 15:00 Decyzja ws. stóp procentowych, oczekiwane pozostawienie stóp procentowych na poziomie 1%
17:15 Konferencja prasowa po posiedzeniu BoC
USD 22:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: