eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wciąż pesymistyczne oceny perspektywy niemieckiej gospodarki

Wciąż pesymistyczne oceny perspektywy niemieckiej gospodarki

2012-09-18 13:36

Wrześniowy wskaźnik ocen inwestorów instytucjonalnych koniunktury gospodarczej w Niemczech wypadł nieznacznie lepiej od oczekiwań, ale wciąż przeważa pesymizm. ZEW podniósł się z minus 25,5 pkt w sierpniu do minus 18,2 pkt. To poziom zbliżony do tego, jaki zanotowany był w lipcu.

Przeczytaj także: Wciąż słaba koniunktura na brytyjskim rynku mieszkaniowym

Rynki finansowe


Trudno zatem mówić o przełomie w postrzeganiu sytuacji gospodarczej przez zarządzających i analityków. Ten wskaźnik dobrze oddaje obecną sytuację na rynkach finansowych.

Dominują nadzieje na lepszą przyszłość, przy czym większość inwestorów zdaje sobie sprawę, że na dobre wiadomości trzeba będzie jeszcze poczekać. Stąd w tak dużym stopniu emocje determinują zachowania inwestorów. Im dalej w przyszłość wybiega się myślami, tym bardziej odbiegające od obecnej rzeczywistości scenariusze można uzasadnić. W takich okolicznościach kluczowym pytaniem staje się to, kiedy zaczynie się weryfikacja oczekiwań.

Można zakładać, że będzie to raczej proces niż jednorazowe wydarzenie. Takie myślenie umacniają spokojne reakcje na kolejne słabe dane (wczoraj wyraźnie rozczarował wrześniowy Empire State Index w USA, ale inwestorzy przyjęli to spokojnie). Taką diagnozę umacniają też odczyty wskaźników nastrojów inwestorów, które potwierdzają panujący optymizm, ale jednocześnie pokazują, że daleko jeszcze do euforii, która byłaby dobrym podłożem dla ewentualnego silnego rozczarowania. W ostatniej ankiecie Investors Intelligence, obrazującej nastawienie do akcji autorów najpopularniejszych biuletynów inwestycyjnych w USA, mieliśmy 51,1% optymistów i 25,5% pesymistów. Dopiero relacja 3:1 pozwala mówić o osiągnięciu przez nastroje skrajnych poziomów.

Rynki nieruchomości


Według oficjalnych statystyk w sierpniu ceny nowych mieszkań w Chinach wzrosły w połowie z 70 monitorowanych miast. Miesiąc wcześniej zwyżkę odnotowano w 49 miastach. Tym samym widać, że wakacyjna poprawa w zakresie cen mieszkań, nie miała trwałego charakteru. Jednocześnie jednak wciąż to bardziej presja na wzrost, a nie spadek, cen mieszkań stanowi zmartwienie władz. Dlatego utrzymują restrykcyjne decyzje mające w umiarkowany sposób schładzać koniunkturę na rynku nieruchomości. Szacuje się, że odpowiada on za 13% chińskiego PKB, a razem z pokrewnymi branżami, jak budownictwo, czy wyposażenie wnętrz, jest to 25%. Sierpniowy spadek wartości transakcji wyliczono na 0,6% w skali miesiąca po regresie o 14,5% w lipcu.

Pierwszy raz od 2 lat podniosły się ceny mieszkań w Danii. W II kwartale zwyżka wyniosła 0,9% w porównaniu z 3 pierwszymi miesiącami tego roku. Średnia cena metra kwadratowego sięgnęła 1944 USD (w skali roku spadła o 6,4%). Bańka na rynku mieszkaniowym w tym kraju pękła 4 lata temu i od szczytu z 2007 r. ceny poszły w dół o 25%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Wakacyjne przyspieszenie wzrostu cen mieszkań w Chinach okazuje się nietrwałym zjawiskiem
  • Im bardziej inwestorzy wybiegają myślami naprzód, tym łatwiej uzasadnić scenariusze odbiegające od obecnej rzeczywistości

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: