eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › GPW ogłasza skład nowych segmentów NewConnect

GPW ogłasza skład nowych segmentów NewConnect

2012-06-29 12:39

GPW ogłasza skład nowych segmentów NewConnect

GPW © Przemysław Szabłowsk - Fotolia.com

27 czerwca władze GPW po raz pierwszy ogłosiły skład nowych segmentów na rynku NewConnect. W wyniku kwalifikacji do segmentu High Liquidity Risk (HLR) trafiło 108 spółek, zaś w segmencie Super High Liquidity Risk (SHLR) znalazły się akcje 15 emitentów.

Przeczytaj także: Kolejne debiuty na GPW i NewConnect

fot. Przemysław Szabłowsk - Fotolia.com

GPW

do segmentu High Liquidity Risk (HLR) trafiło 108 spółek, zaś w segmencie Super High Liquidity Risk (SHLR) znalazły się akcje 15 emitentów

Do segmentu HLR trafiły spółki z kapitalizacją w wolnym obrocie nieprzekraczającą 1 mln zł. Te z nich, których przeciętny kurs wynosi mniej niż 10 gr. lub zmienność tego kursu przekracza 10 proc. (w obu przypadkach brane są pod uwagę średnie kwartalne) zostały zakwalifikowane do SHLR. Do tego segmentu trafiły również akcje emitentów, którzy pozostają w upadłości.

Wpisanie spółki do segmentu HLR skutkuje jej wykreśleniem z indeksów rynku NewConnect, a także szczególnym oznaczeniem jej akcji w serwisach informacyjnych związanych z rynkiem NC. Zakwalifikowanie się spółki do segmentu SHLR dodatkowo prowadzi do przeniesienia jej akcji do systemu notowań jednolitych, co oznacza, że ich kurs będzie wyznaczany tylko dwa razy w ciągu dnia.

Do tej pory alternatywny rynek akcji GPW miał tylko jeden segment: NC Lead, który skupia spółki aspirujące do przejścia na Główny Rynek, bazując na analizie ich wartości rynkowej, struktury akcjonariatu, płynności, stabilności kursu i sposobie wypełniania obowiązków informacyjnych. Wprowadzenie dodatkowych segmentów na rynku NewConnect jest dodatkową, ważną informacją dla inwestorów, którzy znając kryteria doboru spółek do HLR i SHLR, z dużo większą ostrożnością będą podejmować decyzje inwestycyjne.

„Segmenty High Liquidity Risk i Super High Liquidity Risk są elementem szerszej reformy rynku. Giełda realizuje tę reformę, wpisującą się w doskonalenie zasad obrotu odbywające się od roku 2007, w celu ochrony reputacji rynku wśród inwestorów. Wprowadzenie nowej segmentacji na NewConnect będzie także motywacją dla emitentów, którzy w celu uniknięcia znalezienia się w gronie spółek o podwyższonym ryzyku płynnościowym, będą zmuszone do prowadzenia swojej działalności w sposób bardziej rzetelny i przejrzysty oraz do podnoszenia jakości relacji ze swoimi obecnymi i potencjalnymi akcjonariuszami.” – powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes GPW.

Pełna lista spółek zakwalifikowanych do segmentów HLR i SHLR jest dostępna na stronie internetowej rynku NewConnect.

Informacje o przynależności spółki do danego segmentu będą podawane w serwisie internetowym rynku NewConnect oraz oficjalnych wydawnictwach giełdy. Inwestorzy na podstawie specjalnych identyfikatorów będą mogli obserwować notowania akcji według segmentów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: