eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie na NewConnect: czy warto?

Inwestowanie na NewConnect: czy warto?

2014-12-01 15:16

Inwestowanie na NewConnect: czy warto?

Czy warto inwestować na NewConnect? © apops - Fotolia.com

NewConnect jest nowym rynkiem akcji posiadającym formę alternatywnego systemu obrotu. Prowadzony jest przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Kto i w co może na nim inwestować? Czy może liczyć na duże zyski?

Przeczytaj także: Rynek NewConnect nie zawsze łaskawy dla inwestorów

Rynek NewConnect powstał w sierpniu 2007 r., jako alternatywny system obrotu akcjami, prowadzony poza rynkiem regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Platforma ta przeznaczona jest dla małych spółek o wysokim potencjale, które nie spełniają wymagań stawianych przez rynek regulowany GPW. Dzięki prostszym warunkom wprowadzenia spółki do obrotu oraz niskim kosztom debiutu, młode firmy mogą wprowadzić swoje akcje na giełdę właśnie za pośrednictwem NewConnect. Obecnie na NewConnect notowanych jest ponad 400 spółek, wśród których największą reprezentację ma branża handlowo-usługowa.

Rynek dla doświadczonych inwestorów


Mniejsze obostrzenia narzucone spółkom, które zaczynają swoją przygodę z NC oraz mniejsze obowiązki informacyjne im ciążące, powodują tym samym, że inwestycje na tym rynku są obarczone większym ryzykiem niż na GPW. Gdy jednak inwestycja się już uda, wówczas zyski mogą być bardzo atrakcyjne. Przykładowo w roku 2010 gwiazdą parkietu była spółka Astro, na której po pół roku można było zarobić aż 1 300%. W przypadku firmy Assetus było to 600%.

NewConnect nie jest jednak rynkiem dla inwestora, który na giełdzie stawia pierwsze kroki czy też wszedł na parkiet przy okazji dużej prywatyzacji i teraz szuka kolejnej szansy na udaną inwestycję. Wbrew pozorom jest to rynek dla doświadczonych inwestorów. NewConnect charakteryzuje bowiem niższa płynność, co oznacza, że nie można kupić papierów i zostawić ich w spokoju. Cały czas trzeba wokół nich chodzić, bo bez tego łatwo wejść na „minę”. Mała płynność powoduje też trudności z wyjściem z inwestycji - posiadając spory pakiet akcji firmy i chcąc je szybko sprzedać, może pojawić się problem w postaci braku kupca. Ponadto niska płynność wpływa na znaczne wahania kursów akcji. Mogłoby się wydawać, że to dobrze, ponieważ takie zachowanie cen generuje wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Z drugiej strony gwałtowne wahania wskazują jednak na bardzo wysokie ryzyko i spekulacyjny charakter handlu na tym rynku. Zdarzały się przypadki, gdy członkowie rodziny prowadzącej firmę handlowali między sobą akcjami spółki sztucznie windując ceny. Tutaj bowiem nawet niewielkie transakcje mają duży wpływ na notowania.

fot. apops - Fotolia.com

Czy warto inwestować na NewConnect?

NewConnect nie jest rynkiem dla inwestora, który na giełdzie stawia pierwsze kroki czy też wszedł na parkiet przy okazji dużej prywatyzacji i teraz szuka kolejnej szansy na udaną inwestycję.


Dokument Informacyjny


Wybór spółki, w której akcje zainwestujemy powinien uwzględniać wszystkie dostępne informacje, których zasadnicza większość dostępna jest w Dokumencie Informacyjnym. Zawiera on zarówno sprawozdania finansowe, opis sytuacji prawnej, jak i informacje o historii, strategii, modelu biznesowym i otoczeniu rynkowym spółki. Dokument Informacyjny jest podstawą oceny atrakcyjności emitenta, jednak szczególną uwagę należy zwrócić w nim na rozdziały analizujące czynniki ryzyka. Spółki wymieniają w nich rozpoznane już elementy, które mogą mieć wpływ np. na opóźnienia w realizacji celów strategicznych, a więc na osiągnięcie prognozowanych zysków. By efektywnie ocenić szanse na skuteczność działania danego podmiotu bezwzględnie konieczne jest wyjście jednak poza prezentowany Dokument i szersza analiza sytuacji makroekonomicznej. Posiadając w portfelu inwestycyjnym akcje danego emitenta nie pozostaje już nic innego jak uważnie śledzić jego losy i w odpowiednim – w zależności od obranej strategii – momencie sprzedać je.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego


NewConnect to rynek, na którym zarobić mogą zarówno gracze indywidualni, jak i instytucjonalni. I jedni, i drudzy muszą cechować się jednak dużą odpornością na stres i akceptacją zakładanego – wyższego niż na rynku regulowanym – stopnia ryzyka. Powinni w związku z tym brać się za to inwestorzy mający doświadczenie z rynku giełdowego, dobrze zorientowani w zasadach panujących na rynku, a także w sytuacji spółek, których akcje nabyli. Inwestując na NewConnect – bardziej niż gdziekolwiek indziej – warto więc stosować starą, sprawdzoną zasadę dywersyfikacji portfela. Bardzo łatwo jest bowiem stracić zainwestowane środki na akcjach młodej, dopiero rozwijającej się spółki.

oprac. : TotalMoney.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: