eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Belka rządzi

Belka rządzi

2005-03-05 10:57

Przeczytaj także: Belka uspokaja rynki


RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Niekorzystny sentyment dla dolara

Miniony tydzień przyniósł umocnienie dolara. Spodziewane na koniec tygodnia dane z rynku pracy, mimo że były znacznie lepsze od oczekiwań, osłabiły amerykańską walutę. Sentyment rynku wciąż nie jest korzystny dla waluty amerykańskiej, wyraźnie preferowane jest euro. Na rynku przeważały informacje niekorzystne dla Europy, stąd tydzień zakończył się dla EUR/USD o 1 proc. niżej.

Już w poniedziałek dane z Eurolandu wskazywały na to, że szczyt na 1,3280 nie zostanie ponownie zaatakowany. Indeksy nastrojów w strefie euro pokazały pogorszenie nastroju w przemyśle i sektorze usług (spadek indeksu do 98,8 ze 100,8 pkt). Indeks nastrojów konsumentów pozostał bez zmian (-13 pkt). Indeks klimatu koniunktury w przemyśle spadł zaś w lutym do 0,2 pkt z 0,4 pkt w styczniu. Dane nie wywarły wpływu na inwestorów. Informacje z USA dotyczące dochodów (-2,3 proc., prognoza -2,6 proc.) i wydatków osobistych w styczniu (bez zmian; prognoza +0,1proc.) także nie wskazały jednoznacznego kierunku. Kolejna porcja danych: indeks Chicago PMI za luty okazał się być powyżej prognoz i wyniósł 62,7 pkt, wyraźnie wzrósł także subindeks rynku pracy (do 57,7 pkt). Spadła za to liczba nowych budów w styczniu o 9,2 proc.

Wtorkowe dane o bezrobociu w Niemczech pokazały jego wzrost do 11,7 proc. – najwyższej wartości od czasów II Wojny Światowej. Dane o inflacji dla strefy euro za luty pokazały wartość 2 proc. (r./r.). Oczekiwano inflacji na poziomie 2,1 proc. Oddala to szanse na jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych w tym roku. Reakcja na dane o inflacji i z niemieckiego rynku pracy były początkowo korzystna dla euro. Wzrost indeksu ISM sektora produkcyjnego w USA do poziomu 55,3 pkt ostudził jednak zapał do kupowania euro, jako że informacje z Ameryki były znacznie lepsze niż z Europy. Spodziewano się wzrostu do 57 pkt, nie ma więc powodów do zachwytu, chociaż nadal pokazuje on wzrost. Indeks ten mierzy aktywność w sektorze wytwórczym, wartości powyżej 50 oznaczają rozwój, a poniżej 50 regres.

W środę dolara umacniały informacje z Australii. Kurs USD/AUD w ciągu kilkunastu godzin spadł z 0,788 do 0,778, czego powodem były bardzo słabe dotyczące wzrostu PKB (0,1 proc. w IV kwartale). Dane makroekonomiczne strefy euro, które zostały opublikowane w środę przed południem nie zrobiły na rynku wrażenia (PKB w IV kwartale wzrósł 1,6 proc., a PPI (r./r.) w styczniu o +3,9 proc.). Komisja Europejska podwyższyła także prognozę wzrostu na II kwartał z +0,2-+0,6 proc. do +0,3-0,7 proc. Popołudniowa wypowiedź prezesa Fed spowodowała ruch eurodolara w górę do 1,3120. Alan Greenspan stwierdził, że gospodarka USA rośnie w zadowalającym tempie, ale należy ograniczyć deficyt budżetowy poprzez cięcie wydatków.

W czwartek euro podjęło próbę odreagowania spadków trwających od początku tygodnia. Dane makroekonomiczne opublikowane w czwartek zupełnie nie zaskoczyły rynku. Zarówno poziom stóp procentowych w Eurolandzie (2 proc.), jak i liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (310 tys.) pozostała w zupełnej zgodzie z oczekiwaniami.

Dopiero piątkowe dane o liczbie nowych miejsc pracy w USA (tzw. nonfarm payrolls) pomogły euro odrobić część strat. Dane okazały się znacznie lepsze od i tak wysokich prognoz – 265 tys. względem oczekiwań 225 tys. Po początkowym ruchu w dół, dolar osłabił się jednak i tydzień zakończył na niewielkim plusie. Mimo że sama liczba była dobra, wzrosło bezrobocie, rozczarowały także wysokość pensji oraz długość tygodnia pracy.

Rekomendacje
Technicznie sytuacja wciąż jest niekorzystna dla waluty amerykańskiej. Rynek odbił się dwukrotnie od poziomu 1,3280, spadki po możliwym podwójnym szczycie były jednak słabe. EUR/USD spadał znacznie wolniej wskutek złych informacji z Europy, a wzrastał bardzo szybko po piątkowym raporcie z rynku pracy, w gruncie rzeczy neutralnym.

Wydaje się, że przebicie poziomu oporu na 1,3280 szybko sprowadzi kurs EUR/USD do szczytu z końca roku na 1,3650.
Przeczytaj także: Bez kredytu zaufania Bez kredytu zaufania

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: