Polski rynek kredytów hipotecznych na tle Europy
2011-09-21 11:05
Przeczytaj także: Spadające ceny nieruchomości nie pomagają
Na rynku brakuje mieszkań w kategorii najbardziej poszukiwanej, czyli dwupokojowych o powierzchni 45–65 metrów kwadratowych. W 2010 oddano do użytku 135 835 mieszkań, co przekłada się na wartość rynku na poziomie 40,75 mld złotych. Dla roku 2011, ta wielkość minimalna zmieni się i wyniesie 42 mld złotych. Porównanie danych dotyczących rynku polskiego i innych krajów europejskich wskazuje, że Polacy w najbliższych latach powinni zaciągać nowe kredyty hipoteczne, aby nadrabiać dystans do reszty krajów Starego Kontynentu.Warunki na rynku mieszkaniowym w innych krajach europejskich bardzo się różnią i zależą od wielu czynników. Istotny jest udział państwa w finansowaniu budowy mieszkań. W Niemczech ta wartość sięga nawet 45%, we Francji ponad 50%, a najmniej wynosi w Czechach i Wielkiej Brytanii, gdzie udział państwa jest minimalny i sięga kilku procent. Poza tym, w tych krajach, wartość rynku silnie zależy od czynnika demograficznego, jakim jest liczba młodych ludzi wchodzących na rynek pracy i zakładających rodziny. W zachodnioeuropejskich krajach, ta liczba jest coraz mniejsza. Największa liczba młodych ludzi poszukujących mieszkań jest w Polsce i na Węgrzech. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wartość rynku w krajach zachodnich jest wartość mieszkań. Na zachodzie ceny mieszkań są nawet czterokrotnie wyższe
niż w Polsce.
„Polska ma najniższe wartości średniego kredytu hipotecznego w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, ale z najdłuższym okresem kredytowania w regionie. Wartość średniego kredytu hipotecznego w Polsce wynosi 55 300 EURO, natomiast w Niemczech 197 800 EURO, a w Szwecji 200 000 EURO. Typowy okres kredytowania w naszym kraju to 30 lat, we Francji standard to 20 lat, a w Szwecji aż 50 lat.” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Zarządu Domu Kredytowego Notus.
Kraje europejskie pod kątem relacji długu hipotecznego do PKB można podzielić na trzy grupy. Pierwsza składa się z tych krajów, w których obciążenie jest bardzo wysokie, przekraczające 70%. Do tej grupy zalicza się Wielką Brytanię i Szwecję. Druga grupa krajów posiada umiarkowane obciążenie hipoteczne wobec PKB, oscylujące w granicach 50%. Tutaj klasyfikują się Niemcy i Francja. Ostatnia grupa składa się z nowych krajów członkowskich UE (w tym Polska), w których obciążenie hipoteczne wobec PKB jest poniżej 40%.
![5 nierozsądnych programów mieszkaniowych [© vadim yerofeyev - Fotolia.com] 5 nierozsądnych programów mieszkaniowych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/programy-mieszkaniowe/5-nierozsadnych-programow-mieszkaniowych-251821-150x100crop.jpg)
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku mieszkaniowego?
-
3 najbardziej zaskakujące zjawiska na rynku mieszkaniowym w 2022 roku
-
Rynek mieszkaniowy 2022 i prognozy na 2023 rok
-
Jak koronawirus wpływa na rynek mieszkaniowy?
-
Rynek kredytów hipotecznych I 2019
-
Rynek kredytów hipotecznych XII 2018
-
Rynek kredytów hipotecznych XI 2018
-
Rynek kredytów hipotecznych X 2018
-
Rynek kredytów hipotecznych IX 2018