eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2011

Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2011

2011-07-26 11:41

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2010


Jak podają autorzy raportu, liczba bankomatów uległa niewielkiej zmianie, natomiast wzrost liczby dokonywanych wypłat jest prawie dwukrotnie większy. Klienci czyściej korzystają z bankomatów, wypłacają też większe kwoty. Dokonywanie wypłat w bankomatach stało się właściwie powszechnym sposobem podejmowania gotówki, klienci przyzwyczaili się do tych urządzeń i chętnie z nich korzystają.

Karty płatnicze zbliżeniowe

Technologie bezgotówkowego regulowania płatności nadal rozwijają się dynamicznie. Tradycyjne karty debetowe i kredytowe stają standardem. Od kilku lat rozwijane są natomiast technologie płatności zbliżeniowej. W Polsce tego typu karty również są dostępne. Według danych szacunkowych na rynku polskim na koniec I kwartału 2011 roku funkcjonowało około 4,2 miliona kart zbliżeniowych.

Transakcje zbliżeniowe są możliwe dzięki nowej technologii, która wykorzystuje umieszczony w karcie miniaturowy układ scalony oraz wbudowaną antenę radiową. Transakcje odbywają się bezstykowo, a przy płatnościach poniżej 50 zł nie jest wymagana autoryzacja ani poprzez PIN ani przez podpis właściciela karty. Bezstykowość oznacza, że do faktycznej realizacji transakcji wystarczy jedynie, aby klient zbliżył kartę do terminala. Taka forma płatności umożliwia skrócenie czasu dokonywania transakcji w porównaniu z dotychczas wykorzystywanymi formami płatności kartą. W zasadzie jest najszybszą w tej chwili znana formą realizowania płatności o niskiej wartości.

Niestety w Polsce system napotyka na poważną barierę formalną, związaną z koniecznością drukowania paragonów również przy niskich wartościach transakcji. Co więcej, większość urządzeń rejestrujących sygnał karty nie jest bezpośrednio powiązana z kasami fiskalnymi, co powoduje, że sprzedawca musi dwukrotnie wpisywać kwotę transakcji, na kasie i na czytniku. Przez to efekt błyskawicznej transakcji jest znacznie mniejszy. Niewątpliwie jest to temat wymagający modyfikacji obowiązujących regulacji prawnych.

Mimo to w bardzo szybkim tempie rośnie liczba transakcji dokonywanych przy użyciu kart zbliżeniowych, a co za tym idzie, wzrasta także wartość przeprowadzanych transakcji. Tempo wzrostu liczby i wartości transakcji zbliżeniowych jest o wiele wyższe od tradycyjnych transakcji dokonywanych kartami. Wysoka dynamika wynika z jednej strony z szerokich akcji promocyjnych jak i wrastającą liczbę punktów posiadających odpowiedni terminal. Szacuje się, że na koniec marca 2011 roku na rynku funkcjonowało około 20 tysięcy terminali przystosowanych do obsługi kart zbliżeniowych.

Rozwój sieci punktów zapewne będzie nadal napędzał wzrost liczby kart i częstotliwość ich stosowania oraz być może wzrost obsługiwanych nimi kwot. Według szacunków na koniec I kwartału 2011 roku wartość średniej transakcji wynosiła około 16 złotych. Jeżeli sieć terminali obsługujących transakcje kartami bezstykowymi rozwinie się w małych punktach typu kioski, małe sklepy, kawiarnie, można oczekiwać dominacji tego środka płatniczego w przedziale kwotowym do 50 złotych.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: