eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2018

Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2018

2019-03-27 13:23

Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2018

Bankowość online © thodonal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na koniec 2018 r. liczba umów bankowości internetowej przekroczyła 38 mln. Aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej wśród klientów indywidualnych było łącznie 17,2 mln. Z bankowości internetowej aktywnie korzystało też ponad 1,58 mln klientów z sektora MSP. Znaczący wzrost – zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym - odnotowano natomiast wśród użytkowników mobilnych aplikacji bankowych, których liczba od początku minionego roku wzrosła aż o 2,4 mln (28%) – wynika z najnowszej edycji raportu NetB@nk.

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2018

Bankowość elektroniczna cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Dane zaprezentowane przez ZBP dowodzą, że u schyłku IV kwartału 2018 dostęp do internetowych serwisów bankowych posiadało przeszło 38 milionów osób, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 7,7% (2,2% k/k). Rzesza aktywnych klientów, a więc takich, którzy do bankowości elektronicznej logują się minimum raz w miesiącu, nieco się skurczyła, osiągając poziom 17,2 miliona (spadek o 0,5% k/k), jednak - identycznie jak miało to miejsce w przypadku ilości umów, w ujęciu rocznym użytkowników przybyło (+1,3 mln, 8,4%).

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych – rachunki klientów indywidualnych

Liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości elektronicznej przekroczyła 38 milionów.


Istotnie na koniec IV kwartału zwiększyła się liczba klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej. 8,7 mln klientów aktywnie logowało się do swojego banków za pomocą smartfonów i innych urządzeń mobilnych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy roku, klientów ceniących sobie bankowość w telefonie przybyło o 800 tys. (10,50%), a od początku minionego roku aż o 2,4 mln (28%).
„Już połowa (50,62%) aktywnych klientów bankowości internetowej w Polsce korzysta z serwisów transakcyjnych swoich banków także za pomocą urządzeń mobilnych i dedykowanych aplikacji. Wysokie tempo przyrostu aktywnych klientów mobilnych i skokowy wzrost popularności tego kanału w ubiegłym roku pokazują, że coraz więcej osób docenia wygodę i funkcjonalność jaką oferuje bankowanie w telefonie. Warto pamiętać, że Polska bankowość jest dziś liderem wykorzystania nowoczesnych technologii, jednak bardzo wysokie obciążenia sektora mogą w długim terminie stanowić zagrożenie dalszego rozwoju w tym kierunku” - mówi Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich

Na koniec IV kwartału liczba klientów MSP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła blisko 2,5 miliona. Udział aktywnych klientów MSP w łącznej liczbie klientów MSP w dalszym ciągu wzrasta z miesiąca na miesiąc. Zgodnie z danymi na koniec grudnia 2018 r. ponad 1,58 mln klientów MSP loguje się do bankowości elektronicznej co najmniej raz w miesiącu.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych – rachunki przedsiębiorców MSP

Dane dotyczące klientów MSP za IV kwartał 2018 r. wskazują na wzrosty liczby MŚP, ich aktywności, a także liczby i wartości zlecanych przelewów.


Dane za IV kwartał 2018 r. wskazują na kontynuację wzrostowego trendu w zakresie wartości operacji bezgotówkowych rozliczanych w systemie Elixir, Express Elixir i Euro Elixir. Wartość operacji rozliczanych w systemach do rozliczeń w walucie krajowej wyniosła łącznie 1 443,27 mld zł. Tylko w ujęciu kwartalnym, wartość transkaji w systemie Elixir wzrosła o 9,25%, co można uzasadnić sezonowascią z uwagi na okres świąteczny. W ciągu całego roku, wartość transakcji bezgotówkowych zwiększyła się o 11,57%.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość operacji w systemie Elixir i Express Elixir

Dane za IV kwartał 2018 r. wskazują na kontynuację wzrostowego trendu w zakresie wartości operacji rozliczanych w systemie Elixir, Express Elixir i Euro Elixir.


Sukcesywnie wzrasta również popularność usługi przelewów natychmiastowych. W systemie Express Elixir, w samym tylko IV kwartale wykonano 4,37 mln przelewów o wartości 9,29 mld zł. Tym samym, wzrost zainteresowania przelewami natychmiastowymi w ujęciu kwartalnym wyniósł 33,2% i aż 147% w ujęciu rocznym, gdyż w analogicznym okresie roku 2017 Polacy wykonali tylko 1,7 mln takich operacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: