eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2011

Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2011

2011-07-26 11:41

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2010


Karty płatnicze

fot. mat. prasowe

Liczba kart debetowych (mln sztuk)

Liczba kart debetowych (mln sztuk)

Jak podaje raport, liczba kart debetowych w ostatnich latach systematycznie rosła. Od końca 2006 do końca I kwartału 2011 roku liczba wyemitowanych kart wzrosła o ponad 6 milionów. Od końca 2009 roku ta tendencja uległa zahamowaniu. Sektor bankowy wyciągnął wnioski po kryzysie i dokonuje szczegółowej analizy nowych klientów, jak również posiadanych portfeli klientów. Minionych sześć kwartałów to wzrosty nie przekraczające 2%.

W przypadku kart kredytowych nastąpiło wręcz odwrócenie trendu, liczba kart nie tylko przestała rosnąć, ale wyraźnie spadła na przestrzeni ostatnich pięciu kwartałów, w ciągu minionych 12 miesięcy o ponad 16%. Wydaje się, że liczba blisko 11 milionów kart kredytowych na koniec 2009 roku, nie zostanie szybko osiągnięta ponownie. Banki zareagowały na kryzys bardziej zdecydowanie. Kryteria, szczególnie finansowe (wspomniana już zdolność kredytowa), uległy zaostrzeniu i podlegają dokładnej analizie. Banki przeglądają również posiadane do tej pory portfele kart, redukując te, które są nie aktywne lub rzadko wykorzystywane.

fot. mat. prasowe

Średnia kwartalna wartość transakcji i średnia wartość pojedynczej transakcji kartami debetowymi

Średnia kwartalna wartość transakcji i średnia wartość pojedynczej transakcji kartami debetowymi


Powyższy wykres pokazuje, że wartość transakcji kartami debetowymi w I kwartale 2011 roku znacząco spadła, tylko w porównaniu do IV kwartału 2010 roku o blisko 9%. Jednakże na przestrzeni 12 ostatnich miesięcy wzrosła o ponad 4%. Można zaobserwować pewną sezonowość. Szczególnie IV kwartał generuje wzrost zarówno kwot średnich transakcji jak i wysokość miesięcznych obrotów na karcie. Wynika to m.in. z efektu okresu świątecznego, który tradycyjnie jest czasem wzmożonych wydatków. Z kolei I kwartał zazwyczaj przynosi najniższe wartości.

Warto jednak zaznaczyć, że w perspektywie kilku lat wartość jednostkowej transakcji istotnie się zmniejszyła, co oznacza, że płacimy kartami za zakupy o coraz niższej wartości, a to jest bardzo pozytywny trend. W związku z coraz większą popularnością kart zbliżeniowych, które są przede wszystkim dedykowane do transakcji o niższych wartościach, ta tendencja powinna ulegać dalszej zmianie w kierunku odnotowywania coraz większej liczby transakcji o niskich wartościach.

W przypadku kwartalnych wartości transakcji kartami kredytowymi zaobserwowano podobne zjawisko jak w przypadku kart debetowych, I kwartał 2011 roku przynosi spadki zarówno wartości obrotów jak i średniej wartości pojedynczej transakcji. Natomiast w skali 12 miesięcy odnotowano wzrost obrotów o 22% i minimalny spadek średniej kwoty o 3%. Również w przypadku kart kredytowych zmiany wynikają z sezonowości.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie transakcji kartami debetowymi i kredytowymi

Podsumowanie transakcji kartami debetowymi i kredytowymi


Dane wskazane w powyższej tabeli wskazują wyraźny wzrost liczby transakcji zarówno kartami debetowymi i kredytowymi oraz równoczesny wzrost łącznej wartości wykonanych za ich pomocą płatności na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Obie te tendencje zachodzą pomimo zmniejszającej się liczby kart kredytowych i nieznacznie rosnącej liczbie kart debetowych. Część klientów, którzy utracili karty kredytowe korzystała z nich sporadycznie. Ponadto wpływ na wzrost ma rosnąca liczba punktów, w których można płacić za pomocą kart. Z drugiej strony dane pokazują, że I kwartał w porównaniu do IV kwartału poprzedniego roku, charakteryzuje się nieznacznie gorszymi wynikami. Potwierdza to wspomniane wcześniej efekty sezonowe. Przez pierwsze trzy miesiące roku Polacy kupują mniej i rzadziej.

fot. mat. prasowe

Liczba bankomatów

Liczba bankomatów

Bankomaty

Liczba bankomatów na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła o ponad 1,5%. Na koniec I kwartału 2010 roku urządzeń było 16439, w kolejnych kwartałach ich liczba podlegała wahaniom. Można zaobserwować, że rynek powoli się nasyca, dostawcy sprawdzają różne lokalizacje, niektóre okazują się nietrafione, stąd również okresowe spadki. W kolejnych kwartałach należy oczekiwać raczej niewielkich zmian.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: