eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polskie budownictwo - poprawa klimatu koniunktury

Polskie budownictwo - poprawa klimatu koniunktury

2011-05-24 11:36

W nowy giełdowy tydzień wchodzimy z obawami przed pogłębieniem się zniżek. Skłania do nich końcówka minionego tygodnia, zwłaszcza na amerykańskim parkiecie, który po próbie powrotu ponad wiosenny szczyt, znów zaczął słabnąć.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Tym samym wysłał sygnał słabości. Mocnym ruchem w dół tydzień kończyło też euro. Ten spadek także w tym przypadku kończy kilkudniowe odbicie zapowiadając dalsze osłabienie wspólnej waluty. To zaś niedobra wiadomość dla surowców, których notowania są w tym roku mocno z kursem EUR/USD skorelowane. W konsekwencji można oczekiwać dalszej presji na kondycję aktywów z rynków wschodzących, dla których postrzegania surowce są jednym z ważniejszych czynników.

W przypadku naszego parkietu mieliśmy nieudane próby oddalenia się WIG20 od 2802800 pkt, powszechnie uznawanych za bardzo silne wsparcie. Skoro dotarcie do niego nie zachęca do windowania cen akcji, to znak, ż kupujący są słabi, a w efekcie jeśli tylko pojawią się gorsze wiadomości dojdzie do jego przełamania.

Tych gorszych informacji ostatnio nie brakuje. Płyną zarówno z naszej gospodarki, jak i z całego świata. Dobrym ich przykładem były ostrzeżenia Bundesbanku przed ochłodzeniem koniunktury w niemieckiej gospodarce. Trafność takiego podejścia potwierdzają podane dziś wskaźniki PMI dla przemysłu i usług. Według wstępnych obliczeń w maju obniżyły się odpowiednio z 62 pkt do 58,2 pkt oraz z 56,8 pkt do 54,9 pkt. Taki odczyt umacnia negatywne nastroje na rynkach giełdowych.

Rynek nieruchomości


W maju nieco poprawił się klimat koniunktury w polskim budownictwie. O 3 pkt proc. więcej przedsiębiorstw wskazywało na poprawę koniunktury niż jej pogorszenie. To o 2 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej. 21% firm, czyli tyle samo co w kwietniu sygnalizowało poprawę koniunktury, a 18% jej pogorszenie. Lepiej był oceniany portfel zamówień, natomiast nieznacznie ograniczano bieżącą produkcję. W obu przypadkach korzystne są rokowania na przyszłość. W dalszym ciągu to duże przedsiębiorstwa oceniają koniunkturę najlepiej, a mniejsze wyrażają ostrożniejsze oceny.

Jako najważniejsze bariery do działania wymieniane były koszty zatrudnienia (wskazało na nie aż 57% badanych), oraz konkurencja na rynku (55%). W ciągu roku najbardziej natomiast zwiększyło się znaczenie bariery wynikającej z cen materiałów (z 26% do 36%), a w największym stopniu obniżyło się znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 46% do 39%). Z 71% do 74% zwiększyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: