eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara wsparty przez wzrost awersji

Kurs dolara wsparty przez wzrost awersji

2011-05-24 11:54

Kurs dolara wsparty przez wzrost awersji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Początek tego tygodnia nie należy do najlepszych na rynkach finansowych. Słabsze odczyty indeksów PMI z Niemiec, strefy euro i Chin przyczyniły się do pogorszenia i tak nienajlepszych nastrojów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W dniu wczorajszym agencja Fitch obniżyła perspektywę ratingu Belgii ze stabilnej do negatywnej, argumentując swoją decyzję opieszałością ze strony tego kraju jeśli chodzi o przeprowadzenie koniecznych reform.

Wzrost awersji do ryzyka sprzyjał takim walutom jak USD czy CHF. Waluta amerykańska od początku maja istotnie umocniła się w stosunku do euro. Obecna aprecjacja dolara ma niewiele wspólnego z sytuacją fundamentalną, gdzie mamy połączenie kiepskich danych napływających z gospodarki USA oraz niskich stóp procentowych. Z kolei techniczny obraz rynku wygląda już dużo lepiej. USD umocnił się w stosunku do innych walut do poziomów nie widzianych od dłuższego czasu. Euro wczoraj traciło na wartości spadając do najniższego od dwóch miesięcy poziomu wobec dolara i najsłabszego w historii poziomu wobec franka szwajcarskiego.

Opublikowane w dniu dzisiejszym dane na temat indeksu niemieckiego instytutu Ifo były lepsze od oczekiwań analityków. W maju indeks nastrojów gospodarczych w Niemczech wzrósł do poziomu 114,2pkt. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż od maja wskaźnik ten jest wyliczany w oparciu o nową klasyfikację sektorów gospodarczych, wag, a także nowy rok bazowy (2005). Jak podaje CESifo Group Munich, zgodnie z nową metodologią porównywalna wartość indeksu nastrojów Ifo za kwiecień 2011 wyniosła 114,2pkt.

W dzisiejszym kalendarium mamy jeszcze dane ze strefy euro na temat nowych zamówień w przemyśle, z USA publikacje na temat indeksu Richmond Fed oraz sprzedaży nowych domów. Ponadto dzisiaj będzie przemawiał Plosser i Bullard z Fed.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Według wstępnych danych niemiecki indeks PMI z sektora przemysłowego spadł w maju do poziomu 58,2pkt. z 62pkt. Indeks PMI z sektora usług również zanotował spadek do poziomu 54,9pkt. z 56,8pkt.
  • E-Z: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora przemysłowego strefy euro spadł w maju do poziomu 54,8pkt. z 58pkt. Indeks PMI z sektora usług również zanotował spadek do poziomu 55,4pkt. z 56,7pkt.
  • JP: Indeks wskaźników wyprzedzających w Japonii spadł w maju do poziomu 100,1pkt.
  • JP: Indeks zaufania w Japonii spadł w marcu do poziomu 103,5pkt. z 106,8pkt.
  • Chiny: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora przemysłowego spadł w maju do poziomu 51,1pkt.
  • PL: Jerzy Hausner z RPP powiedział, że podnosząc stopy procentowe w maju RPP zdecydowała się na taktykę, która poprzez przyśpieszenie cyklu podwyżek stóp ma jej pozwolić na ograniczenie jego skali
  • GE: W okresie styczeń-marzec eksport Niemiec wzrósł o 3,1% w skali kwartału,a import o 4,1%
  • GE: W I kwartale 2011r PKB Niemiec wzrósł o 1,5% w ujęciu kwartał do kwartału i o 5,2% w skali roku

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: