eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestorzy na GPW w II poł. 2010 r.

Inwestorzy na GPW w II poł. 2010 r.

2011-02-25 12:54

Badanie struktury inwestorów Giełdy Papierów Wartościowych w drugiej połowie 2010 r. pokazuje, że udział inwestorów zagranicznych w obrotach na rynku akcji pozostaje na wysokim poziomie (46 proc.). Najwięcej zleceń pochodzi nadal z Wielkiej Brytanii (84 proc.). Aktywni są również inwestorzy z Belgii, Węgier i Austrii.

Przeczytaj także: Inwestorzy na GPW w I poł. 2007 r.

Krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali w drugim półroczu 2010 r. 19 proc. obrotów akcjami na GPW, o 1 punkt proc. mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Polscy inwestorzy instytucjonalni wygenerowali w badanym okresie 35 proc. obrotów akcjami na GPW, o 2 punkty proc. więcej niż w I połowie 2010 r. Prym wśród inwestorów instytucjonalnych nadal wiodą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (37 proc.). Na drugiej pozycji ex aequo są animatorzy oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (22 proc.). OFE generują ok. 6 proc. handlu na rynku akcji ogółem.

„Mamy silną krajową reprezentację inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, która jest godnym kontrpartnerem dla inwestorów zagranicznych, których mamy coraz więcej. Przyszłość warszawskiej giełdy przede wszystkim, choć nie wyłącznie, zależy od coraz szerszego rozprzestrzeniania się naszej oferty na rynki zagraniczne” – podkreślił Prezes Sobolewski na konferencji prasowej poświęconej strukturze inwestorów na GPW.

NewConnect rozwijał się w zeszłym roku dynamicznie zarówno pod względem liczby debiutów (86) jak i wartości ofert (237 mln zł). Trzykrotne zwiększyła się wartość obrotów sesyjnych (1,8 mld zł). Rośnie zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych alternatywnym rynkiem akcji GPW. W drugim półroczu 2010 r. byli oni odpowiedzialni za 13 proc. obrotów na NewConnect, aż 6 punktów proc. więcej niż w pierwszym półroczu. Struktura obrotów na alternatywnym rynku akcji GPW pozostaje zdominowana przez inwestorów indywidualnych (84 proc. w II poł. 2010 r.).

Handel na rynku derywatów cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. O 4 punkty proc. wzrósł ich udział w kontraktach terminowych (16 proc. w II poł. 2010 r.) oraz na rynku opcji (14 proc. w II poł. 2010 r.) w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku. Inwestorzy indywidualni odpowiadali za blisko połowę handlu kontraktami (47 proc.) i 63 proc. obrotu opcjami w II poł. 2010 r. Aktywność krajowych inwestorów instytucjonalnych wzrosła o 1 pkt. proc. na rynku kontraktów (do 37 proc. w II poł. 2010 r.) natomiast na rynku opcji spadła o 9 pkt. proc. do 23 proc. Wśród brokerów zagranicznych na rynku opcji podobnie jak na rynku kontraktów dominują instytucje z Wielkiej Brytanii i Austrii.

Rekordowe oferty Skarbu Państwa przyciągnęły na GPW nowych inwestorów. W 2010 r. liczba rachunków inwestycyjnych wzrosła o ponad 30 proc. z 1,099 mln do 1,444 mln, zaś liczba aktywnych rachunków wzrosła z 255 tys. do 380 tys. Niemalże podwoiła się liczba rachunków internetowych prowadzonych przez biura maklerskie z 420 tys. do 773 tys. pod koniec 2010 r.

Informacje o badaniu
Uczestnikami badania było 28 krajowych członków GPW, który wypełnili przygotowane przez GPW ankiety; uczestnicy podawali dokładne wartości. Działalność animatora oraz zarządzanie portfelem klienta została potraktowana jako działalność krajowego inwestora instytucjonalnego. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: