eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestorzy na GPW w I poł. 2022 r. Na Rynku Głównym rządzą zagraniczni

Inwestorzy na GPW w I poł. 2022 r. Na Rynku Głównym rządzą zagraniczni

2022-08-05 12:23

Inwestorzy na GPW w I poł. 2022 r. Na Rynku Głównym rządzą zagraniczni

Kto inwestuje na rynkach GPW? © julymi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

GPW przeanalizowała strukturę inwestorów działających na jej rynkach w I połowie 2022 roku. Na Głównym Rynku dominowali inwestorzy zagraniczny, odpowiadając za 63 proc. obrotów. NewConnect inwestorzy indywidualni wygenerowali 83 proc. obrotów. Udział inwestorów zagranicznych na rynku kontraktów terminowych wyniósł 36 proc. i był najwyższy w ciągu ostatnich 10 lat.

Przeczytaj także: Kto w 2021 r. rządził na GPW?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka była struktura inwestorów na Głównym Rynku w I połowie roku?
  • Jacy inwestorzy dominowali na NewConnect?
  • Kto inwestował na rynku kontraktów terminowych?
  • Kto głównie inwestował na rynku Catalyst?


Główny Rynek GPW


W I połowie 2022 r. na Głównym Rynku akcji GPW największy udział w obrocie mieli inwestorzy zagraniczni. Wyniósł on 63 proc., o 8 pp. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Był to najwyższy udział w pierwszym półroczu w ciągu ostatnich 10 lat. Krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 18 proc. obrotów, co stanowiło spadek o 6 pp. w stosunku do poprzedniego roku. Krajowi inwestorzy instytucjonalni wygenerowali 19 proc. obrotów, o 2 pp. mniej niż w I połowie 2021 r. W I półroczu 2022 r. wśród krajowych instytucji na pierwszym miejscu, z takim samym udziałem na poziomie 27,5 proc., znaleźli się animatorzy oraz inne podmioty instytucjonalne , na trzecim miejscu uplasowały się firmy (17,5 proc.).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji (w proc.)

W I połowie 2022 r. na Głównym Rynku akcji GPW największy udział w obrocie mieli inwestorzy zagraniczni.


NewConnect


Na rynku NewConnect największą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni. W pierwszej połowie tego roku odpowiadali za 83 proc. obrotów, co stanowi spadek o 5 pp. rdr. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 6 proc. obrotów, tyle samo co przed rokiem. Instytucje odpowiadały za 11 proc. obrotów, o 5 pp. więcej niż w tym okresie przed rokiem. Wśród inwestorów instytucjonalnych handlujących na NewConnect w pierwszym półroczu tego roku firmy osiągnęły 39,7 proc. udziału w obrocie. Animatorzy wygenerowali 27,9 proc., a inne podmioty instytucjonalne - 27,5 proc.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Struktura inwestorów na rynku NewConnect (w proc.)

Na rynku NewConnect największą rolę odgrywają krajowi inwestorzy indywidualni.


Rynek Instrumentów Pochodnych


W pierwszej połowie 2022 r. udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 35 proc. (+1 pp. rdr), a opcjami 44 proc. (+2 pp. rdr). Udział inwestorów zagranicznych wzrósł o 7 pp. rdr do 36 proc. w obrotach kontraktami i był historycznie rekordowym udziałem, zarówno w wynikach za pierwsze półrocze, jak i cały rok w ciągu ostatnich 10 lat. Udział inwestorów zagranicznych na opcjach nie zmienił się i utrzymał swój historycznie najwyższy odsetek w I półroczu w ciągu ostatnich lat, który wynosi 35 proc. Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych spadł w pierwszym półroczu tego roku do 29 proc. (-8 pp. rdr), podobnie jak na rynku opcji, gdzie spadł o 2 pp. rdr i wyniósł 21 proc. Udział inwestorów zagranicznych i indywidualnych na rynku produktów strukturyzowanych wyniósł równo po 50 proc.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych (w proc.)

W pierwszej połowie 2022 r. udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi kształtował się na poziomie 35 proc. (+1 pp. rdr).


fot. mat. prasowe

Tabela 4. Struktura inwestorów na rynku opcji (w proc.)

W pierwszej połowie 2022 r. udział krajowych inwestorów indywidualnych w wolumenie obrotów opcjami wyniósł 44 proc. (+2 pp. rdr).


fot. mat. prasowe

Tabela 5. Struktura inwestorów na rynku produktów strukturyzowanych (w proc.)

Udział inwestorów zagranicznych i indywidualnych na rynku produktów strukturyzowanych wyniósł równo po 50 proc.


Udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst wzrósł o 16 pp. rdr do 42 proc. w pierwszej połowie 2022 r. Udział inwestorów zagranicznych pozostał na tym samym 1 proc. poziomie. Spadł natomiast udział inwestorów instytucjonalnych do 57 proc. (-16 pp. rdr).

fot. mat. prasowe

Tabela 6. Struktura inwestorów na rynku obligacji (w proc.)

Udział krajowych inwestorów indywidualnych w obrocie obligacjami na rynku Catalyst wzrósł o 16 pp. rdr do 42 proc. w pierwszej połowie 2022 r.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: