eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stabilność finansowa XII 2010

Stabilność finansowa XII 2010

2010-12-18 00:16

Przeczytaj także: Stabilność finansowa XII 2013


NBP podaje, że zdolność banków do absorbowania strat zwiększyła się dzięki podniesieniu kapitałów i utrzymaniu współczynników wypłacalności na wysokim poziomie. Żaden bank nie znalazł się w sytuacji, która wymagałaby dokapitalizowania ze środków publicznych. Dobrą sytuację kapitałową banków potwierdzają wyniki makroekonomicznych analiz szokowych, które wskazują, że zdecydowana większość banków komercyjnych posiada wystarczające kapitały do zaabsorbowania skutków silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego. Nawet w warunkach spowolnienia gospodarczego większość banków utrzyma zdolność do generowania wyniku operacyjnego, który ograniczy negatywny wpływ potencjalnych odpisów z tytułu utraty wartości kredytów na wysokość kapitałów.

W sytuacji, w której ryzyko makroekonomiczne nie zmaterializuje się i tempo wzrostu gospodarczego w Polsce będzie przyspieszać, w dłuższym okresie istotnym czynnikiem ryzyka może stać się poluzowanie warunków udzielania kredytów i wystąpienie nadmiernego wzrostu akcji kredytowej. Ryzyko to dotyczy przede wszystkim kredytów dla gospodarstw domowych, w tym głównie mieszkaniowych. Może to prowadzić do ponownej akumulacji ryzyka kredytowego w bilansach banków, co zwiększyłoby ich wrażliwość na negatywne szoki. Szybki wzrost kredytów dla gospodarstw domowych byłby szczególnie niepożądany, gdyby źródłem jego finansowania był silny napływ kapitału do Polski. W tym kontekście zdecydowanie niepożądanym zjawiskiem jest ponowny wzrost kredytów mieszkaniowych nominowanych w walutach obcych, obserwowany od IV kwartału 2009 r. Do negatywnych konsekwencji udzielania przez banki kredytów nominowanych w walutach obcych należy m.in. podwyższone ryzyko kredytowe wynikające ze zmian kursu walutowego, jak i podwyższone ryzyko refinansowania. Z kredytami walutowymi związany jest obserwowany obecnie niekorzystny wzrost koncentracji finansowania zagranicznego w części banków będących podmiotami zależnymi banków europejskich.

Najważniejsze uwarunkowania działania instytucji finansowych

Jak czytamy w raporcie, w I połowie 2010 r. większość krajów wysoko rozwiniętych zanotowała przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego. Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce również się zwiększyło. Obecne tendencje makroekonomiczne wskazują na kontynuacje stopniowego ożywienia w gospodarce światowej. Czynnikiem ryzyka dla wzrostu gospodarczego zarówno w Polsce jak i na świecie jest konieczność przeprowadzenia konsolidacji fiskalnej. Czynnik ten jest szczególnie istotny dla państw strefy euro o trudnej sytuacji fiskalnej. Polski system finansowy i gospodarka pozostają odporne na kryzys zadłużenia w niektórych krajach strefy euro.

W II połowie 2010 r. światowe rynki finansowe pozostawały pod wpływem kryzysu zadłużenia w krajach peryferyjnych strefy euro, którego skutki były łagodzone przez ustanowienie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i niekonwencjonalne działania EBC. Uczestnicy rynków, podejmując decyzje inwestycyjne, w większym stopniu kierowali się czynnikami o charakterze lokalnym i różnicowali swoja politykę inwestycyjna wobec rynków poszczególnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Solidne fundamenty gospodarcze w Polsce i stabilny kurs złotego sprzyjały silnemu napływowi inwestorów zagranicznych na krajowy rynek kapitałowy.

Autorzy raportu podają, że w II i III kwartale 2010 r. ceny ofertowe mieszkań w większości dużych miast nieznacznie spadły. Rynek powierzchni biurowej w I połowie 2010 r. charakteryzował się wyższym popytem zgłaszanym ze strony najemców oraz stabilizacja stawek wynajmu.

fot. mat. prasowe

Zmiany wskaźników makroekonomicznych w ostatnich 3 latach

Zmiany wskaźników makroekonomicznych w ostatnich 3 latach


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: