eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › NBP: system finansowy stabilny

NBP: system finansowy stabilny

2008-06-23 12:10

Zarówno obecna stabilność systemu finansowego, jak i jej krótkoterminowe perspektywy są dobre - czytamy w "Raporcie o stabilności systemu finansowego" opracowanym przez NBP. Zaburzenia na światowych rynkach finansowych miały ograniczony wpływ na krajowy system finansowy i nie pogorszyły sytuacji finansowej krajowych instytucji.

Przeczytaj także: Portfel kredytowy banków wg NBP

W okresie objętym analizą instytucje finansowe, w szczególności banki, rozwijały się w szybkim tempie i uzyskiwały dobre wyniki finansowe. Wyjątek stanowiły fundusze inwestycyjne, których aktywa zmniejszały się od drugiej połowy 2007 r. oraz fundusze emerytalne, które od końca 2007 r. odnotowały ujemne wyniki inwestycyjne na skutek przeceny na rynku akcji oraz wzrostu stóp procentowych. Pomimo tego instytucje finansowe zarządzające funduszami utrzymywały dobrą sytuację finansową.

Uzyskiwaniu dobrych wyników finansowych przez instytucje finansowe sprzyjał szybki wzrost gospodarczy, w tym wysokie tempo wzrostu spożycia indywidualnego oraz dynamiczny wzrost popytu inwestycyjnego. Utrzymywał się silny trend aprecjacyjny złotego. W przeciwieństwie do sytuacji obserwowanej w niektórych wysoko rozwiniętych gospodarkach, nie doszło do kryzysu zaufania na rynku miedzybankowym. Po okresie gwałtownych wzrostów cen na rynku nieruchomości, w ostatnich miesiącach obserwowana jest stabilizacja cen nieruchomości mieszkaniowych, badź umiarkowane ich spadki w niektórych miastach.

Kryzys na globalnym rynku finansowym dotknął krajowy system finansowy w ograniczonym stopniu, niemal wyłącznie poprzez spadki cen akcji na GPW. Brak bezpośrednich lub pośrednich ekspozycji banków, zakładów ubezpieczeń i funduszy emerytalnych na ryzyko zwiazane z amerykańskim rynkiem kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, w dużym stopniu uchronił krajowe instytucje przed stratami finansowymi spowodowanymi przeceną instrumentów opartych na kredytach subprime. Z tego samego powodu na polskim rynku finansowym nie wystąpił spadek zaufania, który skutkowałby wystąpieniem problemów płynnościowych instytucji finansowych.

Wsród najważniejszych wyzwań dla utrzymania stabilności systemu finansowego można wymienić: możliwość zmaterializowania się ryzyka kredytowego, które w coraz większych rozmiarach obecne jest w bilansach banków, zmniejszanie się bufora kapitałowego banków, będącego zabezpieczeniem przed wystąpieniem niekorzystnych zjawisk o nieoczekiwanie dużej skali oraz zmiany sposobu finansowania banków, dla których coraz wiekszą rolę odgrywa finansowanie pozyskiwane z innych instytucji finansowych, w tym podmiotów zagranicznych.

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: