eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2010

Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2010

2010-12-17 11:04

Przeczytaj także: Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną


„Najnowsze technologie, mobilność, wygoda i bezpieczeństwo, połączone prostotą. Tak w jednym zdaniu widzę stan bieżący i kierunek zmian w którym podąża polska bankowość internetowa. Motorem jej rozwoju jest oczekiwane obniżanie kosztów w porównaniu do działalności prowadzonej w tradycyjny sposób. Najbardziej efektywne są przedsięwzięcia, które automatyzują procesy realizowane na masową skalę, które są powtarzalne i tradycyjnie były obsługiwane przez ludzi. Oczekiwania klientów wpisują się i potwierdzają ten kierunek zmian realizowanych przez banki”, Antoni Hanusik, Przewodniczący Rady Bankowości Elektronicznej przy Związku Banku Polskich.

fot. mat. prasowe

Liczba aktywnych klientów indywidualnych i klientów MSP

Liczba aktywnych klientów indywidualnych i klientów MSP


Liczba kart debetowych w ostatnich latach systematycznie rosła. Od końca 2006r. do końca III kwartału 2010 liczba wyemitowanych kart wzrosła o około 5 milionów. Od początku bieżącego roku ta tendencja uległa zahamowaniu. Sektor bankowy wyciągnął wnioski po kryzysie i dokonuje szczegółowej analizy nowych klientów, jak również posiadanych portfeli klientów. W przypadku kart kredytowych nastąpiło wręcz odwrócenie trendu, liczba kart nie tylko przestała rosnąć, ale wyraźnie spadła na przestrzeni trzech kwartałów 2010r. o ponad 11%. Wydaje się, że liczba blisko 11 milionów kart kredytowych na koniec 2009r., nie zostanie szybko osiągnięta ponownie. Banki zareagowały na kryzys bardziej zdecydowanie. Kryteria, szczególnie finansowe, uległy zaostrzeniu i podlegają dokładnej analizie.

Dane za III kwartały 2010 r. wskazują wyraźny wzrost liczby transakcji zarówno kartami debetowymi jak i kredytowymi oraz równoczesny wzrost łącznej wartości wykonanych za ich pomocą płatności.

fot. mat. prasowe

Liczba kart kredytowych i debetowych

Liczba kart kredytowych i debetowych


Jak czytamy w raporcie, liczba bankomatów w I i II kwartale wzrosła nieznacznie, o około 80 urządzeń, co stanowi niecałe 0,5%, z kolei w III kwartale liczba urządzeń wzrosła pięciokrotnie szybciej, o blisko 2,5%. Mimo że wzrost jest wyższy, rynek powoli się nasyca. W kolejnych kwartałach należy oczekiwać raczej niewielkich zmian.

Liczba bankomatów uległa niewielkiej zmianie, natomiast wzrost liczby dokonywanych wypłat jest prawie dwukrotnie większy. Klienci czyściej korzystają z bankomatów, wypłacają też większe kwoty. Dokonywanie wypłat w bankomatach stało się właściwie powszechnym sposobem podejmowania gotówki, klienci przyzwyczaili się do tych urządzeń i chętnie z nich korzystają.

Autorzy analizy zwracają uwagę na wysoką wartość pojedynczej transakcji, która jest ponad połowę wyższa niż pojedyncza wartość transakcji kartą kredytową. Klienci mimo coraz powszechniejszej możliwości regulowania płatności za pomocą kart, nadal preferują korzystanie z gotówki.

„Od lat powtarzamy, że bankowość internetowa oraz obrót bezgotówkowy są zdecydowanie tańsze i pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu. Trzymanie pieniędzy w banku będzie też zawsze o wiele bezpieczniejsze, niż przechowywanie ich w domu czy noszenie przy sobie. Dziś mało kto płaci za telewizor czy tym bardziej samochód gotówką. Wykorzystujemy karty płatnicze lub robimy przelew. Mam nadzieję, że korzystanie z bezgotówkowych rozliczeń stanie się w niedalekiej przyszłości powszechne. Skorzysta na tym cała Polska gospodarka”, podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: