eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty Visa: 22 tys. nowych terminali POS

Karty Visa: 22 tys. nowych terminali POS

2010-11-24 12:16

Przeczytaj także: Karta zbliżeniowa Visa CodeSure wdrożona


Rozwiązania Programu zakładają zwiększenie dostępności usługi akceptacji kart dla małych i średnich firm, szczególnie poza dużymi miastami, m.in. poprzez oferowanie jej przez same banki-wydawców kart, które mogą stać się dodatkowo agentami rozliczeniowymi lub oferować w swoich oddziałach usługę jednego z już działających agentów rozliczeniowych.

Od czasu startu Programu rozpoczęło działalność dwóch nowych agentów rozliczeniowych, którzy bardzo aktywnie biorą udział w Programie: Bank BPH oraz Kredyt Bank. Na przełomie 2010/11 działalność ma rozpocząć czterech nowych agentów rozliczeniowych, co znacząco wzmocni rozbudowę sieci akceptacji kart. Wszyscy oni deklarują aktywne wsparcie Programu.

W ramach programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie wdrażane są również rozwiązania sprzyjające rozwojowi płatności kartami w nowych sektorach, m.in. opłat za domowe rachunki czy w handlu hurtowym. Latem tego roku posiadacze kart Visa jako pierwsi użytkownicy kart płatniczych w Polsce zyskali możliwość regulowania kartą opłat za domowe rachunki, które do tej pory można było opłacać tylko gotówką lub przelewem bankowym. Jako pierwsze zaoferowały tę usługę punkty detaliczne korzystające z elektronicznych terminali płatniczych POS dostarczonych przez Bank BPH we współpracy z firmą Polskie ePłatności w ramach usługi TransKasa.

Program wspiera również rozwój akceptacji kart w urządzeniach samoobsługowych (transport miejski w Warszawie i Wrocławiu) oraz w sieciach taksówek i na stadionach piłkarskich.

Ważnym aspektem Programu jest unowocześnianie sieci akceptacji. Od grudnia br. wszystkie terminale instalowane w ramach programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie muszą być zdolne do obsługi kart z mikroprocesorem a także realizowania płatności zbliżeniowych. Ponad 800 tysiącami zbliżeniowych kart Visa można obecnie płacić w Polsce w ponad 8 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe. Do końca 2010 r. takich terminali będzie kilkanaście tysięcy.

„Pod względem poziomu rozwoju płatności bezgotówkowych Polska ciągle znajduje się w tyle Unii Europejskiej – a, jak potwierdziły analizy, poziom ten zależy w dużej mierze od stopnia rozwoju sieci akceptacji, który w Polsce znacznie odstaje od średniej unijnej. Dlatego w odpowiedzi na oczekiwanie polskich banków i wspólnie z nimi organizacja Visa Europe przygotowała program rozwoju sieci akceptacji, wyjątkowy w skali Europy” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy.

Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie jest zbieżny z celami Programu Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013, który został przygotowany przez specjalistów Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich oraz innych podmiotów tworzących Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego.

W maju br., jak informowało Ministerstwo Finansów, zakończyły się konsultacje Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Przyjęty projekt Programu, który został opublikowany w październiku br. na stronach Ministerstwa Finansów, mówi o istotnym koszcie, wyrażonym jako relacja do PKB, jaki dla gospodarki stanowi gotówka – przywołując szacunki tego kosztu w krajach europejskich, m.in. dokonane przez Europejską Radę ds. Płatności (0,4%-0,6% PKB średnio dla krajów Unii Europejskiej oraz ok. 1% PKB dla Polski). „Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie jest wielowymiarowym programem budowy infrastruktury dla rozwoju kart płatniczych w Polsce, a tym samym stanowi istotny wkład polskich banków członkowskich Visa Europe do Programu Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce”, powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: