eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty Visa: 22 tys. nowych terminali POS

Karty Visa: 22 tys. nowych terminali POS

2010-11-24 12:16

W ramach programu "Kartą Visa zapłacisz wszędzie" w placówkach detalicznych, które wcześniej nie przyjmowały płatności kartami, zostało uruchomionych ponad 22 tysiące nowych terminali do obsługi kart płatniczych. Program przewiduje, że pod koniec przyszłego roku w placówkach rozpoczynających obsługę klientów płacących kartami będzie ponad 53 tysiące nowoczesnych, szybkich, elektronicznych terminali płatniczych POS wykorzystujących technologię mikroprocesorową i standard EMV, które dzięki temu mogą realizować również płatności zbliżeniowe dokonywane kartami Visa.

Przeczytaj także: Karta zbliżeniowa Visa CodeSure wdrożona

Polskie banki-wydawcy kart Visa zdecydowały się wspólnie przeznaczyć ok. 200 mln złotych na wsparcie rozwoju i modernizacji sieci akceptacji kart płatniczych. Utworzony został Fundusz Rozwoju Akceptacji, z którego środki są sukcesywnie przekazywane agentom rozliczeniowym na wsparcie ich działań. Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie ma doprowadzić do podwojenia sieci akceptacji kart tak, by w 2015 r. liczyła ona ok. 400 tys. placówek. Rozwiązania Programu kładą nacisk na rozpoczęcie przyjmowania kart przez małe i średnie placówki, przede wszystkim w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich, gdzie wcześniej agentom rozliczeniowym często nie opłacało się oferować terminali detalistom. Terminale instalowane w ramach Programu mogą przyjmować płatności kartami wszystkich obecnych w Polsce systemów płatniczych obsługiwanych przez polskich agentów rozliczeniowych.

W Programie aktywnie biorą udział wszyscy obecni na polskim rynku agenci rozliczeniowi; są to, w porządku alfabetycznym: Bank BPH (z którym współdziała Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności), eService, Elavon, First Data Polska (Polcard), Kredyt Bank, Pekao, Polbank oraz SIXPay.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszych wyników programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Gratulujemy bankom członkowskim Visa Europe w Polsce dalekowzrocznej decyzji stworzenia Programu, który umożliwi szybki rozwój sieci akceptacji, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju obrotu bezgotówkowego w kraju i leży w interesie wszystkich stron uczestniczących w płatnościach – konsumentów, detalistów, banków, agentów rozliczeniowych i całej gospodarki. Agentom rozliczeniowym zaś gratulujemy podjęcia, z takim sukcesem, zaoferowanych przez Program nowych możliwości rozwoju rynku kart płatniczych w Polsce”, stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Czechy, Polskę i Słowację.

„FDP wspiera inicjatywy, które mają na celu rozwój rynku płatności kartowych i tym samym aktywnie włączyła się do programu Visa, mającego na celu poszerzenie sieci akceptacji oraz umożliwiającego współpracę z detalistami, których wielkość obrotów lub lokalizacja w miejscach, gdzie mało osób posługuje się kartami, nie miała uzasadnienia ekonomicznego”, stwierdził Janusz Diemko, prezes spółki First Data Polska, największego w Polsce agenta rozliczeniowego obsługującego pod marką Polcard ponad 100 tys. elektronicznych urządzeń akceptujących karty płatnicze.

„Uważamy program Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który był konsultowany z agentami rozliczeniowymi, za bardzo potrzebną inicjatywę umożliwiającą duże przyśpieszenie rozwoju sieci akceptacji kart. Stworzony przez banki Fundusz Rozwoju Akceptacji umożliwia budowę sieci akceptacji nie tylko w dużych miastach, ale także w małych ośrodkach, gdzie do tej pory agenci rozliczeniowi nie byli obecni; otrzymaliśmy już pierwsze środki z tego Funduszu”, powiedział Tadeusz Kopeć, dyrektor Obszaru Akceptacji Kart banku Pekao SA, agenta rozliczeniowego, który stworzył sieć 44 tys. terminali POS obsługujących karty płatnicze.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: