eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś obraduje Bank Anglii i ECB

Dziś obraduje Bank Anglii i ECB

2010-11-04 11:51

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Para EURPLN na wczorajszą decyzję Fed nie zareagowała zbyt gwałtownie, co świadczy o tym, że jest coraz bardziej odporna na to co się dzieje na glównej parze walutowej i coraz istotniejsze są w tym przypadku fundamenty polskiej gospodarki. Jeśli chodzi o stopy procentowe w Polsce to w tym momencie prawdopodobieństwo ich podniesienia jeszcze w tym roku i tym samym sygnału do aprecjacji złotego szacuje się na około 50% (na podstawie wypowiedzi członków RPP). Dopóki sytuacja w tym polu się nie wyklaruje złoty powinien pozostać przy ukształtowanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy zakresach, a celem w krótkim terminie będzie przedział 3.88-3.89.

EUR/USD

Tuż po komunikacie Fed, o godzinie 19:15, obserwowaliśmy silny ruch w kierunku północnym na głównej parze walutowej. Potem nastąpił powrót, a za chwilę ponownie kurs zaczął rosnąć. Nie sposób również nie dostrzec tego co się stało minutę przed publikacją. EURUSD spadł o ponad 70 pipsów wyrzucając z rynku zapewne sporą liczbę inwestorów, którzy ustawili zlecenia oczekujące na SELL. Reasumując, obserwowaliśmy bardzo wysoką zmienność, z której bardzo ucieszyli się doświadczeni inwestorzy i która jednocześnie zniechęciła do rynku tych początkujących.

Ostatecznie wzrosty doprowadziły kurs na najwyższe poziomy od 20 stycznia. Celem jest teraz tegoroczne maksimum na wysokości 1.4579, fundamentalnie nie ma przeszkód do jego osiągnięcia.

GBP/USD

W dniu wczorajszym, zgodnie z tym czego się spodziewaliśmy, po wzroście wywołanym dobrym odczytem wskaźnika PMI w sektorze usługowym, przez dalszą cześć sesji następował ruch przeciwny i spadki zniosły ostatecznie ponad 50% wcześniejszego ruchu. Później para GBPUSD zachowywała się bardzo podobnie do głównej pary walutowej. Zmienność wywołana decyzją Fed była mniejsza, ale korelacja bliska 100%. Ostatecznie dzisiaj nad ranem kurs wzrósł do poziomu 1.6200 i ten poziom stanowić będzie teraz najbliższy opór dla notowań kabla. Kluczowy dla przyszłości funta będzie dzisiejszy komunikat BoE.

USD/JPY

Stosunkowo najniższą zmienność po komunikacie FOMC obserwowaliśmy na parze USDJPY. Jest to spowodowane tym, że kluczowa decyzja dla tej pary walutowej jeszcze przed nami . W piątek nad ranem polskiego czasu dowiemy się bowiem jak do obecnej sytuacji rynkowej ustosunkuje się Bank Japonii. W obliczu tego, że Fed przyczynił się do umocnienia dolara, a władzom monetarnym Japonii nie jest to na rękę, będą one musiały również podjąć jakieś kroki. Jeśli nie podejmą, to kurs USDJPY spadnie wkrótce poniżej 80.00. My jednak spodziewamy się interwencji i odbicia na północ, przynajmniej w krótkim okresie.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: