eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś obraduje Bank Anglii i ECB

Dziś obraduje Bank Anglii i ECB

2010-11-04 11:51

Dziś obraduje Bank Anglii i ECB

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wysoka zmienność na rynku walutowym po wczorajszej decyzji Fed potwierdziła, że na wydarzenie to inwestorzy czekali z niecierpliwością już od dłuższego czasu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jakie decyzje zostały podjęte i jak mogą one wpłynąć na rynek w perspektywie najbliższego miesiąca? Fed poinformował, że do końca drugiego kwartału 2011 roku skupi długoterminowe obligacje skarbowe o wartości 600 mld USD. Taki ruch zwiększy podaż amerykańskiego dolara na rynku i abstrahując od innych czynników, przyczyniłby się do spadku jego wartości. Wszyscy jednak dobrze wiedzą, że pod uwagę należy wziąć wcześniejsze oczekiwania, a te oscylowały wokół kwoty 500 mld USD, którą Fed miał dodrukowywać przez okres najbliższych 6 miesięcy. W rzeczywistości więc kwota, która została zaanonsowana, w skali miesięcznej jest bardzo zbliżona do tej, której oczekiwał rynek.

W obliczu tego, można domniemać, że częściowo Quantitative Easing (taka jest oficjalna nazwa działań podjętych przez Fed) została już zdyskontowana w cenach, we wcześniejszym osłabieniu dolar. Dlaczego tylko częściowo skoro oczekiwania pokryły się praktycznie z decyzją? Po pierwsze dlatego, że jednak w głowach inwestorów siedziała myśl o tym, że Fed może z jakiegokolwiek poluźnienia polityki monetarnej zrezygnować, a po drugie sama reakcja po komunikacie Fed była dla dolara negatywna. Reasumując, zwiększenie podaży dolara, chociaż będzie podobnej skali do tej, której oczekiwano, to inwestorzy nie zdążyli prawdopodobnie jej jeszcze zdyskontować i przyczyni się ona do dalszego osłabienia dolara w najbliższym czasie.

Decyzja decyzją, a co przed nami? Dzisiaj obradować będą dwa najważniejsze na naszym kontynencie banki centralne. O 13 poznamy decyzje Banku Anglii, a niespełna godzinę później EBC. Czy te banki również zdecydują się na dodatkowe kroki stymulujące gospodarkę? W przypadku EBC raczej nie jest to rozważane, w przypadku Banku Anglii natomiast niewykluczone.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Fed poluźnił politykę monetarną
  • US: Raport ADP za październik: 43 tys. nowych miejsc pracy, prognoza: 20 tys.
  • US: Indeks ISM dla usług za październik: 54.3, prognoza: 53.5
  • US: Tygodniowa zmiana zapasów ropy: 1950 tys. baryłek, prognoza: 1500 tys.
  • US: Zamówienia w przemyśle we wrześniu m/m: 2.1%, prognoza: 1.5%
  • NZ: Stopa bezrobocia w III kwartale: 6.4%, prognoza: 6.7%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: