eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Expander: indeks koniunktury V 2010

Expander: indeks koniunktury V 2010

2010-06-02 12:22

Przeczytaj także: Expander: indeks koniunktury IX 2011


Oczywiście można mieć wątpliwości, czy taka uproszczona, klasyczna interpretacja cyklu gospodarczego jest przydatna w obecnej, bardzo skomplikowanej sytuacji, w jakiej znajduje się globalna gospodarka. Czas pokaże. Analitycy firmy Expander pozostają na stanowisku, że gospodarka zawsze zachowywać się będzie według tych samych, rozpoznanych już dawno reguł. Chociaż oczywiście fazy cyklu pozostaną nieregularne zarówno pod względem częstotliwości jak i amplitudy wahań, a przyczyny ich występowania będą przeważnie inne. Oczywiście nie ma też stuprocentowej pewności, że wyniki ankiety będą zawsze trafnie przewidywały zmiany koniunktury gospodarczej.

Wskaźnik dla inwestorów?

Osobami, które powinny być szczególnie zainteresowani wynikami IKEF, i do których jest on tak naprawdę w największym stopniu adresowany, są inwestorzy preferujący aktywne, chociaż niezbyt częste, zmiany proporcji portfela pomiędzy akcje i obligacje. Wiadomo, że prawidłowe zdefiniowanie fazy cyklu gospodarczego może okazać się kluczowe dla konstruowanego w ten sposób portfela inwestycyjnego, który koncentruje się na uchwyceniu długoterminowych trendów. Oczywiście w tym przypadku ważny jest nie tyle pojedynczy odczyt, ile śledzenie trendów i poszukiwanie możliwych punktów zwrotnych, co będzie możliwe dopiero po uzyskaniu dłuższych szeregów czasowych.

Mimo, że przy konstruowaniu wskaźnika od początku myśleliśmy o inwestorach, to nie zdecydowaliśmy się na włączenie do ankiety pytań dotyczących kierunków zmian czy konkretnych poziomów indeksów giełdowych lub stóp procentowych. Wiele innych wskaźników pokazało, że na odpowiedzi na tego typu pytania zbyt duży wpływ mogą mieć emocje, które przeważnie nie są dobrym doradcą inwestycyjnym. Zdecydowana większość wskaźników bazujących na tego typu uśrednionych wskazaniach lub prognozach daje wyniki bliskie losowym, czy wręcz „kontrariańskie”.

Odpowiedzi na ankietę były zdefiniowane i ankietowani mieli za zadanie ocenić tylko kierunek zmian, a nie ich konkretny poziom. To wymóg budowy wystandaryzowanego wskaźnika oraz konieczność uniknięcia nadmiernego skomplikowania ankiety. Ale nie tylko. Dla rynków finansowych dużo ważniejsze wydają się być kierunki zmian, niż szczegółowe prognozy konkretnych parametrów gospodarki, które i tak często bywają rewidowane zgodnie z panującym trendem.

Zasady obliczania IKEF

IKEF obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu wynosi więc teoretycznie od -100 do 100, chociaż trudno sobie wyobrazić stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

Wyniki ankiety IKEF (maj 2010)

Odpowiadając w ostatnich dniach maja na pytanie „Jak oceniasz koniunkturę gospodarczą w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?” ankietowani mieli do wyboru 3 odpowiedzi: 1) Nastąpi poprawa, 2) Bez zmian, 3) Nastąpi pogorszenie. Z uzyskanych 100 odpowiedzi wynika, że 38% uczestników ankiety przewiduje poprawę, 45% spodziewa się niezmienionej sytuacji a 17% oczekuje pogorszenia. Stąd wartość IKEF w maju wyniosła 21 punktów.

fot. mat. prasowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: