eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Expander: indeks koniunktury VIII 2011

Expander: indeks koniunktury VIII 2011

2011-09-02 11:45

Expander: indeks koniunktury VIII 2011

Dane historyczne IKEF © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks obrazujący przewidywania ekspertów zatrudnionych w instytucjach finansowych, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce, już czwarty miesiąc z rzędu osiągnął rekordowo niski poziom. Aż 63,9% osób odpowiadających na ankietę spodziewa się pogorszenia koniunktury gospodarczej w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Odsetek optymistów stanowił zaledwie 4,3%. W rezultacie IKEF znalazł się na poziomie -59,4 punktów.

Przeczytaj także: Expander: indeks koniunktury VII 2011

Maleje także odsetek finansistów, którzy dobrze postrzegają bieżącą koniunkturę. Stopniowo przybywa za to negatywnych ocen obecnego stanu gospodarki. Nadal jednak zdecydowana większość stanowią oceniający bieżącą aktywność gospodarczą neutralnie.

fot. mat. prasowe

Dane historyczne IKEF

Dane historyczne IKEF


Pogorszenie koniunktury przeważnie łączy się ze spadkiem tempa inflacji. I rzeczywiście, część ankiety IKEF dotycząca przewidywań co do zmian cen w gospodarce, także przyniosła zasadnicze zmiany. Po pierwsze, po raz pierwszy od rozpoczęcia obliczania wskaźnika (maj 2010) większość ankietowanych przewiduje spadek inflacji. Jeszcze w kwietniu bieżącego roku 53% respondentów wskazywało na jej dalszy wzrost.

fot. mat. prasowe

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach


Najbardziej zmieniły się jednak oczekiwania dotyczące polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP. Jeszcze w maju nikt nie zakładał, że stopy mogą być obniżane. Jednak w świetle opublikowanych dotychczas danych makroekonomicznych, niewykluczone jest, że Rada Polityki Pieniężnej „przestrzeliła”, podwyższając cztery razy z rzędu stopy procentowe. W sierpniowej ankiecie już 23% ekspertów opowiada się za możliwymi obniżkami stóp w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy.

Informacje o badaniu
IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące pogląd tej grupy na bieżący i oczekiwany stan koniunktury gospodarczej oraz oczekiwane kierunki zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i służą do oceny, w której fazie cyklu koniunkturalnego gospodarka może się znajdować. Główny indeks (IKEF) obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu wynosi więc teoretycznie od -100 do 100 co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: