eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Expander: indeks koniunktury I 2011

Expander: indeks koniunktury I 2011

2011-02-02 09:58

Expander: indeks koniunktury I 2011

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach © fot. mat. prasowe

Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych wywołane wzrostem ryzyka geopolitycznego nie pozostało bez wpływu na wartość indeksu IKEF, który spadł do poziomu 12 punktów. Nadal jednak wśród polskich ekspertów finansowych przewagę nad pesymistami utrzymują optymiści. Jednak zdecydowana większość spodziewa się po prostu utrzymywania kondycji gospodarki naszego kraju na niezmienionym poziomie.

Przeczytaj także: Expander: indeks koniunktury XII 2010

Trudno przewidzieć końcowy rezultat trwających zamieszek w Egipcie, jednak istnieje możliwość, że przyczynią się one do dalszej destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. To w rezultacie mogłoby wpłynąć na silny wzrost cen ropy i przyczynić się do pogorszenia koniunktury gospodarczej w skali całego globu. Oczywiście istnieje też pewna szansa, że wszystko skończy się zachowaniem obecnego status quo lub nawet wzmocnieniem wpływów Zachodu w tym regionie. Niemniej jednak wzrost ryzyka geopolitycznego wyraźnie przekłada się na gorsze nastroje inwestorów i analityków. Odbija się to w cenach papierów wartościowych i kursach walut. Odbiło się także i w obliczanym przez firmę Expander wskaźniku badającym postrzeganie krajowej sytuacji gospodarczej przez ekspertów pracujących w polskich instytucjach finansowych.

O ile odsetek ankietowanych dobrze oceniających obecną kondycję Polskiej gospodarki pozostał na niemal niezmienionym poziomie, to zdecydowanie zmniejszył się udział respondentów, którzy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy spodziewają się dalszej poprawy koniunktury (spadek z 40,2% w ubiegłym miesiącu do 27,2%). Większość z tych, którzy nie oczekują już kontynuacji polepszania się sytuacji gospodarczej powiększyła grono osób nastawionych neutralnie do najbliższej przyszłości. 57,6% nie spodziewa się zmian w porównaniu od obecnej sytuacji, która przez niemal 98% respondentów oceniana jest co najmniej neutralnie. Tylko 15,2% oczekuje pogorszenia koniunktury (wzrost 3,5 p.proc w stosunku do poprzedniego miesiąca). W rezultacie tych mian indeks IKEF spadł z 28,4 do 12 punktów. Dodatnia wartość oznacza jednak, że nadal wśród ekspertów finansowych przeważają optymiści.

Ostatni wzrost wskaźników inflacji, szczególnie skokowa zwyżka inflacji bazowej w grudniu, miał z pewnością wpływ na to, że dalszego wzrostu cen spodziewa się rekordowy, w historii publikacji wskaźnika IKEF, odsetek ankietowanych finansistów. Styczniowa podwyżka stóp procentowych oraz towarzyszący jej, dosyć wyraźny przekaz wskazujący na możliwość kolejnych ruchów, przekonał także największy jak dotąd odsetek respondentów, że polityka pieniężna będzie dalej zaostrzana. Wzrostu inflacji w okresie najbliższych sześciu miesięcy i kontynuacji działań RPP zmierzających do zmniejszenia podaży pieniądza w gospodarce spodziewa się ponad 85% ankietowanych ekspertów. Warto przy tym zauważyć, że wyraźny trend wzrostowy odsetka przewidujących zacieśnianie polityki pieniężnej miał miejsce już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, a w październiku ubiegłego roku przekroczył poziom 75%.

fot. mat. prasowe

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach


Informacje o badaniu
IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące pogląd tej grupy na bieżący i oczekiwany stan koniunktury gospodarczej oraz oczekiwane kierunki zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i służą do oceny, w której fazie cyklu koniunkturalnego gospodarka może się znajdować. Główny indeks (IKEF) obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu wynosi więc teoretycznie od -100 do 100 co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: