eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt konsolidacyjny dla firm

Kredyt konsolidacyjny dla firm

2010-06-03 00:10

Spłacasz kilka firmowych kredytów na raz? Coraz bardziej zaciska się pętla zadłużenia Twojej firmy? Musisz zapracować na spłatę krótkoterminowych kredytów, które coraz ciężej się obsługuje? Wyjściem z sytuacji może być kredyt konsolidacyjny.

Przeczytaj także: Kredyt konsolidacyjny korzystny?

Niemal każdy przedsiębiorca przechodził problemy z płynnością finansową. Często wówczas jest tak, że trzeba ratować się wysokooprocentowanymi kredytami, pożyczkami prywatnymi, kartami kredytowymi czy debetowymi. Łatwo wtedy o zapętlenie się. W sytuacji pojawienia się kłopotów finansowych trzeba zatem natychmiast zrobić chłodną kalkulację. Czy nasza działalność jest jeszcze opłacalna, czy może należałoby ją zamknąć i nie pogrążać się dalej? Jeśli jednak okaże się, że to tylko chwilowe załamanie koniunktury, warto zastanowić się za konsolidacją zadłużenia.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt długoterminowy, przeznaczony na spłatę różnych zobowiązań finansowych, zabezpieczony hipoteką na wskazanej przez kredytobiorcę nieruchomości. Mówiąc prościej – zamiast kilku kredytów w różnych bankach, z różnymi terminami płatności, płaci się tylko jedną ratę (w jednym banku). Ponadto zaciągając kredyt konsolidacyjny można obniżyć swoje koszty zadłużenia i miesięczne obciążenia z tytułu zaciągniętych kredytów, a także zaciągnąć do posiadanych zobowiązań tzw. kwotę wolną, która może posłużyć na bieżące wydatki lub przyszłościowe inwestycje.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów tego typu zadłużenia należy podkreślić, że do zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego potrzebna jest nieruchomość. Nie musi być ona naszą własnością. Jeśli jednak należy ona do osoby trzeciej, bank będzie wymagał zgody właściciela na notarialne obciążenie hipoteki. Należy również pamiętać, iż większość banków wymaga pozytywnych opinii o terminowej obsłudze posiadanych kredytów. Konsolidacja nie jest więc dla osób, które już są w poważnych tarapatach finansowych. Gdy mamy zatem znaczące opóźnienia w obsłudze zadłużenia, trzeba liczyć się z odmową udzielenia kredytu przez bank.

Dla kogo kredyt?

Kredyt konsolidacyjny można zastosować w przypadku gdy:
  • kilka posiadanych przez nas zadłużeń jest drogich (wysokooprocentowane karty kredytowe, linie debetowe, pożyczki gotówkowe) - dzięki wykorzystaniu jednego kredytu zaoszczędzimy na miesięcznej racie, gdyż oprocentowanie pożyczek gotówkowych jest nawet kilkukrotnie większe od kredytu konsolidacyjnego;
  • tracimy płynność finansową i zaczyna zaciskać się pętla zadłużenia - konsolidacja pozwoli nam wówczas obniżyć miesięczne zobowiązania;
  • ze względu na posiadanie dużej ilości zobowiązań brakuje nam środków finansowych - jeśli wartość nieruchomości nam na to pozwoli poprzez skonsolidowanie posiadanych zobowiązań, możemy zaciągnąć nowe zobowiązanie.
Co firma zyska zaciągając kredyt konsolidacyjny?
  • połączy wszystkie dotychczasowe raty, dzięki czemu może płacić jedną mniejszą ratę;
  • zyska możliwość wydłużenia okresu kredytowania;
  • obniży marżę dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości;
  • zwiększy zdolność kredytową.
Do kogo po kredyt?

Kredyt konsolidacyjny oferują obecnie m.in. PKO BP, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz mBank. Mogą o niego ubiegać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne i jawne, spółki prawa handlowego oraz osoby wykonujące wolne zawody. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny trzeba posiadać zdolność kredytową, prawidłowo obsługiwać kredyty podlegające konsolidacji, a także nie zalegać wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego. Działalność gospodarcza musi natomiast istnieć co najmniej piętnaście miesięcy i nie mieć strat w tym okresie. Bank sprawdzi również nieruchomość, która ma być przedmiotem zabezpieczenia kredytu. Dodatkowo trzeba liczyć się z założeniem konta w banku, w którym będzie brany kredyt.

Kredytowy program konsolidacyjny dla MŚP PKO BP łączy w sobie zalety kredytu obrotowego oraz kredytu inwestycyjnego, a dodatkowo daje możliwość dobrania środków na finansowanie bieżącej działalności firmy. Kredyt dostępny jest w wielu walutach (PLN, EUR, USD, CHF), a jego wysokość ustalana jest z każdym klientem indywidualnie i zależna jest przede wszystkim od zdolności kredytowej klienta i wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. W ramach kredytu PKO BP akceptuje także inne formy zabezpieczenia, takie jak zastaw rejestrowy na pojazdach oraz maszynach i urządzeniach stanowiących własność lub współwłasność kredytobiorcy albo osoby trzeciej. Zabezpieczeniem może być także przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia składników majątkowych, klauzula potrącenia wierzytelności z rachunku bieżącego typu Partner, a także pełnomocnictwo do pobierania środków zgromadzonych na rachunku w innym banku.

 

1 2

następna

Faktoring - jak działa?
  • Spłata rat kredytu

    Witam bardzo serdecznie, mam wielki problem. Z byłym mężem rozeszłam się na początku 2012 roku, rozwód otrzymaliśmy w marcu 2013 r ...

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: