eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Produkcja przemysłowa w Polsce gorzej od oczekiwań

Produkcja przemysłowa w Polsce gorzej od oczekiwań

2010-05-21 13:33

Produkcja przemysłowa w Polsce gorzej od oczekiwań

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajsza wyprzedaż przypominała już panikę, szczególnie końcówka sesji. Rzadko bowiem się zdarza by rynek tak silnie spadający kończył sesję na minimach.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Spadek był bardzo szeroki - z 3216 spółek notowanych na NYSE ponad 3000 zakończyło sesję pod kreską, a tylko 168 rosło. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja pod względem koncentracji wolumenu, który był wczoraj wyjątkowo wysoki. Na NYSE obróciło się wczoraj 2 miliardy 126 milionów akcji, z czego tylko 28 milionów na spółkach rosnących!! Indeksy zbliżają się coraz szybciej do minimów z lutego i nadal nie widać agresywnego popytu. Teraz jest już dość oczywiste, że giełdy weszły w fazę dłuższej korekty, co tłumaczy dzisiejsze, jednoznacznie negatywne komentarze rynkowe. Paradoksalnie w krótkim terminie może pojawić się niewielkie odreagowanie, prawdopodobnie w postaci ruchu bocznego o niewielkim zakresie, z możliwym chwilowym pogłębieniem minimów w okolice 1050 na S&P500 i 9900 na DJIA.

Presja sprzedających była wczoraj tak silna, że chwilowo mógł się wyczerpać potencjał spadkowy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nastąpiło przebicie średnich 200 dniowych na dużym wolumenie. Całkiem 'przypadkowo' nastąpiło to w dniu przegłosowania przez amerykański Senat jeszcze bardziej restrykcyjnej ustawy reformującej system finansowy w USA. Ostateczny kształt ustawy będzie teraz ustalony we współpracy z Kongresem, który już wcześniej przegłosował reformę w nieco innym kształcie. Analitycy Goldman Sachs szacują, że proponowane zmiany zmniejszą zyski w sektorze finansowym o 20%. Przez najbliższe kilka sesji handel powinien odbywać się zasadniczo w zakresie ostatniej spadkowej świeczki. Jej połowa będzie oporem technicznym. W przypadku dwóch dni wzrostów z rzędu z bardzo dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać, że trzeci będzie spadkowy. Dane makro będą w dalszym ciągu ignorowane. Niepokojące jest to, że zmienność mierzona indeksem podskoczyła wczoraj do ponad 45%. Świadczy to o bardzo dużym strachu na rynku, a jesteśmy niewiele ponad 10% od szczytu.

Ciekawostka (bardziej anegdota) w sprawie niedawnego krachu: wyszło na jaw, że część graczy posługujących się zautomatyzowanym tradingiem włączyła tego dnia guzik "sprzedaj wszystko" po czym wyłączyła komputery :).

Najważniejsze wiadomości

  • GE: indeks PMI dla przemysłu wyniósł 58.3, oczekiwano 58.8 (dane wstępne)
  • GE: indeks PMI dla usług wyniósł 53.7, oczekiwano 55.5
  • EZ: indeks PMI dla przemysłu wyniósł 55.9, oczekiwano 57.5 (dane wstępne)
  • PL: produkcja przemysłowa wzrosła o 9.9 r/r w kwietniu, oczekiwano 10.1%
  • US: wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły nieoczekiwanie do 471 tysięcy
  • US: indeks Fed z Filadelfii wyniósł 21.4 w maju
  • GE: indeks Ifo wyniósł 101.5, poniżej oczekiwań
  • EZ: indeks PMI dla usług wyniósł 57.6, oczekiwano 55.5 (dane wstępne)

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: