eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie: jak zdobyć pierwszy milion?

Oszczędzanie: jak zdobyć pierwszy milion?

2010-02-06 01:10

Przeczytaj także: 5 pomysłów na to, w co inwestować, żeby wygrać z inflacją

fot. mat. prasowe

Tyle lat zajmie nam uzbieranie 1 mln zł odkładając co miesiąc 500 zł

Tyle lat zajmie nam uzbieranie 1 mln zł odkładając co miesiąc 500 zł

Eksperci zauważają, iż inwestując za pośrednictwem funduszy nie ma ograniczeń co do wysokości zysków, stąd nic nie stoi na przeszkodzie by nasze zyski były większe od zakładanych 7 proc. w skali roku. Jak pokazuje przykład najstarszego polskiego funduszu akcji, jest to jak najbardziej realne. Gdyby fundusz, który wybraliśmy dla siebie pozwolił nam zarobić średnio 10 proc. w skali roku, czas oczekiwania na milion wyniósłby już tylko 28 lat i 9 miesięcy. W ten sposób, oprócz okrągłego miliona złotych jeszcze za życia, zyskamy 16 lat przewagi nad lokatą i …138 lat nad „skarpetą”.

Jak skrócić sobie drogę do miliona?

Multifund.pl wskazuje, że istnieje też kilka sposobów by skrócić sobie drogę do pierwszego miliona z przedstawionych w powyższym przykładzie 28 lat i 9 miesięcy:
  • zwiększ odkładaną co miesiąc kwotę – niby oczywiste, ale by z tego skorzystać musielibyśmy ograniczyć swoje dotychczasowe wydatki chyba, że nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie, pozwalając na zwiększenie odkładanej kwoty
  • zwiększ zyskowność inwestycji – też oczywiste, ale znacznie trudniejsze do wykonania i w dodatku tylko w części zależne od nas samych. Możemy bowiem wybrać fundusz, ale wpływu na jego wyniki już nie mamy. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyników, możemy go zmienić, ale gwarancji, że będzie lepszy od poprzedniego nie mamy. Warto jednak obserwować jak radzą sobie fundusze z naszymi oszczędnościami, zarówno podczas dobrej, jak i złej koniunktury na rynkach.
  • uważaj na podatki - a właściwie sytuacje, w którym powstaje obowiązek jego zapłacenia. W przypadku funduszy, gdy kończymy naszą inwestycję sprzedając jednostki funduszu, nasze zyski zostaną pomniejszone o 19-proc. podatek. Inwestując w fundusze można jednak odsunąć moment zapłacenia podatku w czasie (fundusze parasolowe) lub pod pewnymi warunkami w ogóle go uniknąć.
Ile wart będzie milion po latach?

Odpowiedź brzmi: tyle, ile będziemy mogli za niego kupić. Milion dziś nie będzie jednak tym samym milionem za ileś tam lat. Inflacja czyli rosnące w gospodarce ceny będą powodowały, że za te same pieniądze dostaniemy już mniej. W rzeczywistości nasze pieniądze, o ile nie będą bezczynnie leżały w skarpecie, mają spore szanse rosnąć znacznie szybciej niż inflacja. Ponadto zmieniające się przez lata, podobnie jak ceny, pensje pozwolą nam z czasem odkładać coraz więcej, co w ostatecznym rozrachunku przybliży nas do miliona. Jest jeszcze druga różnica w milionie teraz, a tym w przyszłości - dziś bowiem możemy sobie o nim pomarzyć, a odkładając i zarazem inwestując ten przyszły prędzej czy później będzie w naszym zasięgu - podsumowują eksperci z Multifund.pl.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: