eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ile kosztuje życie studenta?

Ile kosztuje życie studenta?

2009-10-27 12:45

Ile kosztuje życie studenta?

Średnie ceny za miejsce w pokoju w domu studenckim © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Studiujące dziecko to dla rodzica powód do dumy, ale i znaczne uszczuplenie domowego budżetu. Nawet jeśli mowa o studiach dziennych na publicznej uczelni, lista wydatków jest długa - zauważa portal Bankier.pl.

Przeczytaj także: Jak naprawdę wygląda studenckie życie?

Bankier.pl oszacował miesięczne koszty utrzymania studentów z największych polskich miast. Nie jest zaskoczeniem, że studenci w Warszawie zapłacą za utrzymanie więcej niż ich koledzy z innych części Polski. O ile? Pod lupę, prócz stolicy, Bankier.pl wziął także Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź i Gdańsk.

Podstawa to dach nad głową

Opłata za mieszkanie pochłania lwią część studenckiego budżetu. Koniec roku akademickiego to dla studentów okres niepewności czy uda się „zaklepać” miejsce w akademiku na kolejny rok. Pokój studencki to najtańsza i najmniej angażująca siły forma poszukiwania lokum. Dla osób, które nie załapały się już na miejsce w domu studenckim, pozostaje szukanie mieszkania. Ceny za wynajem mieszkań w największych miastach nie napawają optymizmem.

Zaczynając od przeanalizowania cen za miejsce w akademiku w największych miastach w Polsce, Bankier.pl podaje, że najmniej po kieszeni dostaną żacy z Łodzi. Średnio za miejsce w pokoju zapłacą 265 zł. Najdroższym miastem okazuje się Wrocław. Analizując cenę średnią należy pamiętać o zasadzie, że człowiek i pies mają średnio po trzy nogi. Trzeba więc wziąć pod uwagę, że wyliczona tu średnia cena została obliczona dla akademików należących do uniwersytetów i politechnik, a miejsce w pokoju dotyczy tak pokojów jedno-, dwu-, jak i trzyosobowych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny za miejsce w pokoju w domu studenckim

Średnie ceny za miejsce w pokoju w domu studenckim

Najwięcej za wynajem kawalerki zapłacimy w Warszawie, a najmniej w Łodzi. W stolicy trzeba liczyć się z kwotą średnio 1 545 zł, we Wrocławiu – 1 386 zł, ale już w Łodzi można wynająć kawalerkę za 758 zł. Sytuacja zmienia się dla mieszkań dwupokojowych. Podobnie w przypadku kawalerek za mieszkanie dwupokojowe najwięcej zapłacimy w stolicy, bo aż 2 248 zł, a najmniej w Łodzi – 1 228 zł. W przypadku lokali dwupokojowych Gdańsk wyprzedził Wrocław i cenowo uplasował się tuż za Warszawą z ceną 2 061 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny za wynajem pokoi 1- i 2-osobowych

Średnie ceny za wynajem pokoi 1- i 2-osobowych

Bankier.pl zwraca uwagę, że cena wynajmu nie jest całą kwotą, jaką należy zapłacić właścicielowi. Dochodzą do niej dodatkowe opłaty za zużycie prądu, wody, gazu, ogrzewanie, jak również czynsz odprowadzany do spółdzielni czy firmy zarządzającej. Dodatkowe opłaty zależą od kwestii „negocjacji” z właścicielem. W zależności od ilości studentów mieszkających w lokalu, wielkość dopłat będzie inna. Można przyjąć, że w przypadku 4 osób mieszkających w dwupokojowym mieszkaniu wysokość dodatkowych opłat to 100-150 zł na osobę.

Głodny student, to zły student

...i zgodnie z tą zasadą, trudno na jedzeniu oszczędzać. Większość żaków uzupełnia swoje zapasy podczas regularnych wyjazdów do domu, nawet jednak to nie pomoże zupełnie wyeliminować wydatków na produkty żywnościowe i chemię. Od czasu do czasu pojawi się również potrzeba uzupełnienia garderoby czy biblioteczki. Ile to kosztuje?

„Przenosząc się na studia do innego miasta, miałem już pewne wyobrażenie o kosztach utrzymania. Miesięczne wydatki znajomych, którzy studiowali tam wcześniej, zależą przede wszystkim od cen mieszkania, ale na życie wszyscy z nich wydają podobne kwoty. Mnie na wyżywienie, chemię itp. wystarcza kwota 400 zł”, mówi Kamil, student I roku turystyki we Wrocławiu.

W podobne tony uderza Monika, studentka III roku filologii włoskiej w Poznaniu: „Na życie spokojnie wystarcza 500 zł. Owszem, nie przekraczanie tej kwoty wymaga kontrolowania budżetu i odmówienia sobie niektórych ponadprogramowych wydatków, ale za tę kwotę jestem w stanie przyzwoicie przeżyć miesiąc w Poznaniu.”

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: